sancilar.gen.tr https://www.sancilar.gen.tr Sancı, Sancı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sancilar.gen.tr Tue, 07 Mar 2017 00:00:00 +0000 Thu, 17 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Doğum Sancısı Nasıl Olur https://www.sancilar.gen.tr/dogum-sancisi-nasil-olur.html Thu, 11 Oct 2018 18:45:42 +0000 Doğum sancısı nasıl olur, doğum sancısının nasıl gerçekleştiği özellikle ilk defa anne olacak adayların merak konusudur. Doğum sancısı gebeliğin tamamlanması ve doğum eyleminin başlamasıyla birlikte gerçekle Doğum sancısı nasıl olur, doğum sancısının nasıl gerçekleştiği özellikle ilk defa anne olacak adayların merak konusudur. Doğum sancısı gebeliğin tamamlanması ve doğum eyleminin başlamasıyla birlikte gerçekleşir. Anne karnında gelişimini tamamlayan bebeğin dışarı çıkabilmesi için rahim kasılır ve bu kasılmalar doğum sancısı olarak tanımlanır. Gebeliğin tamamlanmasıyla birlikte anne karnında gününü tamamlayan bebeğin dışarı çıkabilmesi için geliştirilmiş olan mekanizma sayesinde rahim kasları düzenli aralıklarla kasılmaya başlar, bu kasılma bebeği doğum kanalından dışarı doğru iter. Doğum sancısı bu kasılmalar başladığı anda başlayarak doğumla birlikte sonlanır.

Doğum sancısı bebeğin dünyaya geleceğini işaret eden bir olaydır. Adet dönemi sancılarından daha şiddetli geçer. Bebeğin doğum kanalından ilerlemesi ve dışarı çıkabilmesi için rahim kasılmalarıyla rahmin 10 santim açılması gerekir. Bu durum ancak normal doğumlar için geçerlidir. Günümüzde sezaryenle doğum daha ağrısız gerçekleştiği için daha fazla tercih edilmektedir. Bununla birlikte ağrısız doğum yöntemleri de yaygın şekilde kullanıldığı için anne adayı eskiden olduğu kadar fazla doğum sancısı yaşamamaktadır. Doğum sancısı ile beraber anne adayında doğumun başladığını gösteren bazı belirtiler yaşanır. Bu belirtilerde doğumun habercisidir. Fakat her belirti her anne adayında yaşanmayabilir.

Uygulanan yöntemlere göre doğum sancısı nasıl olur

Eskiden normal doğum uygulanabilen tek doğum yöntemiydi. Ancak günümüzde normal doğum artık tek doğum yöntemi değildir. Gerekli durumlarda sezaryen, su ve vakum gibi değişik yöntemler kullanılarak doğum gerçekleştirilebilmektedir. Normal doğumda anne karnında gelişimini tamamlayan bebek doğal yollarla dünyaya gözlerini açar. Bu nedenle doğum yöntemleri arasında en sağlıklı ve güvenilir yöntem olarak bilinir. Normal doğum diğer doğum yöntemlerine göre çok daha fazla doğum sancısına neden olduğu için çoğu anne adayı korkuları yüzünden normal doğumu tercih etmez. Bebek gelişinde anormallikler varsa, bebeğin kilosu fazlaysa, annede normal doğuma engel olabilecek sağlık sorunları mevcutsa normal doğum harici başka doğum tekniklerine başvurulabilir.

Sezaryen doğumda anne adayına lokal ya da genel anestezi uygulanır. Bu nedenle anne adayı neredeyse hiç doğum sancısı yaşamaz. Normal doğuma nazaran doğum sonrasında iyileşme süreci çok daha uzun olur. Ancak doğum sancısı nasıl olur, diye merak edenler ve bu sancılardan korkanlar için sezaryen doğum iyi bir alternatiftir.

Doğum sancısı nasıl olur, belirtileri nelerdir

Doğum sancısı: Doğum zamanının geldiğini gösteren en önemli belirtidir. Doğum sancısı karında sertlikle kendini gösterir. Sancılar başlangıçta hafif seyirli olurken, zamanla şiddetlenerek daha sık tekrarlanır. İlk defa gebelik yaşayan kadınlarda doğum sancısı daha yavaş başlar ve kademeli olarak hızlanır. Doğum sancısı başladıktan sonra birkaç saat sancıların sıklaşması beklenebilir. Fakat başlangıç anından itibaren şiddetli ve sık aralıklarla tekrarlayan sancı varsa hemen doktora başvurulmalıdır. Doğum sancısıyla beraber kasılmalar sayılmalıdır. Kasılmaların sıklığı, ne kadar devam ettiği ve şiddeti önemlidir. Bu soruların cevabı doğumun hangi aşamada olduğunu anlamak için önemlidir. Doğum sancısı 3-4 dakika aralıklarla tekrarlıyorsa ve düzenli seyrediyorsa doğum başlamış demektir. Bazı durumlarda doğum öncesinde düzensiz sancılar yaşanabilir. Bu sancılar yalancı doğum sancısı olarak tanımlanır. Bu nedenle gerçek doğum ve yalancı doğum sancısı arasındaki fark bilinmelidir. Yalancı doğum sancıları daha hafif ve düzensiz olur. Pozisyon değiştirildiğinde ya da dinlenme ile geçebilir. Ancak gerçek doğum sancıları düzenli olur ve hiçbir şekilde geçmez.

Nişan: Gebelik döneminde rahim ağzı kapalı şekilde durur. Rahmi enfeksiyonlara karşı korumak için bölge sümüksü bir tıkaçla kapalıdır. Doğum sancılarıyla birlikte yaşanan kasılmalar rahim ağzını genişleterek bu tıkacın düşmesini sağl]]> Karındaki Gaz Sancısı Nasıl Geçer https://www.sancilar.gen.tr/karindaki-gaz-sancisi-nasil-gecer.html Thu, 11 Oct 2018 20:32:12 +0000 Karındaki Gaz Sancısı Nasıl Geçer: Karında meydana gelen gaz sancısı yemek yerken içerken ve ya konuşurken vücudumuzun içine hava dolar bu biriken havalar bedenimizde birikerek karında gaz sıkışmalarına sebep olur. Vücu Karındaki Gaz Sancısı Nasıl Geçer: Karında meydana gelen gaz sancısı yemek yerken içerken ve ya konuşurken vücudumuzun içine hava dolar bu biriken havalar bedenimizde birikerek karında gaz sıkışmalarına sebep olur. Vücutta sıkışan bu gazlar bazen geğirme yoluyla ağızdan çıkarken bazen de bu gazlar anüs yolu ile dışarı atılır. Fakat bu gazların hepsi dışarı atılamaz ve mide ve bağırsaklarda dolaşmaya başlar. Eğer bu gaz bir süre sonra vücuttan dışarı atılamazsa karında çok şiddetli ağrılara kramplara yol açmaktadır. Hatta daha da ileri giderek göğüste ağrı ve sıkışmalarına bazen de kalp krizine benzer belirtiler ortaya çıkabilir. 

Karındaki Gaz Sancısının Geçmesi İçin Yapılması Gerekenler 

Karnınızda gaz sancısı olduğunu hissettiğiniz zaman ilk yapmanız gereken şeyler arasında ılık bir fincan su alarak yavaş yavaş içerek mideyi ve bağırsakları yumuşatarak gazın dağılmasına yardımcı olur. Beli ve bedeni sıkan elbiseler giyilmemelidir. Yüz üstü yatmaktan uzak durulmalıdır. Ayrıca sırt ve bel çevresine aşağı ve yukarıya doğru masaj yapılarak gaz çıkışı kolaylaştırılarak karındaki gaz sancısını gidermeye yardımcı olur. Karındaki gaz sancısını gidermek için gaz yapan soğan sarımsak kızartmalar, baklagiller ve daha pek çok yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Aynı zamanda şeftali, erik, kaysı, yoğurt, süt de gaz yapan yiyecekler arasında yer almaktadır. Karındaki gaz sancısını gidermek için papatya çayı, rezene, nane, zencefil karında ki gaz sancısını gidererek rahatlatır. Ayrıca prebiyotik yoğurt çeşitler yiyerek bağırsak emilimini kolaylaştırdığı için her gün bir tane yiyebilir. Eğer bu yapılan diyetlere ve yiyeceklere karşın karındaki gaz sancısı sorunu giderilemiyorsa mutlaka bir doktora gitmek gerekir.

Karındaki Gaz Sancısından Korunmak İçin:

 • Yemek yerken acele etmeyin
 • Küçük porsiyonlar şeklinde yemek yiyin
 • İçecekleri pipet ile içmeyin
 • Fazla sakız çiğnemeyin
 • Düzenli bir şekilde egzersiz yapmayın
 • Yapay olan tatlandırıcı gıdalardan uzak durmak gerekir
 • Ailenizde mide ve bağırsakla ilgili kanser türü vakalar var ise doktora giderek kesinlikle bir tarama testi yaptırılmalıdır. 

]]>
Sol Memede Sancı https://www.sancilar.gen.tr/sol-memede-sanci.html Fri, 12 Oct 2018 01:35:08 +0000 Sol memede sancı genel olarak her yaştaki kadında görülebilmektedir. Bunun yanı sıra göğüs sancıları sadece kadınlarda değil nadir de olsa erkeklerde de görülebilmektedir. Her iki göğüste meydana gelen bu sancı bazende tek Sol memede sancı genel olarak her yaştaki kadında görülebilmektedir. Bunun yanı sıra göğüs sancıları sadece kadınlarda değil nadir de olsa erkeklerde de görülebilmektedir. Her iki göğüste meydana gelen bu sancı bazende tek göğüste belirebilir. Sol memede sancı oluşmasının ciddi ve az ciddi nedenleri olabilmektedir. Bu nedenlerin doğru şekilde belirlenmesi gerekli tetkiklerin yapılması ve tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. Şimdi de sol memede sancısı kaça ayrılır inceleyelim. 

Sol Memede Sancısı Kaça Ayrılır

Alanında uzman doktorlar tarafından sol memede sancıyı genel olarak iki gruba ayrılmıştır. Bunlar adet dönemine bağlı sancılar ve adete bağlı olmayan sancılar olarak incelenmektedir. Adet dönemindeki sancı ve ağrılarda adet olmadan 1 hafta önceki süreçte göğüsler hassaslaşır, en ufak çarpma dokunma gibi temasta acıyabilir. Bu süreçte olan sancılar her iki memede de meydana gelebilir. Sol memede sancı veya ağrı olması korkulacak bir durum değildir. Adete bağlı olmayan ağrılarda ise sol memede oluşan sancı kalp hastalıklarından veya eklem, kas rahatsızlıklarından kaynaklanabilmektedir.

Sol Memede Sancının Genel Nedenleri
 • Göğüs enfeksiyonları
 • Gebelik sürecindeki hormon değişiminden kaynaklanan sancı
 • Eklem ve kas rahatsızlıkları
 • Darbe alma ve yaralanma 
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Emzirme sürecinde süt kanallarından kaynaklı sol memede sancı 
Sol Memede Sancı Kansere Yol Açar Mı

Meme kanserindeki ilk belirtilerden birisi memede başlayan ağrıdır. Fakat bu ağrıyı sağ ya da sol meme olarak ayırmak doğru değildir. Her iki memede ağrı sancı olabilmektedir. Eğer yukarıda belirtilen nedenlerin dışında durduk yere meme sancısı çekiyorsanız ağrınız varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Böylece erken tanı ile  memedeki sancının altında yatan problemin önüne geçebilirsiniz.
]]>
Karın Sancısı Nasıl Geçer https://www.sancilar.gen.tr/karin-sancisi-nasil-gecer.html Fri, 12 Oct 2018 02:02:09 +0000 Karın sancısı nasıl geçer, sorusuna bir çok insan yöntemler aramaktadır. Çünkü karın sancısı herkeste görülmekte olan bir durumdur. Karın sancısı yaş gözetmeksizin bütün insanlarda oluşabilen bir rahatsızlıktır. Baz Karın sancısı nasıl geçer, sorusuna bir çok insan yöntemler aramaktadır. Çünkü karın sancısı herkeste görülmekte olan bir durumdur. Karın sancısı yaş gözetmeksizin bütün insanlarda oluşabilen bir rahatsızlıktır. Bazı insanlar bu sancı için doktora başvururken bazı insanlar ise karın sancısını geçirmek için bazı yöntemler uygularlar. Karın sancısı eğer sürekli değilse bir kaç saat sonra geçiyorsa çok fazla telaş etmemek gerekir. Fakat eğer çok şiddetli bir karın sancısı yaşıyor iseniz ve şiddeti her geçen saat artıyor ise kesinlikle bir uzman hekime başvurmalısınız. Bu yazımızda sizler için karın sancısı nasıl geçer sorusuna ayrıntılı bir şekilde yazacağız.

Karın Sancısı Nasıl Geçer Neler Yapılmalıdır
 • Karın sancısına sıcak çok iyi gelecektir. Karın bölgenizi sıcak bir havlu gibi kalın şeylerle sarabilirsiniz. Yada sıcak su torbası gibi yöntemlere başvurabilirsiniz Vücut ısısı ile birlikte karın bölgenizde bir rahatlama meydana gelecektir.
 • Karın sancısına masaj yöntemi de oldukça etkili bir durumdur. Karın bölgenizi ufak dokunuşlarla masaj yapabilir ya da yaptırabilirsiniz. Dairesel olarak masaj yapmak karın bölgenize oldukça iyi gelecek ve karın sancınızı azaltacaksınız.
 • Alkol tüketimi ve sigara gibi bir çok etkenler karın sancısına neden olabilir. Karından ziyada alkol ve sigara tüketimi vücudunuzun düşmanı haline gelmektedir. Alkol ve sigara  tüketimi en çok midenize zarar verebilecek durumların başında gelmektedir. Eğer bu sebepten ötürü karın sancınız var ise sigara ve alkol tüketimini bırakmanız gerekir. Eğer bırakamam diyor iseniz aza indirgemelisiniz.
 • Karın sancısına yediğiniz yemekler de tetikleyebilir. Örneğin çok acılı şeyler yiyor iseniz ya da yağlı besinler tüketiyor iseniz midenizde sorun oluşabilir ve mide sancısına dönüşebilir. Bunlardan kaynaklı bir mide sancısı yaşıyor iseniz kesinlikle acı ve bahratlı besinler tüketmemelisiniz. Midenize iyi gelecek hafif besinler ile beslenmelisiniz.
 • Eğer çok ağır besinler ile karnınızı doyurmuş iseniz bu da karın sancısı yapabilir. Böyle durumlarda ılık su içebilir ve midenizi bu şekilde rahatlatabilirsiniz böylece karın sancısını da önleyebilirsiniz.
 • Karın sancısı nasıl geçer sorunun bir cevabı da bitki çaylarıdır. Papatya çayı, ada çayı, defne çayı gibi bir çok bitki çayı karnı rahatlatır ve vücudu dinginleştirir. 
]]>
Sürekli Adet Sancısı Çekmek https://www.sancilar.gen.tr/surekli-adet-sancisi-cekmek.html Fri, 12 Oct 2018 22:01:16 +0000 Sürekli adet sancısı çekmek, ergenliğe girdikten sonra başlayan adet dönemi, menopoz zamanına kadar sürmekte ve her ay en kısası 4 gün, en uzunu ise 10 gün arasında değişen bir süreçtir. Genellikle yaş ayrımı olmadan Sürekli adet sancısı çekmek, ergenliğe girdikten sonra başlayan adet dönemi, menopoz zamanına kadar sürmekte ve her ay en kısası 4 gün, en uzunu ise 10 gün arasında değişen bir süreçtir. Genellikle yaş ayrımı olmadan bu dönem sancılı geçmekte ve çoğu zaman hastanede bitmektedir. Dayanılmayacak sancılara yol açtığından serum ya da ağrı kesicilerle kontrol altına alınmaktadır. Sürekli adet sancısı çekmek insanda psikolojik sıkıntılara da neden olmaktadır.

Sürekli adet sancısı çekmenin nedenleri,

 • Adet sancılarına neden olan en büyük etkenlerden birisi psikolojik nedenlerdir. Her ay adet zamanının yaklaşması kişide sancılı dönemin başlaması gibi gördüğünden psikolojik olarak sıkıntılar oluşur. Ve sürekli aynı şeyleri düşündüğünden insan olmasa da sancıları varmış gibi ağrılar başlamaktadır.
 • Rahimde ve diğer organlarda meydana gelen iltihaplı hastalıklarda adet zamanında sancı çekilmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı tedavi olunmalı iltihaplı hastalıklardan uzak durulmalıdır.
 • Rahimde meydana gelen tümörler ve kistlerde adet döneminde sürekli adet sancısı çekmeye neden olmaktadır. Bu nedenle tümör ve kistlerin alınması gerekmektedir.
 • Rahimde meydana gelen kaymalar ve dönmelerde adet sancılarına neden olmaktadır.
 • Rahmin enfeksiyon kapmış olması ya da kürtaj yapılması rahim ağzının daralmasına neden olmaktadır. Dar olan rahim ağzından kanlı rahatlıkla çıkamadığından bu durumda adet döneminde sancılara neden olmaktadır.
 • Bir diğer nedeni ise, endometriozisdir. Buda rahim iç tabakasının, rahmin iç yüzeyi dışında bir yere yerleşmesi durumudur. Bu durumda da adet döneminde sancılara neden olmaktadır.
 • Bunların dışında insanın ayaklarından soğuk almış olması da bir diğer etkendir. Soğuk almış vücut adet dönemi sancılarına neden olmaktadır.

Sürekli adet sancısı çekmenin tedavisi,

Yapılan ilk iş ağrı kesici kullanmaktır. Bazen işe yarayıp ağrıyı keserken bazen de faydası olamamaktadır. Ağrı kesici almadan doktora gidilmelidir. Çünkü ağrı kesici kullanımı başka hastalıklara neden olabileceğinden doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Bunun dışında ağrı kesici bitkisel ürünlerin kullanılmasıdır. Sürekli adet sancısı çekmeyi engellemenin bir yolu da bitki çaylarıdır.

]]>
Adet Sancısı İçin Ağrı Kesici https://www.sancilar.gen.tr/adet-sancisi-icin-agri-kesici.html Sat, 13 Oct 2018 12:19:39 +0000 Adet sancısı için ağrı kesici, bu ağrı genellikle her menturasyon döneminde ortaya çıkmaktadır. Bu ağrıları gidermek için ya ilaç tedavisi ya da doğal yöntemler kullanılabilir. Adet sancısının tıptaki adı dimenore'dir. Adet sancısı için ağrı kesici, bu ağrı genellikle her menturasyon döneminde ortaya çıkmaktadır. Bu ağrıları gidermek için ya ilaç tedavisi ya da doğal yöntemler kullanılabilir. Adet sancısının tıptaki adı dimenore'dir. Adet sancıları genellikle kanamadan önce veya kanamayla birlikte ortaya çıkmakta 1 veya 3 gün süre içerisinde bu ağrı giderek azalmaktadır. Ayrıca adet sancısı yanında kişide tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bel ve sırt ağrısı, baş dönmesi, ishal, bulantı gibi semptomlar da oluşabilir. Adet sancılarının sebebi rahimde üretilen prosatglandin adlı hormonlardır. Hormonun etkisiyle rahime kan akımı azalır. Bu yüzden oksijen miktarında da azalma meydana geldiği için ağrı oluşmaya başlar. 

Adet sancısı için ağrı kesici yöntemler nelerdir
 • Adet sancısında oluşan ağrılar için ilk adım ağrı kesici kullanmaktır. Tokat ağrı kesiciler aramızda hiçbir hafifletmeye neden olmuyor ise doktor kontrolünden doğum kontrol hapları kullanılabilir. 
 • Fakat yeterli doğum kontrol hapı kullanmanıza rağmen ağrılarınız azalmıyor ise doktor tanı koyabilmek için Laparoskopi ameliyatı yapabilir. Çünkü kişide endometrioma veya endometriozis denilen kanser olabilir. Bu ameliyatta kamera ile karnının içine bakılmaktadır.
 • Ayrıca çok ilerleyen safhalarda kısa süreliğine kişinin menopoza girmesine sağlayacak ilaçlar ile tedavi edilebilir ya da hormonlu spiraller kullanımı önerilebilir. 
 • Adet sancılarının şiddeti yaş ilerledikçe azalmaktadır. Bu sancılar evli ve doğum yapmış bayanlarda da görülebilir. 
 • Adet sancısı için doğal ağrı kesici olarak egzersiz yapmak söylenebilir Çünkü egzersiz vücudumuzdaki kan dolaşımının hızını arttıracağı için rahimde ki kan miktarını arttırarak orada oksijen miktarının artmasını sağlar. Böylece adet sancının bir miktar azalabilir. 
 • Adet sancılarınız için B, E vitaminleri ve magnezyum takviyesi alınabilir. Ayrıca bitkisel çaylar da kullanarak rahim kaslarınızın gevşemesine sağlayıp adet sancılarından kurtulabilirsiniz. 
 • Adet sancılarınız için kullanabileceğiniz ağrı kesiciler özellikle dolarex, arveles, advil, cyladol, parol, minoset gibi ilaçlar kullanılabilir. 
 • Adet sancısına bazı iyi gelen bitkisel çaylar: zencefil çayı, nane çayı, papatya çayı, melisa çayı, maydanoz çayı, hayıt çayı, yaban mersini çayı, ahududu yaprağı çayı gibi çaylar içilebilir. 
 • Zencefil çayı: zencefil hem arı hem de iltihap giderme de sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Bu yüzden bu bitkiyi adet sancılarının giderilmesinde kullanabilirsiniz hem de adet döneminde meydana gelebilecek bulantıları da önlemektedir. Sancının uzun olduğu dönemde günde 1 veya 2 bardak içebilirsiniz. Bu çayı kaynamış suyun içerisine bir miktar zencefil dilimi atarak 15-20 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam ediniz sonra bu çayı bal veya limon ile tatlandırılarak içebilirsiniz. Her bardak için yaklaşık bir santimetre zencefil kökü kullanabilirsiniz; ilaçlarla birlikte zencefil tüketmemeye dikkat ediniz.
 • Nane çayı: Nane özellikle sindirim sistemi fakat adet sancılarını da gidermek için kullanabilirsiniz. Nane çayının yapabilmek için taze nane yapraklarından yapılmış kuru nane kullanmalısınız. Sonra bu kuru naneyi kaynatılmış suyun üzerine iki üç çay kaşığı atarak ateşi kapatınız 15-20 dakika bekledikten sonra kuru naneyi süzerek tüketebilirsiniz. İstediğiniz şekilde tatlandıran bilirsiniz.
 • Papatya çayı: papatya çayı sağlığa çok faydalı bir çay türüdür. Ben papatya çayının gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Çayını hazırlamak için iki üç yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı bir su bardağı kaynatılmış suya ekledikten sonra 5 dakika demlenmesini bekleyiniz daha sonra süzerek ve tatlandırılarak tüketebilirsiniz.
 • Adet sancısına sıcak su torbası da iyi gelebilir sıcak su torbasını vücuda etkisi ise rahim duvarının kaslarını yüksek ısısı ile gevşetip kan akımını hızlandırır Ayrıca damarlarda gevşemeye neden olmaktadır. Fakat kan akımı hızlandığı için akan kan miktarını arttırmaktadır. 
]]>
7 Aylık Gebelikte Sancı https://www.sancilar.gen.tr/7-aylik-gebelikte-sanci.html Sun, 14 Oct 2018 06:24:58 +0000 7 aylık gebelikte sancı anne adaylarında görülebilen bir durumdur. Anne ve babalar bebeklerinin heyecanından her şeye telaş yapabilirler. Anne ve babalar için bebekleri oldukça önemlidir bu durumda bebeklerinin sağlığını her za 7 aylık gebelikte sancı anne adaylarında görülebilen bir durumdur. Anne ve babalar bebeklerinin heyecanından her şeye telaş yapabilirler. Anne ve babalar için bebekleri oldukça önemlidir bu durumda bebeklerinin sağlığını her zaman merak ederler. Anne adayları gebelikte herhangi bir ters durumu kabullenemezler. En ufak bir durumda doktora gidip bebeklerinin durumunu öğrenmek isterler. Bu yazımızda 7 aylık gebelikte sancı gibi bir çok detaylı durumlara yer vereceğiz.

7 Aylık Gebe Bir Kadında Oluşmakta Olan Durumlar Nelerdir
 • Anne karnında bebeğin büyümesi ile anne adayının kilosu artar ve göbeği şişer. Bu ayda bebeğin en fazla büyüme periyodu başlar. Bundan dolayı annede sancı oluşabilir.
 • Bebeğin hareketleri daha çok sıklaşmıştır ve bebek hareket edince de annede sancı hissedilebilir.
 • Bebeğin doğumu yaklaştığı için yalancı doğum sancıları başlayabilir.
 • Anne adayları bu ayda bebeklerinin sağlığı açısından ve kendi sağlığı bakımından düzenli uyku uyumaları gerekir. 
 • Anne, bebeğin gelişmesi ile kilo almıştır ve göbek  ile göğüs kafesine kadar büyümüştür. Kan basıncının artışı ile annede çarpıntılar meydana gelebilir ve sancılar artabilir. 
 • Bu sancılar anneyi tedirgin edebilir ve normal doğum sancısı ile karıştırabilir. 
 • Gerçek doğum sancıları düzenli ve belli aralıklar ile gerçekleşir. Fakat 7 aylık gebelik sancısı kısa süreli, belirsiz aralıklarla devam eder.
 • 7 aylık gebelikte sancılar ciddiye alınması gerekmektedir.  Çünkü erken doğum sancısı da olabilir.
 • 7 aylık gebe sancıları erken doğum sancısı olduğunu anlamamız için bir saate altıdan fazla düzenli bir şekilde gelen ağrılar olması gerekir. Bu durumda anne adayı hemen doktora başvurması gerekir. Doktor gerekli kontrolleri yaptıktan sonra ya doğuma alınabilir ya da biraz daha bekleyebilir.
]]>
Safra Kesesi Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/safra-kesesi-sancisi.html Sun, 14 Oct 2018 17:26:51 +0000 Safra kesesi sancısı, Karaciğerin karın tarafinda ve tam ortasında yer alan iki parmak büyüklüğünde ve ince bir duvardan oluşan ağrıların bütünüdür. Safra salgısının depolandığı bir organ olsa da anatomik a Safra kesesi sancısı, Karaciğerin karın tarafinda ve tam ortasında yer alan iki parmak büyüklüğünde ve ince bir duvardan oluşan ağrıların bütünüdür. Safra salgısının depolandığı bir organ olsa da anatomik açıdan karaciğerin bir parçası olarak vücudumuz da işlev görür. Karaciğerden salgılanan safra salgısı kesede birikerek depolama vazifesine bulunur. Bu depolama gün içinde 700-750 mililitreye kadar çıkar. Safra kesesinin en büyük görevlerinden biri de safra salgısını depolayıp yoğunlaştırmak ve gerekli zaman diliminde on iki parmak bağırsağına safra salgılama görevinde bulunmaktır. Safra kesesinin bir diğer özelliğinden biri de besinlerin parçalanarak ayrışmasını sağlayan mide öz sularının vazife almasıdır. Bu işlev sırasında bazı olumsuz durumlar da olabilir mide öz sularının yoğunlaşmasıyla ortaya safra taşı oluşumu yaşanabilir. Bu safra taşları kum tanesi kadar küçük ya da biraz daha büyük olabilir. Bu da safra kesesi sancısının başlangıçlarından olan iltihaplanmayı doğurur. 

Safra kesesindeki taşların belirtisi için bir uzman doktor tarafından ultrasonografi cihazı ile safra kesesine bakılması şarttır. Doktorunuz sizden randevuya aç gelmenizi isteyecektir. Safra kesesi ameliyatında ise taşlar tek tek alınmıyor. Safra kesesi organı tamamen çıkarıldıktan sonra temizlenerek safra kesesi boşaltımı yapılıyor. Bu ameliyatın en büyük özelliğinden biri hasta ameliyattan bir gün sonra taburcu olabiliyor. Ve günlük yaşamına kaldığı yerden hemen devam edebiliyor.

Safra kesesi sancısında genellikle yoğun yenilen yemeklerden hemen sonra  yaşanır ve bu durum vücutta sancı gibi ağrıları başlatmaya sebep kılar. Karın bölgemizin sağ tarafinda başlayıp, kaburgaların inine kadar inen kısa süreli olmasına rağmen çok can yakıcı bir sancı durumudur. Tıp dilinde kolesistit denen safra kesesi sancısı taşların neden olduğu bir iltihaplanma çeşididir. Müzmin safra kesesi iltihabında safra kesesi küçülür ve görevini yapamayacak hale gelir. Sürekli safra salgısı gerçekleştiği için safranın hacmi artar. Eğer 40 yaşın üstünde ve şişman biriseniz safra kesesi sancısı yaşama ihtimaliniz artacaktır.

Safra kasesine yerleşen taşlar vücutta şiddetli ağrıya sebep bırakabilir. Bunun sonucunda da ateş yükselmesi, kusma ve mide bulantısı gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilme durumunuz bir hayli fazladır. Erkenden bir doktora danışmalısınız çünkü safra kesesi iltihaplanma kapmadan en erken yoldan tedavi olabilme durumu vardır. Karın bölgelerinizde sancı yaşıyorsanız ciddiye alıp bir uzmana başvurup mr ve röntgen çektirerek durumunuzun ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Safra taşı olabilme durumunu anlamak için çok kilolu olmak, hamile olmak, çok hızlı bir şekilde kilo kaybetmek ve çok yağlı yiyecekler yemek bu hastalığın en büyük  belirtileridir

Safra Kesesi Sancısının Belirtileri Nelerdir

Genellikle safra kesesindeki taşların belirtisi hissedilmez. Ancak safra yolları tıkalı kaldığında devamlı bir şekilde sancıya maruz kalınır. Genellikle bu sancı karnımızın sağ üst kısmında hissedilir. İlk başta çok şiddetli ağrıya sebep olur. Ağrı kesici kullanmak bu sancılara çözüm değildir. Herkesin bu ağrı durumlarında ilk akla gelen biraz dolaş ya da gaz çıkar safra kesesinin sancısını almada etkili olamaz. 

Kolesterol fazlalığı: Fazla miktarda besin vücudun herhangi bir yerinde birikebilir, besin kolesterolü ise safra kesesinde birikir. Fazla biriken besin kolesterolü kolesterol fazlalığına yol açar. Bu durumda safra kesesinde taş oluşumu yaşanır.

Obezite: Safra taşı oluşması en sık rastlanan nedenidir.

Yetersiz Gıda: Yetersiz gıda düşük lif ve yetersiz miktarda yağ oluşumuna sebep olur. Bu durumda safra kesesinde taş oluşmasına neden olur. 

Safra Kesesinin Sancısını Alan Bitkisel Yöntemler Nelerdir

İshal Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/ishal-sancisi.html Mon, 15 Oct 2018 12:15:48 +0000 İshal sancısı, insanın almış olduğu besinleri dışkı olarak atmaya çalışması sonucu dışkının yumuşak ve sulu bir şekilde bağırsaklarda ağrı yapması olayına denilir. Dışkının ağrılı bir şekilde atılması İshal sancısı, insanın almış olduğu besinleri dışkı olarak atmaya çalışması sonucu dışkının yumuşak ve sulu bir şekilde bağırsaklarda ağrı yapması olayına denilir. Dışkının ağrılı bir şekilde atılması belirtisiyle kendini gösterir. Aynı zamanda sürekli ve sık sık tuvalet ihtiyacını ortaya çıkarır. Bağırsak enfeksiyonlarından dolayı görülen ishal ve ishal sancısının iyileşme süreci konusunda kesin bir süre tayini söz konusu değildir. Fakat en geç bir hafta veya on gün içerisinde ishal rahatsızlığının geçtiği gözlemlenmektedir. Bağırsak enfeksiyonu ve benzer bağırsak rahatsızlıklarından dolayı oluşan ishal sancısı, bağırsakta ağrı ve şiddetli karın ağrılarına neden olmaktadır. Eğer bir gün içerisinde çok fazla tuvalete çıkma ihtiyacı duyuluyorsa derhal bir doktora başvurma ihtiyacı duyulmalıdır. Çünkü; enfeksiyon rahatsızlıkları çok daha büyük rahatsızlıklara sebep olabilir. Çocuk ve bebeklerde de ishal rahatsızlığı sık sık görülen bir durumdur. Bu yüzden çocuk ve bebeklerde susuz bırakılmama olayına dikkat edilmelidir. Kusuyor olsalar da susuz kalmamaları için ara ara ağızlarına su damlatılmalıdır. İshal iken çocuklara meyve suyu ve gazlı içeceklerin verilmesi pek önerilmez. Çünkü; meyve suyu ve gazlı içecekler ishali daha kötü bir hale getirebilir. Henüz meme emen bebekler ise aynı şekilde emzirilmeye devam edilmelidir. 

İshal Sancısına Sebep Olan Nedir

Bakteriler:  Marketlerden alınan ve tüketim tarihine dikkat edilmeyen gıdalar vücuda alındıktan sonra bağırsaklarda enfeksiyona ve dolayısıyla ishale ve sancılara sebep olabilir. Bakterilerin fazlaca bulunduğu ortamlarda çalışılıyorsa ve sürekli olarak eller yıkanmıyor ve kişisel temizliğe dikkat edilmiyorsa ishal sancısına sebebiyet verecektir. kişisel temizliğe dikkat edilmeli ve dışarıdan alınan hazır yiyeceklerin son kullanma tarihleri incelenmelidir.

Virüsler:  Toplumda mide gribi olarak bilinen ve ishal sancısına sebep olan bazı virüsler, bağırsak ve mide iltihaplanmasına sebep olur. Bu iltihaplanma sonucunda ise karında şiddetli sancılar meydana gelir.

Psikolojik Rahatsızlıklar: İnsanın stres altında olduğu belirli dönemleri olur. Bu dönemler psikolojik rahatsızlıklara sebep olurken beraberinde ise karın ağrısı ve ishal sancısı gibi rahatsızlıkları da getirebilir.

Aşırı Soğuğa Ve Sıcağa Maruz Kalma: Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlara maruz kalma insan metabolizmasını olumsuz etkileyeceği gibi bağırsak rahatsızlıklarına da sebep olabilir. Bu problemi ortadan kaldırabilmek için aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan uzak durulmalıdır. Çok fazla güneş altında kalınmamalı özellikle de yaz aylarında. Kış aylarında ise vücut sıcak tutulmalıdır.

İshal Sancısı Nasıl Geçer

 •  ishal sancısının geçmesi, ishal rahatsızlığının ortadan kaldırılmasıyla gerçekleşir. Bunun için:
 • insan vücudu sıvı kaybettiği için bol bol sıvı tüketilmelidir.
 • Kafein ve şeker içeren yiyecek, içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Katı gıdalar tüketilmelidir.(patates,sebzeler...)
 • Alkollü yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Süt ve süt ürünleri rahatsızlığı tetikleyeceğinden bunlardan uzak durulmalıdır.
 • İshal ilaçları, doktora başvurmak veya eczacınıza danışmak kaydıyla kullanılabilir.
 • Oldukça yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Yağlı yiyecekler ishali tetikleyecektir.
 • Acı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Mideye alınan acı yiyecekler b,ağırsak sancısını arttıracağı gibi ishali de kötü etkileyecektir.
 • Buğday ve benzeri tahıllar bu dönemlerde kullanılmamalıdır. Glüten e karşı alerjik hassasiyeti olan bireylerde ishalin artışına sebebiyet verecektir. Bu yüzden buğday ve benzeri ürünlerden uzak durulmalıdır.

]]>
Kadınlarda Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/kadinlarda-gaz-sancisi.html Mon, 15 Oct 2018 14:50:25 +0000 Kadınlarda gaz sancısı; özellikle bazı dönemlerde artabilir. Gaz hem mide hem de bağırsaklarda meydana gelir. Gaz sancısı da bu organlarda biriken gaza bağlı olarak oluşmaktadır. Aslında gaz sancısı 7'den 70' e her bireyi Kadınlarda gaz sancısı; özellikle bazı dönemlerde artabilir. Gaz hem mide hem de bağırsaklarda meydana gelir. Gaz sancısı da bu organlarda biriken gaza bağlı olarak oluşmaktadır. Aslında gaz sancısı 7'den 70' e her bireyin başına gelebilecek bir sağlık sorunudur. Özellikle bebekler gaz sancısının doğrudan muhatabı olurlar. Ancak kadınlarda da gaz sancısı oldukça sık karşı karşıya kalınan bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkar. Kadınlarda gaz sancısının tedavi edilebilmesi için gaza neden olan faktörlerin çok iyi teşhis edilmesi gerekir. 

Kadınlarda gaz sancısına neden olan faktörler nelerdir ve neler yapılabilir

 • Bağırsak ve mide de meydana gelen gaz nedeniyle oluşan gaz sancısının en temel sebeplerinden bir tanesi beslenmedir. Bazı besin maddeleri çok sağlıklı olmasının yanı sıra yüksek oranda lif ve gaz içerebilir. Bu gıda maddelerinin  çok fazla tüketilmesi gaz sancısına neden olur. Örneğin mercimek türleri, kuru fasulye, karnı bahar, yeşil fasulye, lahana, bal kabağı gaz yapan besinler arasında yer almaktadır. Eğer  mide ve bağırsak hassasiyetiniz varsa gaz yapan besin maddelerinin tüketiminde daha dikkatli davranmanız gerekir.
 • Kadınlarda gaz sancısının bir diğer nedeni de soğuk havaya maruz kalınması olarak gösterilebilir. Vücudun özellikle de ayak tabanlarının üşütülmesi bir süre sonra gaz sancısına neden olabilir. Bu gaz sancısından kurtulmak için bir tutam çörek otunu çiğneyerek suyla yutmanız tavsiye edilmektedir. 
 • Laktoz içeren süt ürünlerinin soğuk olarak tüketilmesi de gaz sancısına neden olabilir. Eğer laktoz alerjiniz varsa laktoz içermeyen süt türlerini tercih edin.
 • Gaz sancısı olağan halin dışı sık sık tekrar ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir. Genellikle gaz giderici tabletlerle hastanın rahatlaması sağlanır. Aynı zamanda nane, rezene gibi otlarla demleyeceğiniz çayları ılık olarak içerseniz gaz sancısından kurtulabilirsiniz. 
]]>
Adet Sancısı İçin İlaç https://www.sancilar.gen.tr/adet-sancisi-icin-ilac.html Tue, 16 Oct 2018 00:12:42 +0000 Adet sancısı için ilaç, Adet döneminin ilk günlerinden itibaren başlayarak kendini gösterir. Adet sancıları bazen bu dönem öncesi 2-3 gün ünce de görülebilir. Böyle bir durumda kişi, kendisini korumak ve ağrısını dindirm Adet sancısı için ilaç, Adet döneminin ilk günlerinden itibaren başlayarak kendini gösterir. Adet sancıları bazen bu dönem öncesi 2-3 gün ünce de görülebilir. Böyle bir durumda kişi, kendisini korumak ve ağrısını dindirmek için çeşitli tedavi yöntemleri uygulamaktadır. 

Adet sancısı için ilaç kullanılarak bu hastalığın tedavisi sağlanabilir. Adet sancısı diğer ağrılara benzememektedir. Bu sancı diğer sancılar da olduğu gibi ağrı kesicilerle tedavi edilebilecek bir tür değildir. Çünkü adet sancısı sürekli devam edecek bir süreç olduğundan dolayı kısa çözümler bulmak yerine bu hastalık için uzun süreli çözümler bulmak gerekir. Eğer bu tedavi yöntemleri de uygulandığı taktirde bir sonuca varılamıyor sa bu sancıların altında ciddi bir sorun yatabilir. Eğer bu sancılar sonucunda sancıların sebebi bir patolojik sorun ise bu soruna yönelik tedavi yöntemi uygulanarak hatanın yaşadığı sancılar tedavi edilmelidir. Bu dönemdeki sancıların giderilmesi için genelde herkesin kullandığı bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar ilk duyulduğunda ağrı kesici gibi görülebilir ancak bu ilaçların ağrı kesiciden farklı yanları vardır. Bu farklar ağrı kesici de olduğu gibi adet sancısının ağrılarını kesmesinin yanında uzun süreli olarak bu sancıların yok edilmesidir. 

Adet sancısı için ilaç tedavisi

Adet sancısı için ilaç tedavisi  uzman kişilere danışılıp ondan sonra kullanılması önerilir. Çünkü uzman kişilere danışılmadan alınan ilaçlar adet dönemi geçire kadınlarda yan etki gösterip daha kötü sonuçlara yol açabilir. Adet sancısı için bir çok tedavi tedavi yöntemi uygulanabilir. Bu ilaçlar içinde en çok kullanılanları non steroid antienflamatuar gurubunda yer alan ağrı kesicilerdir. Bu ağrı kesicilerin diğer ağrı kesicilerden farklı olan yanı adet sancısına neden olan hormonu durdurmaya yarayarak bu dönemdeki adet sancılarına son verebilmesidir.  Ancak bu ilaçları almadan önce mutlak kadın doğum uzmanları veya kadın hastalıkları uzmanları tarafından incelemeler sonucunda ilaçlar alınmalıdır. Bu türdeki ilaçları adet döneminin başlamasından bir iki gün önce kullanılması faydalı olacaktır. Adet döneminden önce hastalar bu ilaçları kullanmaya başlarlar. Ancak bu ilaçları mide ülseri olan hastaların kullanmaması gereklidir. 

Adet sancısı için ilaçlar adet döneminde meydana gelen kanamaları kesebilir yada azaltabilir ancak bunların sağlık açısından olumsuz yanları yoktur. Bu ilaçların dışında uygulanan bir diğer yöntem ise doğum kontrol haplarının kullanılmasıdır. Ancak bu haplar doğurganlık oranını azaltığı için fazla önerilmemektedir.

İlaç tedavisinin dışında kullanılan bazı yöntemler

Bu yöntemlerin başında gelen ve en son çözüm yöntemi olan ameliyat dır. Bir diğer yöntem ise günümüzde pek uygulaması kalmayan ağrıya giden sinirlerin ameliyatla kesilerek sinirlerin yok edilmesidir. Bu yöntem ancak bütün tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra tedavilere karşılık veremeyen hastalar için uygulanır. Bu yöntemlerin dışında en son uygulanacak yöntem ise kadının rahmini ve yumurtalıklarının alınmasıdır.
]]>
Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer https://www.sancilar.gen.tr/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer.html Tue, 16 Oct 2018 12:21:28 +0000 Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer; bebekler de gaz sancısı çok sık görülen bir durumdur. Gaz sancısı bebeğinizin uyku düzeninin bozulmasına, huzursuz olmasına neden olur. Birçok annenin sorunu bebeklerinde ki gaz sancısı pr Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer; bebekler de gaz sancısı çok sık görülen bir durumdur. Gaz sancısı bebeğinizin uyku düzeninin bozulmasına, huzursuz olmasına neden olur. Birçok annenin sorunu bebeklerinde ki gaz sancısı problemidir. Gaz sancısı problemi özellikle yeni ebeveynler için sorun olabilir. Bebeklerde genellikle 4 aya kadar gaz sancısı görülür. 4 aydan sonra gaz sancısı pek görülmemektedir. Uzun süreli gaz sancılarından korkulmamalı. Bunlar bebeğin anneden aldığı sütün besinli olduğunu gösterir. Eğer bebeğiniz de gaz sancısı meydana gelir ise evde yapacağınız işlemler sayesinde kolaylıkla bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Gaz sancıları içinde bazı çaylar bulunmaktadır. Bu çayları da doktorunuzun izni ile kullanabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerde bebek tam olarak oluşamadığı için emerken hava yutabilir ve gaz bu yüzden de ortaya çıkabilir. Kullanabileceğiniz rezene çayı hem bebeğinizin gaz sancısının geçmesini sağlar hem de bebeğinizin sakinleştirir. Bu çayı anne de kullanabilir. Annenin kullandığı durumlarda annenin sütü ile bebeğe geçecektir. Bebeğinizde gaz sancısı var ise omzunuza yatırıp hafifçe sallayabilirsiniz. Bu sırada sırtını da sıvazlarsanız bebeğiniz rahatlıkla gazını çıkarır. Bu uygulamayı her emzirmeden sonra yapabilirsiniz. Bebeğiniz de gaz sancısı olmaması için annelerde tükettikleri besinlere dikkat etmeli ve gazlı besinler tüketmemeli. Annenin kullanacağı kimyon da bebekte gaz oluşumunu engeller. Anne sayesinde bebeğe de geçer fakat bir çay kaşığı kadar kimyonu demleyip soğuduktan sonra bebeğinize de bir kaç damla verebilirsiniz. Bu da bebeğinizin gaz sancısını geçirecektir.

Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen uygulamalar;
 • Rezene çayı
 • Kimyon
 • Yumuşak karın masajı
 • Omuza yatırıp sırtını sıvazlamak
 • Karın bölgesini sıcak tutmak
 • Gaz çıkarma egzersizleri
 • Sırtına masaj yapılması
 • Emzirdikten sonra yatırılmayıp dik tutulması
]]>
Bebeklerde Aşırı Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/bebeklerde-asiri-gaz-sancisi.html Wed, 17 Oct 2018 04:03:56 +0000 Bebeklerde aşırı gaz sancısı, gaz çıkarma yeteneği olmayan bebekler için aşırı gaz sancısı oldukça zor ve can yakıcıdır. Üstelik ağlamaktan başka hiç bir şey yapamazlar. Bu durum anne ve babalar için oldukça üzücü b Bebeklerde aşırı gaz sancısı, gaz çıkarma yeteneği olmayan bebekler için aşırı gaz sancısı oldukça zor ve can yakıcıdır. Üstelik ağlamaktan başka hiç bir şey yapamazlar. Bu durum anne ve babalar için oldukça üzücü bir hale gelmektedir. Bebeklerde aşırı gaz sancısı hem tüketilen besinlerle hemde bebeğin yuttuğu hava ile doğrudan ilişkilidir. Her ne kadar kişiler bebeklerin gaz sancısını besinlere bağlasada, yanlış emzirme şekilleri ile bebeğin hava yutmasıda bu durumun en büyük etkenidir. Genel anlamda aşırı gaz sancısı yaşayan bebeklere kolik bebek denmektedir. Kolik bebekler için gece ve gündüz belli bir aya gelene kadar bu süreç ağlayarak geçer. Anne ve babalarda çareyi bebeği arabayla gezdirmekte veya çeşitli uygulanan eski inançlarla bebeğe sürülen yağlarda ararlar. Bazı yöntemlerin iyi geldiği elbette doğrudur. Fakat bebeklerde aşırı gaz sancısının geçici bir durum olduğunu anne ve babalar unutmamalıdırlar. Ayrıca bebeğin gaz çıkardığını duyduktan sonra bu vücudunda gaz kalmadığı anlamına gelmez. Bebekler gaz çıkarsada gazın tamamı hemen boşalmaz. Bazen içerde kalan minik gazlar zamanla birikir ve sıkışma yaptığında ağrıya neden olur. Bebeklerde aşırı gaz sancısı olan zamanlarda bu biriken gazların sıkışmasıyla meydana gelmektedir. Bebeklerde aşırı gaz sancısı için eczanelerde reçetesiz satılan bazı gaz ilaçları bu dönemde oldukça işe yarar. 

Bebeklerde aşırı gaz sancısını azaltmak için neler yapılmalıdır
 • İlk olarak anne mutlaka doğru emzirme tekniğini öğrenmelidir. Bebeğin ağzı meme ucuna tamamen girmelidir. Bu sırada burnu mutlaka hava almalıdır. Ağzı meme ucuyla tamamen kapalı olan bebeğin anne sütü çekerken beraberinde hava çekmesine yeri olmaz. Buda bebeğin gazını ciddi oranda azaltır.
 • Her emzirmeden veya mama tüketiminden sonra bebek ayına uygun pozisyona getirilerek gazı çıkarılmalıdır. Mümkünse çıkan gazın iki tane olması bebekte tam rahatlama sağlar.
 • Bebeğin karın ve özellikle ayak kısımları sürekli sıcak tutulmalıdır.
 • Bebeğin keyfinin yerinde olduğu ve onunla oyun oynanmak istediği saatlerde ayaklarını havaya kaldıracak veya sırtını sıvazlayacak hareketler yaparak aralarda gaz çıkarması sağlanmalıdır.
 • Bebeklerde aşırı gaz sancısının sürekli yaşanması durumunda bebeğin ayına uygun olarak düzenli bir gaz ilacı başlanabilir. Bu gaz ilaçlarının dozu kesinlikle arttırılmamalıdır. Doktorun verdiği bebeğin ayına uygun dozda verilmeli, kesinlikle fazlası denenmemelidir.
]]>
Doğum Sancısı Nasıl Başlar https://www.sancilar.gen.tr/dogum-sancisi-nasil-baslar.html Thu, 18 Oct 2018 02:35:27 +0000 Doğum Sancısı Nasıl Başlar, Doğum sancısı nasıl başlar konusunu açıklamadan önce; çok karşılaşılan bir durum olan; Normal şartlarda gerçekleşecek olan doğum yapma durumunun öncesinde, hamileliğin son aylarında ar Doğum Sancısı Nasıl Başlar, Doğum sancısı nasıl başlar konusunu açıklamadan önce; çok karşılaşılan bir durum olan; Normal şartlarda gerçekleşecek olan doğum yapma durumunun öncesinde, hamileliğin son aylarında arada sırada olan düzensiz ağrılarla bazen karıştırılabilmektedir. Bu tür sancılar; yalancı sancı adını almaktadır. Doğumun başlayacağını gösteren sancıların bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler; sancıların daha sık yaşanması, daha düzenli olması ve sancıların biraz daha şiddetli olması şeklinde olabilmektedir. Bununla beraber hamile kişinin karnında oldukça sertleşme görülebilmektedir. Doğum sancıları ile beraber doğum yaklaştığında, belde ve sırtta hissedilen ağrılar da olabilmektedir. Doğum aşamasına girilmeye başlanırken bazen, doğum sancılarına eşlik eden kanama veya az olan lekelenme durumu olabilmektedir. Özellikle hamileden su gelmesi çok önemlidir. Su gelmesi durumunda vakit kaybetmeden doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. 

Doktorlar doğumun hangi tarihte olacağına yönelik olarak yaklaşık tarihi söylemektedirler, doğum sancısı nasıl başlar belirtileri nasıl olur gibi merak edilen durumlarla ilgili de bilgi vermektedirler.Çünkü; her hamilenin hikayesi biraz da olsa farklılıklar gösterebilmektedir. Hamilenin bu bilgiler ışığında erken zamanlarda her ihtimali gözeterek hazırlığını yapması uygun olacaktır. Hastane, bebek ve kendisi için çeşitli hazırlıkların bir iki ay önce bitmiş olması mantıklı bir davranıştır. Hamileler doğum sancısı veya normal hamilelik sürecinde yaşanması muhtemel olan sancıları birbirine karıştırabilmektedirler. Özellikle ilk kez doğum yapılacaksa bu kadar önemli bir konuda endişe duyulması veya doğum sancılarının karıştırılması normal olabilir. Bununla birlikte her hamilenin durumu farklı da olabilir.Hamile kişi şüphe ettiği noktada tabi ki doktora ulaşmalı danışmalı ve endişesini gidermelidir. Şöyle bir durumda olabilir ki; normal doğum yapma zamanından önce doğumun gerçekleşme olasılığı da her zaman söz konusu olabilmektedir. Erken doğum yapma ihtimali de olduğu için her zaman doktorla iletişimde olmak ve tavsiye ile önerilerini dinlemek gereklidir. Genellikle gerçek olan doğum sancılarının bir iki gün önce başladığı görülmektedir. Bu arada rahim ağzı da yavaş yavaş açılmaya başlamaktadır. Lekelenme olabilmekte, çocuğu koruyan su kesesinin patlaması ile doğum olayı net olarak başlamaktadır.

Doğum Sancısı Nasıl Başlar Ne Yapmak Gerekir Doğum sancısı, rahim kasılmaları başladıysa, özellikle de doğum sancıları sıklaşıyor ve düzenli bir hale ulaştı ise yani on dakikada bir veya daha az zamanlarda sancılar aralıklı olarak çoğalmaya başladı ise belden gelen bir ağrı mevcutsa bununla birlikte karın kısmında sertleşme de hissediliyorsa daha fazla beklemeden doğum yapmak için doktora veya hastaneye gidebiliriz. Doğum sancısı gelen ve bu belirtileri hisseden hamilenin öncelikle, hiç bir şekilde panik yapmaması, sakin olmaya ve davranmaya çalışması gereklidir. Hamilenin yakınında olan kişilerin de; doğum sancısı nasıl başlar, asıl belirtiler nelerdir gibi konularda ön bilgilerinin olması faydalı olmakla beraber hamileye sakin bir tavırla yardımcı olmaya çalışması, normal bir süreç ve o şekilde gerçekleşecek düşüncesi ile hamileyi doktora veya hastaneye ulaştırması gereklidir. Kesin olarak doğum sancısı belirtileri yaşanıyorsa; her ihtimali göz önünde bulundurarak bir şey yememek, su içmek faydalı bir hareket olacaktır. Nedeni ise normal doğum dışında sezeryana girmek veya başka ihtimaller olması sebebi ile temkinli davranmaktır. Doğum sancıları normal zamanında başlamamışsa, doğumun yaklaşma tarihinde herhangi bir değişiklik gözlenmiyorsa da doktorumuzla iletişim kurmak ve muayene olmak faydalı bir davranış olacaktır.
]]>
Bebeklerde Kolik Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/bebeklerde-kolik-sancisi.html Thu, 18 Oct 2018 06:20:31 +0000 Bebeklerde kolik sancısı, çok sık karşılaşılan ve genellikle bağırsaklarda oluşan gazlardan kaynaklanan sancılardır. Bu sancılar bazen yetişkinlerde de meydana geldiği için hemen hemen hepiniz nasıl bir sancı olduğunu bilir Bebeklerde kolik sancısı, çok sık karşılaşılan ve genellikle bağırsaklarda oluşan gazlardan kaynaklanan sancılardır. Bu sancılar bazen yetişkinlerde de meydana geldiği için hemen hemen hepiniz nasıl bir sancı olduğunu biliriz. Bazen oldukça şiddetli olan bu sancılar küçücük bir bebek üzerinde de görüldüğü için çok ciddi bir şekilde bebeği rahatsızlık duymasına ve sürekli ağlamasına neden olacaktır. Bebeklerde kolik sancısının en büyük nedeni tabi ki gazlardır. Bu nedenle bebeklerde oluşan gazı önlemek için ya da rahat bir şekilde dışarı atılmasını sağlamak için yapılacak birçok işlem bulunmaktadır. Bu işlemler başta bebeğin rahatlamasını sağlayarak sizin de rahat bir nefes almanıza etki edecektir. Bazen tüketilen besinler, bazen kendiliğinden oluşan gazlar ve bazen de bebeklerde yutulan hava nedeniyle oluşan kolik sancılar, müdahale edilmediği sürece uzun süreli olarak etkisini devam ettirecektir. Özellikle sindirim sorunu yaşayan bebeklerde çok sık meydana gelmektedir. 

Bebeklerde kolik sancısı için neler yapılmalıdır
 • Beslenme: Bebeklerde kolik sancının oluşmasına neden olan en büyük etken beslenmedir. Özellikle düzenli beslenmeyen bir bebekte bu gaz sancıları çok daha sık bir şekilde meydana geleceği için bir anne ya da baba olarak bebeğin düzenli beslenmesini sağlamanız gerekmektedir. 
 • Ek gıdalar: Bebeklerde erken dönemlerde kullanılmaya başlanan gıdalarda genellikle tam olarak sindirilemediği için gaz oluşumuna neden olmaktadır. Bu gaz oluşumu, müdahale edilmediği zamanlarda direk olarak bebeklerde kolik sancı oluşumunu ortaya çıkararak sorunlara neden olmaktadır. Bebeklerde kolik sancısı oluşumunu engellemek için kesinlikle erkenden bebeğe yedirilmemesi gereken ürünler kullanılmamalıdır 
 • Şekerli su ya da emziklerin şekere batırılması: Bebekler bazen emik emmek istemediğinde yapılan ilk işlem bala ya da şekere batırarak bebeğe vermektir. Bu işlemler bebeklerde gaz oluşumuna neden olacağı için kolik sancı nedenlerinden biridir diyebiliriz.
 • Aşırı meyve suyu: Bebeklerde vitamin ve enerji açısından kullanılan birçok meyve suyu bebeklerde kolik sancı nedenlerinden biridir. Bu nedenle aşırı bir tüketim yapılmamalıdır. 
 • Kundak: Bebeğin hareketini kısıtlayan kundak durumları aşırı bir şekilde yapılıyorsa ve bebeğin günün büyük bir kısmını kundak içerisinde geçirmesi sağlanıyorsa bu durumda bebeklerde kolik sancısı çok daha fazla görülür. Çünkü sindirim işlemleri arasında mekanik sindirimin de önemi büyüktür. 
]]>
Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer https://www.sancilar.gen.tr/hamilelikte-gaz-sancisi-nasil-gecer.html Thu, 18 Oct 2018 19:21:06 +0000 Hamilelikte gaz sancısı nasıl geçer, sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alan gebelik döneminde gaz şikayeti yaygın olarak görülür. Hamilelik döneminde gaz oluşumunun yanında karın bölümünde aşırı şişlik olu Hamilelikte gaz sancısı nasıl geçer, sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alan gebelik döneminde gaz şikayeti yaygın olarak görülür. Hamilelik döneminde gaz oluşumunun yanında karın bölümünde aşırı şişlik oluşurken buna bağlı kramp şeklinde ağrı oluşması da gözlenir. Anne adayı gaz çıkarma esnasında zorlanma yaşadığını ifade ederken; hormonlara bağlı oluşan gaz probleminin giderilmesi için sindirim sisteminde bulunan kasların düzenli çalışması gerekir. Bu bölümde bulunan kasların gevşemesi ile gazın çıkartılması kolaylaşır. Özellikle hamilelik esnasında yellenme ile gazın çıkartılması anne adayının rahatlamasını sağlar. Gebelik döneminde rahimde büyüme olması sebebiyle bağırsaklarda oluşan baskının artması ile gaz sıkışması artar. Bu süreç içerisinde midenin baskı yaşaması ile vücuda giren besinlerin yeterli şekilde sindirilmesi bu bölümde gaz probleminin yaşanmasına sebep olur. Ayrıca günlük yaşam içerisinde hava yutulması gaz probleminin artmasına sebep olur. Hamilelik döneminde gaz çıkarmak için gegirme ile vücutta bulunan gazın giderilmesini sağlar. Vücutta bulunan gazın mide dışında bağırsaklarda birikmesi ve bu bölümde oluşan bakteriler sebebiyle gazın çoğalması anne adayında birçok şikayete sebebiyet verir. Genellikle hamilelik sürecinin başladığı andan itibaren başlayan gaz sancıları doğum sürecine kadar devam eder. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sancı şiddetini artırırken anne adayının dikkat edeceği noktalar ile vücutta bulunan fazla gazın giderilmesi sağlanır.

Hamilelikte gaz sancısının giderme yöntemleri
 • Hamilelik döneminde anne adayının dikkat edileceği bazı noktalar ile bu probleminin azaltılması sağlanır. Özellikle bu süreç içerisinde anne adayının fazla su tüketmesi gerekirken; yemek sırasında su tüketilmemesi gerekir. Anne adayının suyu tüketirken dar ağızlı şişeden veya pipet kullanımından uzak kalması gerekir. 
 • Gebelik döneminde içerisinde karbonat özelliği yüksek olan içecekleri tüketmemesi tavsiye edilir.
 • Yemek yeme esnasında ağıza alınan besinlerin uzun süre çiğnenmesi vücuda girecek gaz oranının azalmasına sebebiyet verir. 
 • Gebelik döneminde anne adayının sakız çiğnememesi tavsiye edilir.
 • Ayrıca gazlı içecekler kola, maden suyu gibi içeceklerden uzak durması vücutta bulunan gaz miktarının azalmasına sebebiyet verir. 
 • Hamilelik döneminde özellikle annenin düzenli yürüyüş yapması bağırsakların daha hareketli çalışmasına katkı sağlayacağı için vücutta bulunan fazla gazın giderilmesine yardım eder.
 • Anne adayının bu süreç içerisinde sigara ve alkol kullanımından uzak durması tavsiye edilir.
 • Ayrıca hamilelik döneminde annenin gaz yapan yiyeceklerden ve besinlerden uzak durması tavsiye edilirken; özellikle yağlı gıdalardan, nohut, fasulye, mercimek, dondurma, kavun, erik, karpuz, turşu, salatalık, soğan, karnabahar, karalahana, süt gibi gaz yapan besinler tüketmemesi tavsiye edilir. 
 • Bu süreç içerisinde normal insanlardan daha fazla gaz problemi yaşandığı için annenin kendi beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Hazır gıdalardan uzak durması gaz probleminin azalmasına fayda sağlar.
 • Bu süreç içerisinde progesteron hormonunun fazla çalışması sebebiyle gaz probleminin attığı gözlenirken; sindirimi yavaşlatan içeceklerden ve yiyeceklerden uzak kalması annenin gaz probleminin giderilmesine fayda sağlar. Günlük belirli aralıklar ile öyünn saatlerine dikkat ederek beslenmesi annenin gaz probleminin giderilmesine fayda sağlar.
 • Ayrıca yemek tüketirken annenin konuşmaması oldukça faydalıdır.
 • Gaz problemi yaşayan hamile kişinin bacaklarını yukarı doğru kaldırarak yatar pozisyonda bisiklet sürme hareketi uygulaması vücutta bulunan gazın giderilmesine fayda sağlar. 
 • Bu süreç içerisinde anne adayının yatarak karnına masajlar uygulaması, karnının yukarı bölümünden aşağıya doğru hafif bastırarak uygulayacağı hareketler ile vücutta bulunan gazın dışarı atılmasını kolaylaştırır. 
 • Hamilelik dönemninde hazmı kolaylaştıran yiyecekler tüketmesi, bol meyve suyu, kompost]]> Kalbe Giren Ani Sancı https://www.sancilar.gen.tr/kalbe-giren-ani-sanci.html Fri, 19 Oct 2018 10:26:30 +0000 Kalbe giren ani sancı, karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Kalp vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Kalbin pompaladığı kan ile diğer organlar beslenirken, hayatımızın yaşaması için son derece öneml Kalbe giren ani sancı, karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Kalp vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Kalbin pompaladığı kan ile diğer organlar beslenirken, hayatımızın yaşaması için son derece önemlidir. Damarlarda bulunan daralma, tıkanıklık gibi şikayetler kalbe ani sancı girmesine sebebiyet verir. Ayrıca damar sertliği, damarda daralma sancının tetiklenmesi ne sebebiyet verir. Bu gibi problemler olduğu zaman kalp daha az çalışmaya başlarken; kan pompalaması yavaşlar. Sonuç olarak bu problemler kalp krizini tetikler. Bu gibi şikayetler bulunduğu zaman göğüs bölümünden başlayarak kalbe giren ani sancılar görülür. Ani yaralanmalar, kazalar, göğüs bölgesinde sinir sıkışması, kaburgada kırılma veya yaralanma, ciğerde olan problemler, psikolojik sorunlar, romatizmal hastalıklar, anemi, enfeksiyonel hastalıklar, tansiyon, kolesterol, üst solunum yolları sistemi hastalıkları, aşırı halsizlik ve yorgunluk, diyabet gibi problemler kalbe giren ani sancı tetikleyicileri arasında yer alır. Bu gibi durumlar bulunduğu zaman kalbin ritminde değişmeler meydana gelirken özellikle göğüs ve kalp bölümüne ani sancı girmesi ne sebebiyet verir. Böyle şikayetleri bulunan kişilerin vakit kaybetmeden kardiyoloji uzmanına görünmesi son derece önemlidir. Dikkate alınmaması gereken hastalıklar içerisinde yer alırken; geç kalınması halinde kalp krizi sebebiyle ölüme bile sebebiyet verebilir.

  Kalbe giren ani sancının nedenleri
  • Kalp zarında bulunan problem kalbin etrafında bulunan zarın enfeksiyon kapması veya iltihaplanması gibi durumlarda kalbe ani sancı girmesi gibi şikayetler yaratır. Çoğunlukla şiddetli ağrılar olarak gözlenirken; keskin ağrı olarak tanımlanmaktadır. Bu ağrı omuz kısmından başlayarak boyun kısmına kadar devam eden ağrılar halinde gözlenir.
  • Kalp yetmezliği kalbe giren ani sancı sebepleri arasında yer alır.
  • Bunun yanında kişide nefes darlığı, baş dönmesi, halsizlik bir arada görülür. Kalp kasında bulunan iltihaplanma kalbe ani sancı girmesine sebebiyet verir. Genellikle kalp krizine neden olan bu hastalıkta kalp kasının iltihap sebebi ile işlevini yerine getirememesi kişinin göğüs bölümünde aşırı ağrı oluştururken; kalbe giren ani sancı, ani terleme, nefes darlığı gibi problemler ile birlikte görülmesine sebebiyet verirken; kalp krizinde sebebiyet verir.
  • Kalpte bulunan tümörler kalbe ani sancı girmesinin sebepleri arasında yer alır. Genellikle erişkin kişilerde görülen tümörler kalp yetmezliği, tıkanma, kalbe sancı girmesi gibi şikayetler ile kendini belli eder.
  • Kalp kapağında bulunan hastalıklar kalbe giren ani sancıların sebepleri arasında yer alır. kalpte bulunan daralma veya kalp kapaklarında bulunan yetmezlik kalbin görevini yerine getirmesine engel olduğu için sancıyı tetikler.
  • Özellikle akciğer hastalıkları kalbe ani sancı girmesinin başlayaca sebepleri arasında yer alır.
  • Zatürre gibi hastalıklar sebebiyle akciğerlerin zarar görmesi kalbinin görevinin yeterli düzeyde yapılmasına engel olur. Bu gibi durumlarda astım gibi hastalıkları tetiklediği için kalbe giren ani sancılara sebebiyet verir.
  • Kalbe sancı girmesi neden başlıca sebepleri arasında peptik ülser, safra kesesi problemleri, reflü, vücudun vitamin ve mineralsiz kalması, mide problemleri, kansızlık gibi şikayetler başlıca sebepleri arasında yer alır.
  ]]>
  Bebeklerde Sancı https://www.sancilar.gen.tr/bebeklerde-sanci.html Fri, 19 Oct 2018 16:36:58 +0000 Bebeklerde sancı; diğer adı kolik olarak geçmektedir. Bebekler doğduklarında mide bağırsak sistemleri henüz gelişmedikleri için sindirime yarayan birçok enzim bebeklerde tam olarak işlev görmemektedir. Bebekler ilk doğdukların Bebeklerde sancı; diğer adı kolik olarak geçmektedir. Bebekler doğduklarında mide bağırsak sistemleri henüz gelişmedikleri için sindirime yarayan birçok enzim bebeklerde tam olarak işlev görmemektedir. Bebekler ilk doğduklarında süt ile beslendiklerinden sürekli sancı çekerler. Sadece anne sütü ile beslenmek bebek için daha faydalıdır çünkü anne sütü kolay sindirilebilen bir besindir. Annelerin bebeklerin sancılarını aza indirgemek için kendi yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Annelerin tükettiği gaz yapma oranı yüksek besinler anneler bebeklerini emzirdikleri zaman bebeğe de geçer. Bebekler soğuktan korunmalı üşümemelerine özen gösterilmelidir. Anneler bebeklerini emzirmeye en az 2 saat ara vermelidirler bu sayede bebek önceden emdiği sütü sindirecek ve gaz sancısından kurtulacaktır.

  Bebeklerde sancı semptomları;
  • Bebek aç olduğu halde emerken sıkıntı yaşar ve ağlar
  • Bebek huzursuzdur
  • Bebek ayaklarını karnına doğru çekerek ağlar
  • Bebeğin karnında sertlik ve şişlik oluşur
  Bebeklerde sancının geçirilebilmesi için annenin bebeğin karnına masaj yapması, bebeğin yüzü aşağıya bakacak şekilde kolun üzerine yatırılıp el ile karnına hafif baskı yapılması, bebeğin kucakta hafifçe hoplatılması iyi gelecektir. Ek gıdalara erken dönemlerde başlanmamalıdır. Bebeğe şekerli su içirilmemelidir. Bebekler dar kıyafetler ile üst üste giydirilip sıkılmamalıdır. Sancının azaltılması için bebeğe ılık bir banyo yaptırılması da sancılara iyi gelir. Annelerin bebeklerde sancıları önlemek adına bebeği dik konumda emzirmeye özen göstermesi gerekmektedir. Bebeklerde sancılara annenin sahip olduğu alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarda neden olmaktadır. Bebeğe anne tarafından gösterilecek şefkat ve merhamet duygusu, bebeğe sarılmak, kendine yakın tutmak bebeğe kendini daha iyi hissettirecektir. Bebeğin karnına ılık havlu koymak, bebeğin karnına zeytin yağı ile hafif masajlar yapmak, bebek arabası ile gezintiye çıkarmak, emzik vermek bebeklerin sancısına iyi gelen davranışlardır. 
  ]]>
  3 Aylık Bebek Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/3-aylik-bebek-gaz-sancisi.html Sat, 20 Oct 2018 04:00:11 +0000 3 Aylık Bebek Gaz Sancısı, genellikle ilk 3 haftalık bebeklerde ve 3 aylık bebeklerde kronik gaz sancısına bağlı olarak kendini gösteren ağrılar normal kabul edilir. 3 aylık bebek gaz sancısı çekmesininin nedenlerinden b 3 Aylık Bebek Gaz Sancısı, genellikle ilk 3 haftalık bebeklerde ve 3 aylık bebeklerde kronik gaz sancısına bağlı olarak kendini gösteren ağrılar normal kabul edilir. 3 aylık bebek gaz sancısı çekmesininin nedenlerinden biri bağırsak hareketlerinin henüz gelişmemiş olmasından kaynaklanarak bebeğin sindirim problemleri yaşamasına neden olmasıdır. Bu nedenle emziren annelerin özellikle bebeğin vücudunda gaz oluşumuna neden olacak her türlü besinlerden uzak durması gerekir. Annenin gaz oluşumuna neden olacak yiyecekler tüketmesi, 3 aylık bebek gaz sancısı çekmesine neden olur. Bir diğer nedeni ise bebeğin su içerken veya annenin bebeği emzirirken bebeğin hava yutmasıdır. Vücutta biriken hava dışarı çıkmadığı için bebekte gece boyunca gaz sancısına neden olmaktadır. Bebeğin vücudunda anormal bağırsak hareketlerinin artış göstermesi nedeni ile de sindirimin zorlaşması bebeğin gaz sancısı çekmesine neden olur. 

  3 Aylık Bebek Gaz Sancısı Tedavisi

  3 aylık bebek gaz sancısına engel olmak için, öncellikle emziren annelerin korbonhidrat gibi vücutta emilimi zor olan gıdalardan uzak durması ve daha sağlıklı yiyecekler tüketmesi gerekir. Karbonhidratlı yiyecekler bebeğin vücudunda gaz oluşmasına neden olmaktadır. bebeğin vücudunda gaz oluşumuna neden olacak gıdalar bebeğe gaz sancısı verir. Anneden bebe gaz yapan yiyecekler ise anne sütü ile geçer. Bebeği emzirirken bebeği dik bir konumda tutmak gerekir. Bebeği doğru bir pozisyonda tutmamak da 3 aylık bebek gaz sancısına neden olmaktadır. 3 aylık bebek gaz sancısı bebeğin vücudundan gaz atılana kadar devam eder. Bu nedenle bebeği dik pozisyonda kucağa alarak başını omzunuza yaslayın. Daha sonra bebeğin sırtına çok hafif dokunuşlar ile dokunarak bebekte biriken gazın dışarı atılmasını sağlayın. Aynı zamanda bebeğin sırtını ovalayarak hafif dokuşunlar ile masaj yapmak da bebeğinizi oldukça rahatlatacaktır. bebeğiniz de oluşan gaz sancısı genellikle günün belirli aralıklarına kısa süreli devam eder. Bu zaman aralarında bebeğinizin ilgisini başka yöne çekerek gaz sancısını unutturmak da gaz sancına oldukça iyi gelecek bir yöntemdir. 
  ]]>
  Karın Sancısına Ne İyi Gelir https://www.sancilar.gen.tr/karin-sancisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 20 Oct 2018 07:44:21 +0000 Karın sancısını ne iyi gelir, karın ağrısı herkesin mutlaka arada bir yaşadığı rahatsızlıktır. Bir çok nedenden dolayı ortaya çıkar. Geçici rahatsızlık olarak bilinir. İshal ve gıda zehirlenmesinde ortaya çıkar. Yenil Karın sancısını ne iyi gelir, karın ağrısı herkesin mutlaka arada bir yaşadığı rahatsızlıktır. Bir çok nedenden dolayı ortaya çıkar. Geçici rahatsızlık olarak bilinir. İshal ve gıda zehirlenmesinde ortaya çıkar. Yenilen gıdanın yan etki yapması karın ağrısı oluşturur. Mide üşütmesi karın ağrısına neden olur. Bazı kişilerde karın sancısı sürekli yaşanır. Bağırsak sorunu olduğunu belirtir. Kronik hastalığın başlangıcıda olabilir. Düzensiz beslenen ve kalitesiz gıda tüketen kişide karın ağrısı oluşur. Sebze ve meyvenin yıkamadan yenilmesi sancıya neden olur. Karın sancısı aniden başladığı için sağlığı olumsuz etkiler. Ağrı uzun ve kısa sürebilir. Karın sancısına ne iyi gelir denildiğinde bir çok yöntem uygulanır. Vücudun sürekli sıcak tutulması önemlidir. Karın bölgesi kapalı olmalıdır. Ayağın üşümemesine dikkat edilmelidir. Düzenli beslenilmelidir. Yağlı ve tuzlu gıdadan uzak durulmalıdır. Az yemek yenilmelidir. Bol sebze meyve tüketilmelidr. Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Meyve suyu içilmelidir. Günlük bitki çayı tüketilmelidir. Aç karnına ılık su içilmelidir. Sıcak besin tüketilmelidir.

  Karın sancısına iyi gelen bitki çayları

  Sağlık için faydalı bitki çayları zayıflamayı sağlar ve karın sancısına iyi gelir. Sebzelerin haşlayıp kür haline getirilip yenilmesi karın sancısına faydalı olur. Elma, karanfil, zencefil, nane karışım haline getirilir ve kaynatılır. Bitki çayı olarak içilir. Karın sancısına faydalı olur. Ihlamur ve karanfil kaynatılır. İçine bir tatlı kaşığı bal koyulabilir. Limon kabuğu, Ihlamur, zerdeçal karışım haline getirilir. Karın sancısına iyi gelir. Hazır satılan karışık bitki çayıda faydalı olur. Normal ev çayı demlendikten sonra içine bir kaç damla limon sıkılır ve içilir. Bu bitkisel yöntemler karın sancısına iyi gelir. Bitki çayları içildiği zaman mutlaka sıcaklığı normal olmalıdır. Soğuk içilmemelidir.
  ]]>
  Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir https://www.sancilar.gen.tr/yeni-dogan-bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-giderilir.html Sat, 20 Oct 2018 19:29:48 +0000 Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir: Bebeklerde gaz sancısı özellikle ilk 5 ay sürekli olarak rastlanabilen ve bebeğin devamlı ağlamasına, huzursuzluk yaşamasına neden olan bu problemin bir çaresi yoktur. Sadece bi Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir: Bebeklerde gaz sancısı özellikle ilk 5 ay sürekli olarak rastlanabilen ve bebeğin devamlı ağlamasına, huzursuzluk yaşamasına neden olan bu problemin bir çaresi yoktur. Sadece bir kaç yöntemle hafifletilbilen bebeklerde gaz sancısını tamamen gidermek mümkün değildir. Yeni doğan erkek bebeklerde kız bebeklere oranla daha belirgin gaz sancısının yaşandığı söylenmektedir. Fakat tüm bebeklerin en belirgin şikayeti gaz sancısıdır. Bebeğin zor anlar yaşamasına neden olan gaz sancısı annenin de zorda kalmasına ve kendisini çaresiz hissetmesine neden olabilir. Aşağıda yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir çare olarak bir kaç yöntem verilmiştir. Bu yöntemler bebeğin gaz şikayetlerini tamamen bitirmez fakat gaz sancısının hafiflemesine bazende o anki ağlamaların tamamen giderilmesine fayda sağlayacaktır.

  Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir:
  • Yeni doğan bebeklerde gaz sancısını gidermek için öncelikle bebeğe mama verilmemelidir. Çok zorda kalınmadığı sürece bebeğin anne sütü ile beslenmesi gereklidir. Yeni doğan bebeklerde sindirim sisteminin henüz gelişmemiş olması hazım problemlerine neden olmaktadır. Bebeklerin henüz gelişmekte olan sindirim sistemine en uygun besin anne sütü olarak bilinmektedir. Yapılan tüm araştırmalar bebekteki gaz sancısının anne sütü aldığında daha az rastlandığına, mama ile beslendiğinde ise bebeğin daha huzursuz olarak gaz şikayetlerinin arttığı görülmüştür ve bu durum tamamen kanıtlamıştır.
  • Bebekler karnı doyurulduktan sonra gazı çıkarılmadan yatağa yatırılmamalıdır. Bebeğin karnı doyurulduktan sonra bebeği kucağınızda dik bir şekilde bir müddet tutarak gazının çıkması beklenmelidir. 
  • Bebekler uyurken bebeğin hafif yan yatırılması gereklidir. Bebek uyanıkken de henüz bebeğin yeni doğan döneminde olması nedeni ile anne gözetimi altında yüz üstü rahat bir pozisyonda yatırılması gereklidir. Anne dizlerinin üstünde veya kendi göğsü üzerine bebeği yüz üstü bir pozisyonda tutarak gazın dışarı atılmasında bebeğe yardımcı olmalıdır.
  • Yeni doğan bebeklerin kundaklarının veya kıyafetlerinin çok sıkı olmaması gerekmektedir. Kıyafetlerdeki bu sıkılık bebeğin gaz sancısının daha da artmasına neden olmaktadır. Ayrıca bebeğe uygun hatta bir beden büyük bez kullanmakta fayda vardır. Bebeğin bezinin de kıyafetler gibi sıkı olması gazın dışarı atılmasını engellediği için bebeğin daha büyük problem yaşamasına neden olmaktadır.
  • Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderir bilmiyorsanız bebeğin karın bölgesini,kasık ve sırt kısmını hafif dokunuşlarla ovarak bebeğin gaz sancısını gidermeye yardımcı olabilirsiniz. Bebeğin gerekirse kıyafetlerinin içinden elinizi sırtına koyarak hafif hafif sıvazlarcasına masaj yapmanız bebeğin gaz sancısını bir nebze olsun giderecektir.
  • Yeni doğan bebeğin gaz sancısını gidermek için çok olmamak şartıyla sadece 1-2 damla gaz giderici bitki çayı doktorunuza danıştıktan sonra bebeğe verebilirsiniz. Doktor uygun bulmuyorsa veya siz bebeğin henüz çok küçük olduğunu düşünüyorsanız gaz giderici bitki çayını kendiniz içerek bebeğe anne sütünden geçmesini sağlayabilirsiniz.
  ]]>
  Normal Doğum Sancısı Nasıl Başlar https://www.sancilar.gen.tr/normal-dogum-sancisi-nasil-baslar.html Sun, 21 Oct 2018 04:15:23 +0000 Normal doğum sancısı nasıl başlar, anne ve bebek için en sağlıklı doğum şekli olan normal doğum, doğumun doğal halidir. Normal doğumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gebelik sürecinde bir sıkıntı yok Normal doğum sancısı nasıl başlar, anne ve bebek için en sağlıklı doğum şekli olan normal doğum, doğumun doğal halidir. Normal doğumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gebelik sürecinde bir sıkıntı yoksa miada kadar beklemektir. Bunun içinde sağlıklı bir normal doğum için doktor kontrolü altında bir gebelik gerekir. Yapılan takiplerde annenin genel sağlık durumu incelendiği gibi bebeğe ait bulgularda detaylı olarak incelenmelidir. Tabi ki sadece anne adayının normal doğum kararı vermesi yeterli değildir. Doğum tarihinin yaklaşması ile birlikte doğum şekline karar verilir.  

  Normal doğum sancısı nasıl başlar

  Normal doğum 38-42 haftalar arasında rahim kasılmaları ile kendiliğinden başlayan süreç olup  bebeğin vajinal yol ile dünyaya gelmesidir. Normal doğum sancıları şu şekilde gerçekleşmektedir;

  Normal doğum başladığı anda ilk olarak belli aralıklar ile seyreden rahim kasılmaları oluşmaya başlar. Rahim kasılmaları adet sancısına benzemektedir. Bu kasılmaların doğum kasılmaları olduğunu anlamak için ağrı aralıkları ve ağrı sayısı mutlaka takip edilmelidir. Kasılmalar 10 dakika süreci içerisinde 2 defa olmuşsa artık doktora başvurma zamanınız gelmiş demektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kasılmaların düzenli aralıklarla geliyor olmasıdır.  Bu kasılmalar 30-60 saniye süren kasılmalardır. Kasılmalar karın ve bel bölgesinde daha yoğundur.

  Normal doğumun yaklaşması ile birlikte bebeğin başı aşağıya iner. Normal doğum başlamadan önce yani doğumun ilk evresinde  nişan denilen sıvı gelir. Nişan gebelik süresince bebeği korumak için rahim ağzında oluşan mukus şeklindeki bir tıkaçtır. Kasılmalar ile birlikte rahim ağzı açılmaya başladıkça bu mukus vajinaya itilir. Nişan sıvısı hafif kanlı sümüksü ve açık pembe bir sıvıdır.

  Amniyon sıvısı bazen doğum sürecinden önce azar azar çoğunlukla da sanki idrar yapar gibi bir anda boşalmaya başlar, amniyon sıvısı genelde açık beyaz şeffaf renkli olup bazen de yeşilimsi renkte olabilmektedir.

  Normal doğum sancıları 5 dakika aralıklar le gelmeye başladığında mutlaka doktora gitmeniz gerekir. İlk gebeliğiniz ve ilk bebeğinizi dünyaya getirecekseniz genelde 12-15 saat arası bir süreci kapsayabilmektedir. İkinci doğumlarda ise süreç 6-8 saat arası değişebilmektedir. Buraya kadar anlatılan durumlar doğumun ilk evresi olup, bundan sonraki süreçte kasılma ve sancılar her 3 dakika da bir gelmeye başlar. Bebeğin başı kanala girdiğinden dolayı ağrılarda artış yaşanacaktır. Normal doğum sancısının son aşaması oldukça zorlayıcı geçebilir. Rahim artık neredeyse 70 cm kadar genişlemiş durumdadır. Bu aşamada mide bulantısı yada kusma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu aşamada ıkınmadan derin derin nefes alınması gerekir. Rahim ağzı tam olarak açıldığında bu durum artık ıkınarak bebeği dışarı itme zamanının gelmiş olduğunu gösterir Tabi ki doktorunuz ve hemşireniz düzenli talimatlar ile ne yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir. Her iki ıkınma arasında derin nefes alıp gevşemeniz rahatlamanıza ve bebeği daha rahat dışarı itmenize yardımcı olacaktır. Normal doğum süreci gerçekleştikten yaklaşık yarım saat sonra plesenta ve plesenta zarları da kendiliğinden dışarı atılacaktır.

  ]]>
  2 Aylık Bebek Gaz Sancısı Nasıl Giderilir https://www.sancilar.gen.tr/2-aylik-bebek-gaz-sancisi-nasil-giderilir.html Sun, 21 Oct 2018 13:37:24 +0000 2 Aylık Bebek Gaz Sancısı Nasıl Giderilir, Bu dönemlerde görülen gaz sancısı bebekte bir hastalık olduğunun belirtisi değil aksine gelişme gösteren bebeklerde vücutlarının sindirim sistemine olan duyarlılığının bir göste 2 Aylık Bebek Gaz Sancısı Nasıl Giderilir, Bu dönemlerde görülen gaz sancısı bebekte bir hastalık olduğunun belirtisi değil aksine gelişme gösteren bebeklerde vücutlarının sindirim sistemine olan duyarlılığının bir göstergesidir. Bu dönemde bebekler günün belirli aralıklarında gaz sancısı nedeni ile uyanıp ağlayabilirler. Bu durumda annelerin panik olmaması ve rahat bir şekilde bebeğe müdahale etmesi oldukça önemlidir. Öncelikle bebeklerde ki gaz kendini dışarı atmadan bebeklerde gaz sancısı durmaz. Bu nedenle bebeğin sindirim sistemini harekete geçirmesi için bebeği kucağa alıp, bebeği gezdirmek, bebeği rahatlatacaktır. 2 aylık bebek gaz sancısı nasıl giderilir, aslında gaz sancısı olması 2 aylık olan bebeklerde normal bir durum olarak karşılanır. Ancak bu dönemde anneler bebeklerini emzirdikleri için özellikle annelerin yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek dengeli ve düzenli bir beslenme programı düzenlenmeleri gerekir. Aynı zamanda diyet yaparak gaz yapacak olan besinleri hayatlarından çıkarmaları gerekir.

  2 Aylık Bebek Gaz Sancısı Nasıl Giderilir Tedavisi

  2 aylık olan bebeklerde genellikle fazla bir müdahale edilmesi uygun değildir. Çünkü bebeğin gaz sancısını giderilmek için başka bir rahatsızlığa neden olmak da mümkündür. 2 aylık bebek henüz gelişimini tamamlamış ve bütün zararlı bakterilere ve mikroplara karşı savunmasız haldelerdir. Bu nedenle 2 aylık bebek gaz sancısı nasıl giderilir diye doktorların tavsiyesi tamamen doğal yollar tercih edilmesidir. Bu dönemde ilaç ve benzeri şuruplardan kaçınılması gerekir. 2 aylık bebeklerde gaz sancısı genellikle gece yarısı herkesin uyuduğu bir zamanda başlar. Bunun nedeni bebeğin sessiz ortamda vücudu dinleyerek ilgisinin dağınık olmaması ile çok fazla alakası vardır. 2 aylık bebeklerde duyu organları yani işitme organları gelişme gösterir. Bu nedenle sese karşı oldukça hassas bir bünyeleri vardır.

  2 aylık bebek gaz sancısı nasıl giderilir diye merak eden anneler, öncelikle şunu bilmeniz gerekir. Bebeklerde ki gaz sansını sık aralıklar ile kısa süre içinde geçer. Bu kısa süre içinde bebeğinizi kucağınıza alarak bebeğinizin sırtını okşayın. Bunun yanı sıra bebekler sese duyarlı oldukları için, bebek kucağınız da iken bir müzik açın veya televizyonu açın. Bunun dışında en çok dikkat çeken olaylardan biri de elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesi açık iken bebeklerin sustukları da göze çapan tecrübeler arasında yer alır. 2 aylık bebek gaz sancısı nasıl giderilir diye yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerin sırtına masaj yapmak ve bebeği emzirirken bebeği dik oturtarak emzirmek bebek de gaz sancısının oluşmasına engel olduğu açıklanmıştır. Bu nedenle anne adaylarının bebeklerini emzirirken bebeğin hava yutmasını engellemek için bebeği dik oturtması gerekir.
  ]]>
  Şiddetli Adet Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/siddetli-adet-sancisi.html Sun, 21 Oct 2018 15:05:08 +0000 Şiddetli adet sancısı, adet dönemine ulaşmış olan genç kız ve kadınlarda adet döneminde hafif ya da şiddetli ağrılar yaşanabilir. Yaşanan ağrıların nedeni dışarı atılması gereken kanamanın normal seviyede Şiddetli adet sancısı, adet dönemine ulaşmış olan genç kız ve kadınlarda adet döneminde hafif ya da şiddetli ağrılar yaşanabilir. Yaşanan ağrıların nedeni dışarı atılması gereken kanamanın normal seviyede olabilmesi için kasılan rahimdir. Normal seyreden adet dönemi ağrıları yaşam kalitesini olumsuz etkilemez. Ağrı kesici ilaç desteği ya da bitkisel reçetelerden yardım alınarak bu ağrılar kontrol altına alınabilir. Ancak bazı kadınlarda adet döneminde çok şiddetli ağrılar görülebilir. Bu tarz ağrılarda yaşam kalitesi olumsuz etkilenerek iş verimi düşebilir. Yaşanan fiziki olumsuzluklar haricinde yaşanan ağrılar kadını psikolojik anlamda da etkileyebilir.

  Şiddetli adet sancısı tıp camiasında dismenore olarak tanımlanır. Adet sancısı genelde alt karın bölgesinde hissedilir. Ancak şiddetlendiği zaman sancı bel, kasık, sırt ve bacaklara kadar ulaşabilir. Adet sancısı genelde adet görmeden 1-2 gün önce etkili olmaya başlar. Özellikle adetin ilk günü şiddetli bir şekilde yaşanır. 2-3 gün daha devamlılığını koruyarak ortadan kaybolur. Çoğu kadında şiddetli adet sancısıyla beraber mide bulantısı, baş ağrısı, kabızlık ya da ishal gibi şikayetler de yaşanır.

  Şiddetli adet sancısı çeşitleri nelerdir

  Şiddetli adet sancısı herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın yaşanabilir. Bu durumda yaşanan sancı primer dismenore olarak tanımlanır. Genelde adet kanamasının ilk başladığı andan itibaren yaşanan sancı türüdür. Bu sancı türü kadınların yaklaşık %50'sini etkiler. Sancının şiddeti yaş ilerledikçe veya ilk doğumdan sonra azalır.

  Şiddetli adet sancısı üreme sistemiyle ilgili bir hastalık nedeniyle de yaşanabilir. Bu tip sancılar sekonder dismenore olarak tanımlanır. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişen şiddetli adet sancısı ilk adet dönemlerinde olmazken ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilir. Bu durum kadın organlarında bir hastalığın habercisi olabilir. Örneğin çikolata kisti olan kadınlarda adet döneminde şiddetli sancılar yaşanabilir.

  Şiddetli adet sancısı nedenleri nelerdir

  • Adet dönemlerinde yaşanan şiddetli adet sancısı rahimde kasılmalar ve rahimde kan dolaşımının az olması nedeniyle yaşanabilir.
  • Adet döneminde rahimde prostaglandin adlı bir hormon salgılanır. Bu hormon rahim içinde salgılandığı sürede sinir uçlarını uyararak adetin sancılı geçmesine neden olabilir.
  • Adet döneminde olan bazı kadınlarda adet sancısıyla beraber mide bulantısı ve kusma da görülebilir. Bu durumda da şiddetli adet sancısından bahsetmek mümkündür.
  • Bazı kadınlarda doğuştan servikal kanal dar ve ters olabilir. Bu gibi olasılıklarda adet kanı dışarı çıkmak için zorlanarak şiddetli adet sancısına yol açabilir.
  • Tüm bunların haricinde, miyom, uterus, tüplerde iltihap, rahim ağzı enfeksiyonu, geçirilmiş cerrahiler nedeniyle oluşmuş yapışıklıkla ya da daralmalar şiddetli adet sancısına yol açabilir.

  Şiddetli adet sancısı tanısı

  Hastanın doktorla paylaşacağı yakınmalar doğrultusunda şiddetli adet sancısı için teşhis konulabilir. Fakat şikayetler için bir neden saptamak için muayene ve ultrason gibi tetkikler kullanılır. Bazı durumlarda kan ve hormon testleri istenebilir. Laparoskopi bu gibi durumlarda hem tanı hem de tedavi amaçlı kullanılabilir.

  Şiddetli adet sancısı tedavisi

  Şiddetli adet sancısı ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Fakat ilaca adet olmadan bir ya da iki gün önce başlanması gerekir. Bu şekilde ilaç daha etkili olarak sancıların hafiflemesine yardımcı olur.

  Adet sancısı mide bulantısıyla birlikte gerçekleşiyorsa prostaglandin adlı hormon üretimini baskılayan ilaçlar reçete edilir.

  Ağrı kesici kullanılmasına rağmen kontrol altına alınamayan sancılarda yumurtlama baskılama etkisi olan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar doğum kontrol haplarıdır.

  Eğer şiddetli adet ağrısı bu tür ilaçlara rağmen devam ediyorsa ve altta yatan bir hastalık söz konusuysa önce hastalık tespit edilerek]]> 35 Haftalık Gebelik Sancıları https://www.sancilar.gen.tr/35-haftalik-gebelik-sancilari.html Mon, 22 Oct 2018 14:35:00 +0000 35 Haftalık Gebelik Sancıları, Bu dönemde oluşmaya başlayan gebelik sancıları genellikle doğuma yaklaşıldığının sinyallerini verir. Her an doğum gerçekleşecekmiş gibi ara gebelik sancıları ile karşı arşıya kalmanız m 35 Haftalık Gebelik Sancıları, Bu dönemde oluşmaya başlayan gebelik sancıları genellikle doğuma yaklaşıldığının sinyallerini verir. Her an doğum gerçekleşecekmiş gibi ara gebelik sancıları ile karşı arşıya kalmanız mümkündür. Ayrıca 35 haftalık gebelik sancıları, doğuma henüz 5 hafta kaldığının da sinyallerini verir. Bu dönemde hamile olan kadın gebelik sancıları ile psikolojik olarak da bir tedirginlik yaşar. 


  Oysaki 35 haftalık gebelik sancılarını büyün gebeliklerde yaşanan normal bir durumdur. Bebeğiniz gelişimini tamamlamak üzere ve anne karnında nerede ise, iki buçuk kiloya ulaşmış bir durumdadır. Bebeğin anne karnında iki buçuk kiloya ulaşması anne vücudunda da bir çok organın iç içe girmesine ve bebeğin anne vücuduna baskı yapmasına neden olur. Bu baskından dolayı anne adayı gebelik sancısı yaşar. Özellikle kasık bölgelerinde bıçak saplanması gibi ağrılar oluşurken, karın ve bel bölgesinde bebeğin sahip olduğu alan nedeni ile hamile olan kadın ağrı çeker. 35 haftaya gelen bebeğin kilosu arttığı gibi boyu da 45 cm ile 50 cm arasında değişiklik göstermektedir. Hızla gelişen bebek anne karnında hareketleri artar ve bu hareketler neticesine anne karnına tekmeler atar veya yumru atar. Bu ağrılar çok şiddetli olmamasına rağmen gebelikte oluşan sancılar olarak açıklanır. 

  35 Haftalık Gebelik Sancılarına Ne İyi Gelir

  35 haftalık gebelik sancılarında bebek gelişimini tamamladığı için bebeğin belli bir ağırlığa sahip olması nedeni ile bebek rahim ağzına baskı yapar. Bu durumda rahim ağzının açılmasına neden olur. Bu nedenle düşüklerin yaşanması için, anne adayının kendini çok yormaması ve sürekli bol bol dinlenmesi gerekir. Aynı zamanda bu dönemde mide yemek borusu arasında bir yerlerde sıkıştığı için mideye baskı verecek ve mideyi şişirecek her türlü besin kaynağından uzak durulmalı ve günde en az iki litre azar azar su içilmelidir. Suyu birden içmenizde rahatsızlık verir. Bu dönemde lifli gıdalar tüketerek karbonhidrattan uzak durun. Tükettiğiniz zararlı gıdalar size gebelikte sancı olarak geri döner. Bu nedenle paketlenmiş hazır gıdalardan dışarıda satılan hazır yiyeceklerden uzak durun. Çay tüketimi vücudunuza zarar verir ve su tüketiminizi azaltarak size sancı verir. Bu nedenle çay, kahve, soda ve gazoz gibi içeceklerden uzak durun. 35 haftalık gebelik sancıları başladığı anda sırt üstü uzanarak ayaklarınızı uzatın. Yaklaşık bir 10 dakika kadar bu pozisyonda durun. Ağrılar hala devam ediyorsa kadın doğum uzmanınız ile mutlaka görüşün. 
  ]]>
  Sağ Karın Boşluğunda Sancı https://www.sancilar.gen.tr/sag-karin-boslugunda-sanci.html Mon, 22 Oct 2018 20:26:08 +0000 Sağ Karın Boşluğunda Ağrı, Karın boşluğundaki ağrılarımızın birçok farklı nedeni olabilir. Bu boşlukta yaşadığımız ağrılar genellikle zaman hafif bir ağrı gibi gözüksede şiddetli ağrılara da maruz ka Sağ Karın Boşluğunda Ağrı, Karın boşluğundaki ağrılarımızın birçok farklı nedeni olabilir. Bu boşlukta yaşadığımız ağrılar genellikle zaman hafif bir ağrı gibi gözüksede şiddetli ağrılara da maruz kalındığı görülmüştür. Ağrının şiddeti birden şiddetli bir şekilde hissedileceği gibi yavaşca artarak da şiddetli ağrıya sebep olunabilir. Bu ağrılar insan vücudunda iğne batıyormuş hissi oluşturan ağrılara dönüşür.

Sağ karın boşluğundaki ağrılarımız genellikle düzensiz, dengesiz beslenmenin bir nedeni olarak görülür. Karın bölgemizde görülen diğer organlarımızın hastalıklarında da karın boşluğumuz etkilenme ve ağrıya maruz kalma durumu görülür. Bu durumla böbrek, pankreas, dalak, apandisit, sağ adrenalin bezi, sağ kalın bağırsak, safra kesesi gibi organlarımız ve mide bölgesinde oluşacak diğer rahatsızlıklar sağ karın boşluğunda ağrılara sebep vermektedir.

Sağ Karın Boşluğunda Ağrı Nedenleri
 • Düzensiz ve dengesiz beslenmek karın boşluğumuzda ağrılara sebep vermektedir. Ayrıca bu durum iştahsızlık, mide bulantısı, bağırsak enfeksiyonundan ya da bağırsak rahatsızlıklarından kaynaklı oluşabilmektedir. Gıda zehirlenmesi sonucu karnımızın tek sağ boşluğunda değil tüm karın bölgemizde şiddetli ağrılara maruz kalındığı görülür. Genellikle vücut ağrının yanında isel yapma, vücut ateş ısımızın artması  mide kramplarına sebebiyet verir.
 • Karın bölgemizdeki fonksiyonların görevini düzgün yerine getirememesi karın boşluğumuzdaki ağrıyıı tetikler. Bu durumlar karaciğer, safra kesesi, yemek borusunda oluşan fonksiyonların görevini yerine getirememesinden kaynaklanır.
 • Eğer sağ karın boşluğundaki ağrımız aniden ve şiddetli bir şekilde hissediliyorsa bu durum mide-bağırsak rahatsızlığından kaynaklanan bir hastalığımızdır. 
 • Bazen de kişi psikolojik durumdan da kaynaklı karın boşluğunda ağrı hissedebilir. Bu durumlar daha çok kısa durumlun ağrılardır. Kìşi isteğini yerine getirdiğinde ya da bunalımı bitirdiğinde bu ağrılar da biter.
 • Fiziksel müdahale sonucunda da ağrı oluşabilmektedir. Şiddetli bir yumruk yemeniz ya da bir topun sağ karın boşluğuna gelmesi sonucu ağrı oluşabilmektedir. 
]]>
Sancı https://www.sancilar.gen.tr/sanci.html Mon, 22 Oct 2018 21:46:11 +0000 Sancı: İnsanların sıkça karşılaştığı durumlar arasında yer almaktadır. Kadın erkek fark etmeksizin karşılaşılan sancının çeşitli nedenleri olabilir. Zaten ağrı ya da sancı oluşmasının en büyük nedeni altta yatan n Sancı: İnsanların sıkça karşılaştığı durumlar arasında yer almaktadır. Kadın erkek fark etmeksizin karşılaşılan sancının çeşitli nedenleri olabilir. Zaten ağrı ya da sancı oluşmasının en büyük nedeni altta yatan nedenlerin olmasıdır. İnsanın vücudunda herhangi bir hastalık ya da başka bir durum olmasakkişide sancı ya da ağrı oluşumu gözlenmez. Çünkü sancı bir hastalık değildir.  Sancının oluşması için en büyük neden bir hastalığın olmasıdır. Tabi sancı oluşumunun birçok nedeni bulunmaktadır. Erkeklere bakıldığında kadınlarda daha fazla sancı oluştuğu gözlenir. Bu durumun nedeni ise kadınların doğum sancıları, her ay düzenli olarak geçirilen adet sancıları ve kadınsal birçok hastalık kadınlarda sancı oluşmasına neden olmaktadır. Bu sancılar bazen hafif olabildiği gibi çok şiddetli ve dayanılmaz bir hâl alabilir. Bu durumda mutlaka bir hastaneye gitmelisiniz. Çünkü sizin bilmediğiniz fakat çok ciddi rahatsızlıklar vücudunuzda meydana gelmiş olabilir. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Belki önceden öğrenmiş olduğunuz hastalığınıza tedavi bulunabilir. Ve kişide sancı oluşturan bu durum öğrenildikten sonra tedaviye başlanır. Ve hayata bir sıfır önce başlamış olursunuz.

Sancının nedenleri: 

Kişide oluşan sancının birçok nedeni olabilir. Şimdi sizlerle birlikte bu nedenleri maddeler halinde inceleyelim.
 • Gaz sancısı: Çeşitli nedenlerden dolayı vücutta meydana gelen sancılardan bir tanesi de gaz sancısıdır. İnsanların yemiş olduğu yiyecekler ve içecekler kişiyi rahatsız ederek gaz sancısına neden olabilir.
 • Adet sancısı: Kadınlarda her yirmi sekiz günde bir görülen adet sancısı bazı kişilerde inanılmaz bir sancıya neden olabilmektedir. Bu yüzden sabırlı olmalısınız ve mümkün olduğunca ağrı kesicilerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.
 • Eklem sancısı: Çeşitli nedenlerle oluşan vücut sancılarına eklem sancıları da neden olmaktadır. Herhangi bir neden sonucunda trafik kazası, yüksekten düşme, bir yere çarpma ya da vurma gibi nedenler eklemlere zarar verebilir. Bu durumda oluşan hasar eklemlerde hasar oluşturabilir.
 • Doğum sancısı: Özellikle hamileliğin başlarında ve sonlarına doğru hamilelikten dolayı sancılar artmaktadır.  Zaten doğum sancısı kişinin en büyük sıkıntısıdır. Dayanılmaz bir sancı olan doğum sancısı doğum olayının gerçekleşmesi ile son bulur.
Sancının tedavisi: 

Vücutta meydana gelen sancı ve ağrıların en büyük tedavisi istirahat etmektir. Özellikle hafif başlamış olan sancılar uzanma sonucunda kişinin rahatlamasına ve sancısının geçmesine yardımcı olur.  Eğer sık aralıklarla ve şiddetli ağrılarınız varsa eğer o zaman mutlaka hastaneye başvurmalısınız. Çünkü sancı oluşumunun en büyük nedeni altta yatan nedenlerdir. Bu yüzden de önce sancı oluşumuna neden olan etken bilinmeli daha sonra ise tedaviye başlanılmalıdır. Eğer gebe iseniz ve hamilelik süresince şiddetli ağrı ve sancılarınız varsa mutlaka ultrason çekilmeli ve bebeğin güvende olduğundan emin olmalısınız. Çünkü gebelik süresinde meydana gelen sancılar yolunda gitmeyen bir şeylerin oluştuğunun göstergesidir. Sakın telaşa kapılmayın fakat şikayetlerinizi doktorunuza mutlaka anlatın.
]]>
Kolik Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/kolik-gaz-sancisi.html Tue, 23 Oct 2018 04:14:36 +0000 Kolik Gaz Sancısı; Bebeklerde veya yetişkinlerde görülebilen zaman zaman şiddetli ağrılarla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ilk aylarda görülebilen daha sonra zamanla iyileşen bu kolik gaz sancısı belirli Kolik Gaz Sancısı; Bebeklerde veya yetişkinlerde görülebilen zaman zaman şiddetli ağrılarla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ilk aylarda görülebilen daha sonra zamanla iyileşen bu kolik gaz sancısı belirli saatlerde özellikle yoğun ağlama şeklinde görülür. 

Bazı doktorlar kolik gaz sancısı için gaz giderici çeşitli damlalar önerebilmektedir. Bazı çocuk doktorları da bu damlaları vermezler ve geçici bir süreç olduğu için hafif masaj veya beslenme gibi önerilerde bulunurlar.Yetişkinlerde meydana gelen kolik gaz sancısının çok farklı sebepleri olabilir. bunlar arasında çiğ besinlerin dokunmasından gaz yapıcı gıdaların tüketilmesi veya sindirim ile ilgili sorunlara kadar çok geniş bir yelpazede olan durumlardan bu sancıların yaşanması mümkündür. Yetişkinler ile ilgili kolik gaz sancısına yönelik bazı ilaçların doktor tavsiyesi ile kullanımı veya beslenmede yapılacak olan çeşitli diyetlerle de bu sancıların önüne geçilebilmektedir.

Kolik Gaz Sancısı İçin Öneriler

Yetişkinlerde kolik gaz sancısı yaşanıyor ise mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır. Çiğ sebzeler mi, gaz yapan gıdalar mı, başka sebepler mi bu duruma sebep oluyor kişi kendini denemeli ve hekimin önerileri doğrultusunda yapacağı uygulamalar ile tedavi sürecine geçilmelidir. Önerildi ise ilaç veya başka tedavi yöntemleri de uygulanmalıdır.

Bebekle ilgili durum başka sebeplerden değil kesin olarak kolik gaz sancısı ile ilgili ise, doktorun tavsiyeleri doğrultusunda gerekli görüldüğünde, gaz giderici damlalar yeterince kullanılmalı ve bu sürecin kısa bir süre sonra geçeceği düşünülerek panik yapılmamalıdır. Bebek ağlamaya başladığında ki bu durum genellikle her gün aynı saatlerde yaşanan bir durumdur. Bilinçli masaj teknikleri ile belki bebeğin ayaklarına ılık havlu uygulamaları yapılarak çeşitli faydalı olabilecek denemelerle ağrı hafifletilmeye çalışılmalıdır. Kolik gaz sancısı görülen bebeklerin annelerinin, hekimlerinin önerileri doğrultusunda beslenmeleri gerekir. Gaza neden olunduğu düşünülen gıdaların kesilmesi, çok sıcak veya soğuk şeylerin tüketilmemesi, sakin sabırlı ve doktorun önerileri eşliğinde bu durumla baş edilmeye çalışılması gerekir.
Şifalar Diliyoruz.
]]>
Nst De Sancı https://www.sancilar.gen.tr/nst-de-sanci.html Tue, 23 Oct 2018 13:57:34 +0000 Nst De Sancı; hamileliğin son dönemlerine girilmesiyle doktorların fetüsun sağlık durumunu kontrol etmek adına takip ettikleri fetüsun hareketleri ve kalp atış hızı tetkiklerine nst denir. Yüksek riskli gebeliklere sebep olan diy Nst De Sancı; hamileliğin son dönemlerine girilmesiyle doktorların fetüsun sağlık durumunu kontrol etmek adına takip ettikleri fetüsun hareketleri ve kalp atış hızı tetkiklerine nst denir. Yüksek riskli gebeliklere sebep olan diyabet, yüksek tansiyon, kronik böbrek rahatsızlığı ve guatr gibi anne hastalıklarında bebeğin gelişme hızı, suyu ve hareketlerinin takibine yardımcı olur. Gebeliğin 40. haftası atlatıldıktan sonra özellikle yüksek riskli gebeliklerde nst önemli bir göreve sahiptir. Nst tetkiklerinin haftada iki kez uygulanması bebek ve anne sağlığı için yararlıdır. Genellikle nst tetkikleri 20 dakika sürmektedir. 

Nst De Sancı Özellikleri 

Bazen nst de sancı ile doğum sancıları birbirine karıştırılmaktadır. Nst de sancı anne rahmindeki kasılmaları da belirleyerek gerçek doğum sancısının başlayıp başlamadığını da ortaya çıkarır. Nst testinin bebek veya anne için hiçbir sakıncası veya zararı yoktur. Nst de ki sancılar yalancı doğum sancılarına sebep olur. Nst tetkikleri 26. haftadan önce nadiren kullanılır. Nst klinik uygulamaları sıklıkla anne adayının bebek hareketlerinde bir azalma hissetmesi veya anne adayında kasılmalar yaşandığı zaman kullanılmaktadır. Bazı hekimler ise anne adaylarına düzenli olarak 36. haftadan sonra rutin bir şekilde Nst uygularlar. 

Sağlıklı bir fetüsun Nst trasesinde kalp atışları dalgalanmalar gösterir. Farklılıklar gösteren bu dalgalanmaların, bebeğin sinir sisteminin sağlıklı olup olmayışı hakkında bilgi verir. Sağlıklı fetüsun vücut hareketleri esnasında kalp atımı hızlanır ve belli bir süre sonra yine normal seyrine döner. Trasede bu süreç de kalp atım hızında yükselmeler oluşur. Bu yükselmelere akselerasyon denir. Nst de sancı testinin yorumlanmasında kalbin atım hızını, değişkenliğini, derecesini ve akselerasyonlarının büyüklüğü ve süresi baz alınır. 
]]>
Bebeklerde Kronik Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/bebeklerde-kronik-gaz-sancisi.html Tue, 23 Oct 2018 22:26:34 +0000 Bebeklerde kronik gaz sancısı: Bebeklerde kronik olarak gaz sancısının görülmesi bir çok nedenden kaynaklanabileceği gibi bebeğin hassasiyetinden ve yapısından da kaynaklanabilen bir problem olabilir. Bebeklerde kronik gaz sancıs Bebeklerde kronik gaz sancısı: Bebeklerde kronik olarak gaz sancısının görülmesi bir çok nedenden kaynaklanabileceği gibi bebeğin hassasiyetinden ve yapısından da kaynaklanabilen bir problem olabilir. Bebeklerde kronik gaz sancısı ara ara kendini gösteren ve bebeğin karın, kasık bölgesinde ağrılar yaşamasına neden olan bir sorundur. Kalıcı olmayan bebeklerde kronik gaz sancısı bebeğin biraz büyümesi ile kendiliğinden geçecek olan bir problemdir. Bebeğin kronik gaz sancısı çektiği anlarda devamlı olarak ağlaması ve huzursuz olması çoğu zaman annenin de endişelenmesine yol açmaktadır. Bu durumda annenin soğuk kanlı davranarak doğru hamleler yapması bebeğin rahatlamasına ve ağrılarının hafiflemesine fayda sağlamaktadır. Aşağıda bebeklerde kronik gaz sancısını giderebilecek bir kaç yöntem verilmektedir. Sizde bebeklerde kronik gaz sancısını gidermek için neler yapılacağını merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

Bebeklerde kronik gaz sancısını gidermek için alınacak tedbirler:
 • Öncelikle bebekler için en uygun besin anne sütüdür. Anne sütünün hazmı kolaydır. bu nedenle anneler bebeğe çok mecbur kalmadıkça mama vermemelidir. Anne sütü alan çocukların mama ile beslenen çocuklara oranla çok daha az kronik gaz sancısı şikayeti ile karşılaşıldığı doktorlar tarafından da açıklanmaktadır.
 • Bir diğer konu ise bebekler için anneler dar ve sıkıcı kıyafetler tercih edilmemelidir. Bunun yerine pamuklu pijama tarzında daha rahat ve ferah giysiler tercih edilmelidir.
 • Bebeklerde kronik gaz sancısı hissedilmeye başladığında bebek yatar pozisyondaysa bebeği kucağınıza alın ve dik bir pozisyonda tutarken bebeğin sırt kısmını sıvazlayın veya çok hafif dokunuşlarla bir kaç kez vurun.
 • Bebeğin kasık ve karın bölgesine yine hafif dokunuşlarla masaj yapılmalıdır. Bebeğin elbisesinin içinden karın bölgelerine yapılacak masaj bebeklerde kronik gaz sancısını büyük oranda azaltacaktır.
 • Bebeğe küçük egzersizler yaptırın. ayaklarından tutarak hafif bir şekilde önce dizlerini kırarak karın bölgesine doğru yavaşça itin daha sonra tekrar düzeltin. Bu hareketi gün içerisinde bir kaç kez tekrarlayın.
 • Bebeğin soğuk havaya maruz kalmasını engelleyin. çünkü kronik gaz sancısının bir nedeni de bebeğin üşütmesidir.
 • Ayrıca bebeğini emziren anneler süte gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalıdır.
]]>
Karın Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/karin-sancisi.html Wed, 24 Oct 2018 09:33:15 +0000 Karın Sancısı, Karın bölgesinde hissedilen ağrıların hepsi karın sancısıdır. Karın sancısı halk arasında sıklıkla karşılaşılmasına rağmen tam olarak nedenini ve teşhisini koymak oldukça zordur. Çünkü bir adet sanc Karın Sancısı, Karın bölgesinde hissedilen ağrıların hepsi karın sancısıdır. Karın sancısı halk arasında sıklıkla karşılaşılmasına rağmen tam olarak nedenini ve teşhisini koymak oldukça zordur. Çünkü bir adet sancısına bağlı olarak karın sancısı kendini gösterirken, bazende bir organdan kaynaklı rahatsızlığın karına vurması gözelenebilir. Bu nedenle vücudumuz en hassas bölgesi karın bölgesidir. Sistematik gibi, bir rahatsızlığımız olsa ilk ağrı karın sancısıdır. Hemen hemen bütün hastalıkların ilk belirtisi de karın sancısıdır. Bunun nedeni ise, tüm organları algılayan sinirler karın bölgesinde birleşerek beyne ileti gönderir. Bu nedenle rahatsızlığımızın nedeni tam bilmeden karın sancısı ile karşı karşıya kalırız. Rahim bölgesinde oluşan ağrılar, safra kesesinde oluşan ağrılar, mide de oluşan ağrılar ve pankreas da oluşan ağrılar gibi sancıları bir noktada yani karın bölgesinde hissetmek mümkündür. 

Karın Sancısı Nedenleri

Karın bölgesinde oluşan sancıların bir çok nedeni olabilir. Çünkü bir çok hastalığın veya rahatsızlığın ilk belirtisi karın sancısıdır. Her ay adet gören bir kadın rahimde kanama meydana gelirken adet döngüsü boyunca karın sancısı çeker. Soğuk algınlığı yaşadığında veya üşüdüğünde bu karın sancısını daha çok çeker. Aynı şekilde yetişkin her birey soğuk algınlığına yakalandığında üşür ve karın sancısı çeker. Bunun yanı sırak kabızlık veya ishal olmak bir bağırsak ve sindirim sistemi bozukluğu olmasından kaynaklanmasına rağmen karın sancısına neden olur. Karın sancısında göze çarpan en belirgin bulgu huzursuz bağırsak sendromudur. Karın bölgesinde sancı olan kişilerin ani kilo alıp vermeleri de karın bölgesinde sancılara neden olmaktadır. Karın sancısının nedeni tesbit edilebilmesi için, karın bölgesinde oluşan ağrıların nedenleri ve bulgularını gözden kaçırılmamalıdır. Sürekli masa başında oturarak çalışan kişilerde karın sancısı bağırsak hareketlerin yeteri kadar çalışmaması nedeni ile karın sancısına neden olmaktadır.  

Karın Sancısı Tedavisi

Karın bölgesinde oluşan sancının nedeni bilinmeden doğru tedavi uygulamak mümkün değildir. Bu nedenler ilk öncelikle karın sancısının teşhisi konulmalıdır. Halk arasında en yaygın olan adet sancılarına bağlı olarak gelişen karın bölgesi sancılar ve üşütmeye yani soğuk algınlığına bağlı olarak kendini gösteren karın sancılarıdır. Bu durumda yapılması gereken en doğru tedavi şekli kişinin vücudunu sıcak tutması ve sıcak bitkisel çaylar tüketmesidir. Vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut direncini arttırmak karın sancısı için oldukça faydalıdır. Karın sancısına neden olan bir diğer rahatsızlık kabızlık ve hazımsızlık problemidir. Bu nedenle kişinin kilo vermesi, dengeli ve düzenli beslenmesi, günde en az kırk beş dakika kadar belli bir tempoda yürüyüş yapması, sindirim sisteminin çalışmasını sağlayarak karın sancısının kesilmesine fayda sağlar. Soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan karın sancısı için, bir sıcak su torbasına sıcak su doldurarak ayakların altına koyulması ve mümkünse yatağa girip uzanılması karın sancısının kesilmesine oldukça fayda sağlar. 
]]>
Bebeklerde Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/bebeklerde-gaz-sancisi.html Wed, 24 Oct 2018 21:53:02 +0000 Bebeklerde Gaz Sancısı, Bebeklerde sık görülen ve annelerin oldukça sıkıntı çektiği bebeklerde gaz sancısı, bebek 2-3 haftalıkken başlar ve genellikle 4  aylık olana kadar devam eder. Bebeklerde gaz sancısının şiddeti ha Bebeklerde Gaz Sancısı, Bebeklerde sık görülen ve annelerin oldukça sıkıntı çektiği bebeklerde gaz sancısı, bebek 2-3 haftalıkken başlar ve genellikle 4  aylık olana kadar devam eder. Bebeklerde gaz sancısının şiddeti hafif ya da aşırı derecede olabileceği gibi bazı bebeklerde 6. aya kadar devam edebilir. Bebeklerin tam anlamıyla mide bağırsak yapısının tam gelişmemesi nedeniyle ortaya çıkan, özellikle de akşam saatlerinde başlayan bebeklerde gaz sancısı, kesinlikle endişe edilmesi gereken bir durum değildir. Bebeğin normal gelişiminde olması gereken bir durumdur. Bebeklerde gaz sancısından kaynaklanan ağlama nöbetleri ise kolik olarak adlandırılır ve bu durum bebeğe zarar vermez. Anneler için oldukça stresli bir durum olan bebeklerde gaz sancısının maalesef bir ilacı bulunmamaktadır. Ancak bir takım önlemler alınması ile gaz sancısını azaltmak mümkündür.

Bebeklerde gaz sancısı azaltmanın yolları;
 • Öncelikli olarak ilk 6 ay bebeğin anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir. Anne sütü bebeklerin sindirilmesi oldukça kolay olan doğal bir besindir. Bu nedenle bebeklerde gaz sancısını azaltmak için henüz mide bağırsak sistemi tam olarak gelişmiş bebeklerde ilk tercih edilecek besin anne sütü olmalıdır.
 • Emzirme aralığı da oldukça önemlidir. Çünkü çok sık emzirilen bebeklerin yeni emdiği sindirilmemiş süt ile sindirilmiş süt karışır ve bu durumda gaz sancısına neden olur. Bu nedenle bebeklerde gaz sancısını azaltmak için emzirmenin genellikle 2 saatte bir yapılması tavsiye edilir. 
 • Başkaları tarafından tavsiye edilen ve bebeklerde gaz sancısına iyi geldiği düşünülen hiçbir bitkisel ürünün kesinlikle kullanılmaması gerekir. Bu ürünlerin gaz sancısına hiç bir faydası olmamakla beraber aksine bebeğin daha da huzursuz olmasına neden olur.
 • Bebeklerde gaz sancısını azaltmanın bir diğer yöntem ise bebeğin karnına ve ayaklarına masaj yapılmasıdır. Bebeğin karnına saat yönünde yapılacak masaj bebeğin sakinleşmesini sağlar. Aynı zamanda bebeği bebek arabası ile gezdirmek de gaz sancısının hafiflemesine yardımcı olabilir. 
 • Bebeklerde gaz sancısı probleminde annenin telaşlı olması bebeğin daha da huzursuzluk yaşanmasına neden olur. Bu nedenle bebeklerde gaz sancısı durumunda annenin oldukça sakin olması gerekir. Çünkü bebek kendini güvenli ve huzurlu hissettiğin zaman gaz sancısı problemi azalabilir.
 • Biberonla beslenen bebekler daha çok hava yutacağı için uygun biberon seçimi gaz sancısının azalmasını sağlayabilir. Aynı zamanda biberon başlığının deliği bebeğin ayına göre olmasına dikkat edilmelidir. 
 • Emzirmeden sonra bebeğin sırtı sıvazlayarak gazının çıkarılması bebeklerde gaz sancısının azalmasını sağlamakla birlikte bebeğin rahat uyumasını sağlar. 
 • Bebeğin soğuk ortamlarda kalması ve ayaklarının soğuk olması gaz sancısını artıracağı için bebeğin aşırı soğuk ortamlardan uzak tutulması gerekir.
 • Bebeklerde gaz sancısını azaltmanın diğer bir yolu ise elektrik süpürgesi, saç kurutma makinası, çamaşır makinesi gibi gürültülü yapan cihazları çalıştırmak olabilir. Çünkü bu sesler anne karnındaki seslere benzediği için bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır.
Bebeklerde gaz sancısına neden olan etkenler, bebeğe erken dönemde ek gıda verilmesi gaz sancısına neden olan etkenlerin en başında gelir. Bununla beraber şekerli su içirmek ya da bebek ağladığında emziğinin reçel, bal ve pekmez gibi şekerli gıdalara batırılıp çocuğa verilmesi de gaz sancısına neden olabilir. Aynı zamanda emziren annelerin yediği yiyecekler anne sütüne geçeceği için emzirme döneminde annelerin gaz yapan yiyecekleri tüketmemeye dikkat etmesi gerekir. Bebeğin uzun süre aynı pozisyonda yatırılması bebeklerde gaz sancısına neden olabileceği için bebeği sürekli aynı konumda yatırmamaya özen gösterilmelidir. Bebeğin altının uzun süre temizlenmeyip ıslak bırakılması ve bebeğin annesinin göğsünü tam tutmaması nedeniyle hava yutması da bebeklerde gaz sancısına neden olabilir.
]]>
Adet Sancısı İlaç https://www.sancilar.gen.tr/adet-sancisi-ilac.html Thu, 25 Oct 2018 09:56:34 +0000 Adet Sancısı İlaç, Şiddetli adet sancıları yani dismenore, adet başlangıcında ortaya çıkabilen bir sorundur. Her iki durumda da hastanın ağrısını hafifletecek ve daha rahat hissetmesini sağlayacak önlemler alınabilir. Bunu Adet Sancısı İlaç, Şiddetli adet sancıları yani dismenore, adet başlangıcında ortaya çıkabilen bir sorundur. Her iki durumda da hastanın ağrısını hafifletecek ve daha rahat hissetmesini sağlayacak önlemler alınabilir. Bunun yanı sıra tıbbi olarak da bazı tedaviler mümkündür. Birçok kadının aklına, adet sancısı ilacı, dendiğinde ağrı kesiciler gelmektedir. Aslında adet sancısı ağrı kesicilerle geçiştirilecek kadar basit bir süreç değildir. Her ay, çok belirgin şekilde yaşanan, şiddetli ağrılarınız varsa altında yatan patolojik bir sebep için araştırılmanız gerekebilir. Değerlendirme sonucunda sebebe yönelik tedaviler uygulanabilir. 

Adet dönemindeki ağrıların sebebi, rahim kasıldığında rahme giden kanın ve oksijenin azalması sonucu ağrılar oluşmaktadır. Bu ağrıların her kadında farklı boyutta yaşanması belli sebeplere bağlıdır. Kişinin sosyal düzeyi, ağrı eşiği, psikolojisi ve genetik faktörleri etkendir. 

Adet Sancısı İlaçları Nelerdir

Adet sancısı ilaçları, akla ilk nonsteroid antienflamatuar grubundaki ağrı kesici ilaçları getirir. Özellikle naproksen sodyum içeren ilaçlar çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Bu tip ilaçlara adet döneminden bir yada iki gün önce başlayıp, adet süresince de davam etmek gerekir. Mide ülseri olan kişiler bu tip ilaçları alırken dikkat etmelidirler. Çünkü ilaçların mide üzerinde yan etkisi oluşabilir. 

Ağrı kesicilerin, adet kanamasını azaltması halk arasında sakıncalı bir durum olarak algılansa da bu durumun zararı yoktur. 
İkinci grupta doğum kontrol hapları gelir. Bu ilaçlar ağrı kesicilerin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır. Tedavinin amacı, yumurtlamayı geçici bir süreliğine engellemektir. Bu uygulamada da yetersiz kalınırsa, geçici bir süre menopoza sokan ilaçlar kullanılabilir. Diğer seçenek ise hormonlu spiraldir. Tabi ki bu seçenekler çocuk isteği olmayan hastalara uygulanabilir. Tedavinin mantığı yumurtlamayı engellemektir. Çünkü yumurtlamada adet sancısı yapan etkenlerden biridir. 
Adet sancısı ilaçları dışında alınabilecek ek önlemlerde vardır. Bunlar beslenme, rahme giden sinirlerin kesilmesi yada sıcak uygulama gibi yöntemlerdir.

Alt karın bölgesine konan sıcak su torbası, rahme giden kan basıncını artıracağı için sancının hafiflemesine yardımcı olur. Bunun dışında sıcak duş yada ayakları sıcak suda bekletmek gibi seçimler de sunulabilir. Önerilen sıcaklığın 40 derece olması göz ardı edilmemelidir. 
Q
B ve E vitaminleri ve magnezyum içeren ilaçlar ağrının azalmasına yardımcı olur. Papatya çayı ve rezene çayı kas gevşetici etki yapar. Buda kişinin rahatlamasında yararlı olur. 
]]>
Kulak Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/kulak-sancisi.html Fri, 26 Oct 2018 02:12:49 +0000 Kulak Sancısı, İnsanlar bir çok nedenden dolayı kulak sancıları yaşarlar. Bazı kulak ağrıları önemli bir nedene bağlı değilken, uzun süren ve geçmek bilmeyen kulak sancıları ciddi bir haberin İlk belirtisid Kulak Sancısı, İnsanlar bir çok nedenden dolayı kulak sancıları yaşarlar. Bazı kulak ağrıları önemli bir nedene bağlı değilken, uzun süren ve geçmek bilmeyen kulak sancıları ciddi bir haberin İlk belirtisidir. Kulağa su kaçması kulak sancısına neden olurken, kulak mantarı, kulak enfeksiyonu ve kulak yaraları kulak sancısına neden olmaktadır. Kısa süren kulak ağrıları kendiliğinden ortadan kaybolan ve tedavi gerektirmeyen kulak sancıları olmasına rağmen bir kaç gün boyunca süren kulak sancısı ciddi bir hastalığın habercisi olacağından ihmal edilmeden hemen uzman bir doktora başvurulması gerekir. 

Kulak Sancısının Nedenleri Nelerdir
 • Günümüzde karşılaşılan kulak sancılarından en yaygın olarak görüleni kulağa su kaçmasıdır. Duş alırken veya yüzerken kişi farkında olmadan kulağına su kaçırır. Bu nedenle su kulak zarına değerek kulak sancısına neden olur. 
 • Kulak rahatsızlıklarından kulak sancısına neden bir diğer neden ise, orta kulağa doğru giden östaki borusunun bir nedene bağlı olarak tıkanmasıdır. Bu tıkanma temizlenmediği sürece kişiye rahatsızlık vererek kulak sancısına neden olur. 
 • Kulağın iç kısımlarında veya orta kısımlarında kulak zarına doğru kulak iltihaplanması, kulak enfeksiyonlarında kulak içinde sancıya neden olmaktadır. Bu rahatsızlık ciddi bir hastalık belirtisi olduğundan kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Kulak iltihaplanması sonucu oluşan sancılar günlerce sürmektedir. Gerekli tedavi uygulanmadığı sürece hastalık ilerleyerek önlemi alınamaz bir hal alır. 
 • Bilinmesi gereken en önemli nedenlerden biri de beyine veya kafa tasına alınan darbeler sonucu görülen hasardan dolayı ilk olarak kulak sancısı olarak tepki verir. Bu nedenle kulak sancısı beyin veya kafa tasına bağlı olarak belirti verdiği için dikkate alınması gerekir. 
 • Kulak sancısına neden olan bir diğer neden ise, diş ağrısıdır. Diş ağrısına bağlı olarak sancı kulağa vurur. Bu nedenle kulakta oluşan sancının tedavisi için dişin tedavi edilmesi gerekir. 
Kulak Sancısı Tedavisi

Kulakta oluşan sancının bir çok nedeni vardır. Bu nedenle kulakta oluşan sancının tedavisi de bir ona göre değişir. Kulakta oluşan sancının nedeni kulağa su kaçmasından kaynaklı bir durum ise, kulak pamuklu anti bakteriyel kulak çubuğu ile iyice suyu alınarak temizlenmelidir. Aynı zamanda kulak içinde kir birikmesine bağlı olarak bakteri ve mikrop birikir. Bu nedenle pamuklu kulak çubuğu ile kiri temizlemek kulak sancısının kaybolmasını sağlar. Kulak içinde oluşan iltihaplanma sonucu kulağın ve kulak içindeki östaki borusunun enfeksiyon kaparak hasar görmesi sonucu ilk önce iltihap kurutulmaya çalışılmalıdır. Bunun için doktor tavsiyesi ile doktorun önerdiği antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Kulak ağrılarının sancı yapmasının bir diğer nedeni ise sakız çiğnemektir. Bu nedenle kulağı sancılanan kişilerin çenelerini zorlayarak sakız çiğnememeleri gerekir. Çene çok fazla açılarak esnemek de kulak sancısına neden olan bir diğer etken olduğundan sık sık esnemek orta kulakta bulunan östaki borusunun açılmasına neden olmaktadır. 
]]>
Karnın Sol Tarafında Sancı https://www.sancilar.gen.tr/karnin-sol-tarafinda-sanci.html Fri, 26 Oct 2018 12:32:24 +0000 Karnın Sol Tarafında Sancı, Çeşitli sıkıntılardan kaynaklanabilir. Karın bölgesinin sol tarafında bulunan,organlar pankreasın bir tarafı, dalak, midenin bir kısmı, sol böbrek ve tabi bunların hemen üst kısmında kalp vard Karnın Sol Tarafında Sancı, Çeşitli sıkıntılardan kaynaklanabilir. Karın bölgesinin sol tarafında bulunan,organlar pankreasın bir tarafı, dalak, midenin bir kısmı, sol böbrek ve tabi bunların hemen üst kısmında kalp vardır. Karının sol kısmında ağrıya neden olan ağrılara, kadınlarda büyük kan damarları sol tüp ve yumurtalıklar, sol tarafta karın sancısına neden olarak gösterebiliriz. 

Karnın Sol Tarafında Sancı Nedenleri

 • Böbrek taşları: Bu organ karnımızın sancıları çok ağrır geçer, böbreklerde oluşan taşlardan kaynaklıdır. Bu sancılar sol böbrekte ise karının sol alt kısmı ile bele çok şiddetli olarak ağrı verir.
 • Gaz Sıkışması: Karnın sol kısmında görülen sancının sebebi gaz sıkışmasından olur. Gaz problemi yaşayan hastalar, kendilerini çok kötü hisseder. Bu durumda hastada şişkinlik, kramp ve bağırsaklarda oluşan yüksek sesli olan gaz sesi kişinin yaşam standardını çok olumsuz olarak etkilemektedir. Bu durumda kişi gazını hemen çıkartmalıdır. Bu yöntem hasta için en geçerli tedavi yöntemidir.
 • Kabız olma: Kabızlık çeken kişilerde karın sol tarafında sancı oluşur. Bu gibi durumlarda hasta dışkılamayı normal olarak yapamadığı için ayrıca şişkinlik çeker. Ayrıca kişide kilo alma söz konusu olabilir. 
 • Yumurtalıkta Oluşan Kist: Kadın hastalarda yumurtalığın olduğu, rahmin içerisinde aniden gelişen karın sol tarafında ince bir sancı meydana gelir. Ancak bu sancı ilerleyen zamanlarda şiddetini artırarak devam eder. Bu ağrı apandistiden, ayıran özellik ateş olmaması ve aniden oluşması olarak gösterilebilir.
 • Fıtık: Bu hastalık bağırsaklarda oluşan daralmadan dolayı karın sol tarafında sancıya sebep olabilir. Bu durum bağırsağın bir kısmını dışarı doğru çıkması fıtık kaynaklı karın sol tarafında ağrı oluşur.

 • Gıda Zehirlenmesi: Karın sol tarafında oluşan sancının sebebi tüketilen gıdanın, 14 ile 48 saat arasında görülen ağrı, kusma ve mide bulantısı olarak görülür. Bu durumda hiç vakit geçirilmeden bir sağlık kuruluşundan destek alınmasında fayda vardır.

 • Bağırsaklarda Oluşan Daralma: Kişide bağırsak daralması oluştuğunda, karnın sol tarafında sancı oluşur. Ayrıca bağırsak daralması olduğunda, Karında sancı, kramp, kişide aşırı sancıyla birlikte sıkışma oluşur.

 • Zatürre: Karnın sol tarafında görülen sancı  zatürre kaynaklı olarak, çok keskin ve karında eziklik oluşması şeklinde hissedilir. Ayrıca akciğerin alt kısmında iltihaplanma kaynaklı olan zatürre karnın üst kısımlarında da sancıya sebebiyet verecektir:

 • Bağırsak Sendromu: Bu rahatsızlık bağırsaklarda oluşan yapısal bozukluklardan kaynaklı karın sol tarafında sancıya sebep olabilir. Bu gibi durumlarda ya isal, ya da kabızlık olarak ortaya çıkan durumdur.
]]>
Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/yeni-dogan-bebeklerde-gaz-sancisi.html Sat, 27 Oct 2018 10:31:40 +0000 Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı, Bebeğe ciddi bir şekilde rahatsızlık hissi veren bir durumdur. Dünya genelinde bebeklerin ilk üç ayında doktora başvuranların çoğu bebeklerin ağlama sebebidir. Bebeğin ağlamasına ve ra Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı, Bebeğe ciddi bir şekilde rahatsızlık hissi veren bir durumdur. Dünya genelinde bebeklerin ilk üç ayında doktora başvuranların çoğu bebeklerin ağlama sebebidir. Bebeğin ağlamasına ve rahatsız olmasına neden olan faktör ise kolik yani gaz sancısıdır. Gaz sorunları bebeğin doğumundan itibaren altıncı aya varana kadar devam etmektedir. Bebekte oluşan gaz sancısı kendini ağlama ile gösterir. Bu rahatsızlık kendiliğinden iyileşebilme özelliğine sahip olduğundan bireylerde korkulara neden olunmamalıdır. 

Yeni doğan bebeklerde gaz sancının nedenleri
 • Annenin tüketmiş olduğu yiyecek ve içeceklerin bazıları bebeklerde gaz oluşumuna neden olmaktadır. Anne adayının almış gıdalar süte karışmaktadır. Ayrıca bebekteki bağırsak geçirgenliğinin artması sonucu bu besinlerin etkisi bebeği geçmektir. Özellikle annenin inek sütü ve inek sütünden üretilen ürünler, soya, kahve, fındık, fıstık, çikolata, kabuklu deniz ürünleri, brokoli, yeşil biber, sarımsak, mercimek çorbası, acı biber, turşu, ekşi yiyecekler ve gazlı içecekler tüketmesi bebeklerde gaz sancısını görülmesine neden olmaktadır. 
 • Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı oluşmasının bir diğer nedeni ise annenin psikolojik sorunları ve duygusal sıkıntılarıdır. Aile içerisinde yaşanan huzursuzluklar gaz oluşmasına neden olan önemli faktörler arasındadır. 
 • Bebeğin anne sütünü emme sırasında yutmuş olduğu hava da gaz sancısına neden olmaktadır. Ayrıca bebeğin anne memesini tam olarak ağzına alamaması nediyle süt ile birlikte içine hava çekmesine neden olur. Bu yüzden bebeğin hava yutmaması için meme ile bebeğin ağzının arasında boşluk kalmaması gerekmektedir.
Yeni doğan bebeklerde gaz sancısının belirtileri ve yapılması gereken işlemler
 • Bireyler bu tür konularda iyi bir gözlemci olmalıdır. Bebeğin hal ve hareketlerine dikkat etmeli, ağlamasına neden olan unsurları iyi bir şekilde tahmin etmelidir.
 • Eğer bebek uzun süre boyunca anne sütü almamış ve annenin memesini ağzına alıp sütü içmiyor ise gaz sancısı oluşma ihtimali oldukça yüksektir. 
 • Bebeğin aç olmadığı halde anne sütü emmek istemesi de gaz sancısı belirtileri arasındadır. 
 • Bebeğin göğüs kısmına yatırılarak sırtına hafif hafif vurulması gazın dışarı atılmasına fayda sağlayacaktır. Bu uygulama iki dakika aralıklarla üç sefer tekrarlanmalıdır. Eğer bu yöntem ile bebek gazını dışarı atamamış ise ayak egzersizi uygulanması gerekmektedir. Bebeği yumuşak bir yere uzatarak ayaklarını ileri geri yaptırmak oluşmuş olan gazın dışarı atılmasına fayda sağlayacaktır ve bebeğin gaz sancının dindirecektir. 
 • Bebeğin kendini yalnız hissetmesi de gaz oluşumuna neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı bebeği yalnız hissettirmemeli ve müzik ve ninni söylenmelidir. Ayrıca bebeğe sarılmak, kucağa almak ve emzik vermek gaz sancının oluşumuna engel olacaktır. 
 • Gaz sancısı oluşmuş olan bebeğin karnına ılık yağ sürülerek masaj yapılması da bebeği rahatlatacak bir diğer yöntemlerden biridir. 
]]>
Hamilelik Sancıları https://www.sancilar.gen.tr/hamilelik-sancilari.html Sat, 27 Oct 2018 23:34:07 +0000 Hamilelik sancıları, Hamile olan bayanlarda görülen sancılar genellikle hamle olduktan sonra ilk bir ay gibi zamanda kendini göstermemektedir. Çünkü bir ay denilen süre hamilelik için çok kısa bir süredir. Hamilelikte bu ilk ayd Hamilelik sancıları, Hamile olan bayanlarda görülen sancılar genellikle hamle olduktan sonra ilk bir ay gibi zamanda kendini göstermemektedir. Çünkü bir ay denilen süre hamilelik için çok kısa bir süredir. Hamilelikte bu ilk aydan sonra normal olarak kasık bölgesinde bir ödem oluşmaya başlar ve kasık bölgesinde hamileliğin normal döneminde olan ağrılar bu dönemde başlamış olur. Gebelik dönemine özel olarak adet döneminde bayanların geçirdiği ağrıların bir çeşidi de benzer bir şekilde hamilelik döneminde de kendini gösterir. Adet ağrısı gibi olan bu ağrı kramp şeklinde ağrıyorsa bununla birlikte kanama da var ise bu ağrı ve kanama düşük ağrısı olarak belirtilebilir. Hamilelik döneminin ilerlemesi ile birlikte büyüyen zigot ile birlikte aynı oranla büyüyen rahimin kaslarının gerilmesiyle bu dönemde ağrılar artmaya başlar. 

Gebelikte bu tip ağrıların olması olağandır. Çünkü vücudun iç kısmında normalde karşılaşmamış bir baskı sonucu vücudun tepki vermesidir. Hamilelik sancıları bu organlara zarar da verebilir. Hamileliğin ileri dönemlerinde rahmi uyarılma kısmı düşer buna bağlı olarak kasılmalar meydana gelebilir bu kasılmalar çok şiddetli olamamak kaydı ile normal karşılanabilir. Özellikle hamilelik sancıları çocuğun iyice geliştiği ve bu gelişen çocuğun hareketleri sonucu bu ağrılar meydana gelebilir. Gebelik döneminde çok şiddetli olarak meydana gelen kasılmalar önemli bir olgudur çünkü bu kasılmalar erken doğum ve düşük gibi olumsuz etkilere neden olacak vakalar için ön bilgi olabilir.

Sancı türlerinin olumsuz etkileri

Rahim kasılması gebelik döneminin son bulduğu manasına gelebilir. Böyle kasılmaların artması genellikle son dönemlerde meydana gelir bunun dışındaki aylarda kasılmaların artışı düşük tehlikesine neden olabilir. Ama dokuz yada sekiz aylık bir hamile bayanda görülen bu kasılmalar ve sancılar tehlikenin aksine çok güzel bir haber olabilir. Çünkü bu dönemlerdeki kasılmalarının sebebi bebeğin artık rahimde durmama isteğidir. Bu da ham,leliğin normal bir olgusudur.  Bu ağrıların dönemine çok dikkat etmelisiniz çünkü gelen erken ağrılar gebeliğin sonlanmasına neden olabilmektedir. Eğer düşüklere sebep olan bu doğum ağrısı erken fark edilirse gerekli ilaç tedavileriyle düşük riskini ortadan kaldırmak mümkündür.

Hamilelik sancılarının tedavisi

Bu dönemde olan ağrıların öncelikle normal bir doğum sancısı mı yoksa düşük sonucu getirebilecek bir ağrı mı olduğunu anlamak lazım. Eğer bu ağrılar anormal bir ağrı ise hangi organa baskı yapıldığı ve zarar verdiği anlaşılması lazımdır. Eğer bu ağrı normal olarak gerçekleşen gebelik ağrısı ise dönemine göre tedavi yöntemleri uygulanır.
]]>
Aşırı Regl Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/asiri-regl-sancisi.html Sun, 28 Oct 2018 00:06:42 +0000 Aşırı Regl Sancısı, Regl sancıları hafif olduğu gibi çok şiddetli olabilir. Aşırı regl sancısı, adet döneminde rahmin kasılması ve adet kanamalarının aşırı olmasıdır. Aşırı olmayan regl sancıları adet sıras Aşırı Regl Sancısı, Regl sancıları hafif olduğu gibi çok şiddetli olabilir. Aşırı regl sancısı, adet döneminde rahmin kasılması ve adet kanamalarının aşırı olmasıdır. Aşırı olmayan regl sancıları adet sırasında kişiyi çokta rahatsız etmez. Bu tip adet sancıları alınan ağrı kesici ilaçlar ile hafifletir. Regl sancısı çok şiddetli olduğunda ağrı kesici ilaçlar dahi etki etmez. Şiddetli regl sancısı yüzünden kişi gündelik yaşantısında oldukça zor zamanlar geçirir. Eğer iş hayatınız var ise aşırı regl sancısı bayanın iş hayatını olumsuz yönde etkiler ve işe gidemeyecek hale gelebilir. 

Aşırı regl sancısı aynı zamanda bayanı psikolojik yöndende oldukça etkileyen bir durumdur. Dismenore adı verilen aşırı regl sancısı, karnın alt bölgesinde hissedilmektedir. Sancılar bazende bacak, bel ve sırt bölgesine vurur ve kişiyi oldukça rahatsız eder. Adet olmadan önce hissedilen bu dayanılmaz sancılar özellikle de adetin ilk gününde oldukça şiddetli hissedilir. Aşırı regl sancısının en yoğun hissedildiği günler adetin iki ve üç günüdür. Aşırı regl sancısı haricinde bayanlar ayrıca ishal, mide bulantısı, kabızlık ve baş ağrısı da çeker.

Aşırı Regl Sancısı Çeşitleri

 • Eğer adet sancısına herhangi bir rahatsızlık neden olmuyor ise bu duruma "primer dismenore'" adı verilir. Primer dismenore regl sancısı çeşidi ilk adet kanamasının geldiği günde yaşanılır. Bu adet sancısı çeşidi bayanların yüzde ellisinde görülür. Bu regl sancısının çeşidi hamile kaldıktan sonra ve ilerleyen yaş ile birlikte hafifler. 
 • Bir diğer regl sancısı çeşidi ise sekonder dismenore'dir. Bu çeşit bir hastalık türü olabilir. Oldukça az görülen bu durum adetin ilk zamanlarında olmaz iken ilerleyen yaş ile birlikte oluşan bir sancı çeşididir. Sekonder dismenore adet sancısı çeşidi genelde üreme organlarında oluşan bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu adet sancısı çeşidi özellikle de "endometriozis" hastalığı olan kişilerde görülür ve bu kişilerin adet sancıları çok daha şiddetli olur.

Aşırı Regl Sancısı Sebepleri

 • Aşırı regl sancısının sebebi; adet kanamasının rahimden dışarı atılır iken rahimde dolaşımın azalması ve rahim kasılmaları yüzünden olur. 
 • Prostaglandin rahim içerisinde salgılanan bir maddedir. Bu madde adet döneminde oldukça fazla salgılanır. Prostaglandin maddesi vücutta birçok ağrıya neden olan ağrı maddesine verilen isimdir. Bu ağrı maddeleri rahim içerisinde salgılandığı anda sinir uçlarını uyararak aşırı regl sancısına neden olur.
 • Adet kanamalarına kusma ve mide bulantısı da eşlik eder. Bu duruma dismenore sancı çeşidi sebep olur. Mide bulantısı ve kusmaya yine prostaglandin maddesi neden olur bu ağrı maddesi salgıladığı madde yüzünden hem ağrıya hemde çeşitli birçok rahatsızlığa yol açar. Eğer adet sırasında mide bulantısı ve kusma çok şiddetli oluyor ise bu durum dismenore adet sancısı türünün çok fazla olduğunu gösterir.

]]>
Yenidoğan Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/yenidogan-gaz-sancisi.html Sun, 28 Oct 2018 20:08:50 +0000 Yenidoğan gaz sancısı, gaz sancısı ya da diğer adıyla infantil kolik bebeklerde 2-3 haftalıkken başlayıp üçüncü aya kadar devam eden, belli saatlerde başlayan ama genel olarak geceleri tutan bir kaç saat süren ıkınma, inlem Yenidoğan gaz sancısı, gaz sancısı ya da diğer adıyla infantil kolik bebeklerde 2-3 haftalıkken başlayıp üçüncü aya kadar devam eden, belli saatlerde başlayan ama genel olarak geceleri tutan bir kaç saat süren ıkınma, inleme, sık emme isteği ve şiddetli ağlama nöbetleriyle devam eden bir süreçtir. Bu süreç bebeklerin normal gelişiminin bir parçası olup, hastalık belirtisi değildir. Gaz sancısına kendinizi önceden hazırlasanız iyi edersiniz, çünkü siz ne kadar paniklerseniz ne yapacağınızı bilemezseniz bebeğinizde bu durumdan etkilenir. Bu durumda en önemli faktör bebeğinizin beslenme düzenine dikkat etmenizdir. Normal bir beslenme düzeninde bebekler 2-3 saat aralıklarla 10-20 dakika aralıklarla emerler. Bu sureci 1 saate düşürüp arada gazını çıkartıp bakımını sağlamak bebeğinizin daha rahat uyku uyumasına yardımcı olacaktır. Sürekli emdiği için bebeğin kusması artabilir ve midesi dolu olduğu içinde rahat yatamaz. Bu dönemde anneler bebeklerinin kucağa alıştığından şikayetçidirler. Bunun sebebi bebeğin midesinin şişkin ve gergin olup rahat yatamamasıdır.

Gaz sancısı dönemi bazı ebeveynler için yıpratıcıdır. Anne dinlenemezse süt yapımı da azalabilir. Buna dikkat etmek gerekmektedir. Bu dönemin geçici olduğunu, 2 ay sonra her şeyin biteceğini düşünün. Çünkü bebeklerin her döneminde bir çok sorun bizi bekliyor olacak ve gaz sancısı bunlar arasında en hafiflerinden birisi olarak geride kalacak. En azından şuanda bebeğiniz kucağınıza aldığınızda, emzirince, arabasında gezince birazda olsa rahatlıyor. 

Yenidoğan gaz sancısı için diğer etkenler nelerdir
 • Sık sık ve düzensiz beslenme,
 • Şekerli su içirilmesi,
 • Erken dönemde başlanan ek gıdalar,
 • Emziklerin bala veya pekmeze batırılarak bebeğe verilmesi
 • Erken aylarda nişastalı gıdalara başlanması
 • Meyve veya meyve sularının çok içirilmesi
 • Fazla miktarda su verilmesi veya suyun gereğinden az verilmesi
 • İyi temizlenmemiş şişe-kaşık veya emzikler,
 • Uzun süre kapağı kapatılmamış şuruplar,
 • Altının uzun süre ıslak bırakılması,
 • Uzun süre aynı durumda yatırılması,
 • Bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması,
 • Bebeğin kundaklanarak hareketinin sınırlandırılması
Yenidoğan gaz sancısı belirtileri nelerdir
 • Bebeğiniz meme emmek ister ama kısa bir süre sonra ağlamaya başlar.
 • Ayaklarını karnına doğru çeker.
 • Gazı olan bebeklerin karnı sert ve şişkin olur.
 • Besin aldıktan sonra bebeğiniz sakinlemiyorsa gaz sancısı çekiyor olabilir.
Yenidoğan gaz sancısı engellemenin yolları nelerdir
 • Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin, çünkü anne sütü sindirimi en kolay doğal besindir.
 • Emzirme aralığını çok iyi ayarlamalısınız, aksi halde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışıp rahatsızlık verebilir.
 • Bebeğe sakin, şefkatle ve güvenle yaklaşın.
 • Bebeğinizi dar kıyafetlerle üst üste giydirmeyin.
 • Aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulundurmamaya özen gösterin.
 • Bebeğinizi yan olarak veya karın üstüne doğru yatırarak gözlem altında tutun.
 • Karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun.
 • Her beslenmeden sonra gazını çıkartın.
 • Sakin olduğu bir zamanda bebeğinizin karnına masaj yapın.
]]>
Gebelikte Adet Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/gebelikte-adet-sancisi.html Mon, 29 Oct 2018 18:04:35 +0000 Gebelikte Adet Sancısı oluşmasının farklı nedenleri olabilmektedir. Hamilelik sırasında karına ağrı olması gibi sıkıntılar yaşanabilir. Karında ağrı oluşmasının genel olarak adet gecikmesidir. Bu durum hamileliğin gerçe Gebelikte Adet Sancısı oluşmasının farklı nedenleri olabilmektedir. Hamilelik sırasında karına ağrı olması gibi sıkıntılar yaşanabilir. Karında ağrı oluşmasının genel olarak adet gecikmesidir. Bu durum hamileliğin gerçekleşmesinin ilk ayları içinde oluşmaktadır. Hamilelik zamanında ortaya çıkabilen karında ağrı oluşumu şikâyetinin temel nedeni rahimi sabit durumda tutan kaslardaki kasılmalar ve gerilmelerdir. Çünkü hamilelikte rahim fiziksel olarak büyüme gösterir bu rahimi çevreleyerek saran zar yapılarının gerilmesine ve ağrı oluşumuna neden olur.

Hamilelik döneminde adet sancısı oluşma nedenleri

Fiziksel olarak meydana gelen büyüme uterus yapısının çevresinde bulunan dokulara baskı uygulamasına yol açar. Uygulanan baskı nedeni ile ağrı şikâyetleri meydana gelir. Gebelikte adet sancısı oluşmasının hamileliğin ilerleyen dönemlerinde olması kasık bölgesinde, karında ve bacaklarda karıncalanma olması oluşabilmektedir. Hamileliğin ilk 3 aylık zamanında bebeğin anne rahim bölgesine tutunmaya çalışmasının sonucu olarak adet sancısı oluşur. Bu sancılar gebeliğin sonraki dönemlerinde bebeğin fiziksel olarak büyüme göstermesi ile rahim bağlarında meydana gelen kasılmalara bağlı olarak kasık ağrılarına dönüşmektedir. Gebelikte adet sancısı şeklinde nitelendirilen bu ağrılar aslında bağlar üzerinde oluşan gerilmelerin neden olduğu ağrılardır. Bağlardaki gerilmelerin neden olduğu ve adet sancısı olarak adlandırılan ağrılar kasıklardaki ağrı şikâyetleri en fazla hamileliğin 12 ile 20. Haftaları arasında görülmektedir. Kasıklarda ağrı oluşmasına yol açan bir diğer neden anne adayında idrar yolu enfeksiyonudur. Bu ağrılar tek tarafta oluşabileceği gibi her iki yanda da oluşabilir. 

Gebelikte adet sancısı olarak isimlendirilen ağrı şikâyetleri ilk kez anne olacak kişilerde daha fazla ve de daha yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Bu dönemde meydana gelen ağrılar uzun süre devam etmez ve beraberinde kanama oluşmadığı sürece anne adayının bebeği için endişe duymasına neden olabilecek bir durum yoktur. Gebelikte adet sancısının oluşabilmesinin bir diğer nedeni kabızlık şikâyeti olabilir. Bu gibi etkenler yok ise gebelik döneminde karın ağrısı şikâyetlerinin oluşması uzmanlar tarafından normal bir süreç olarak görülmektedir.

Gebelik döneminde oluşan sancılar tehlikeli olabilir mi


Hamilelik oluşması rahimde kasılmalara yol açar ve bu kasılmalar anne olmaya aday olan kişi tarafından ağrı olarak algılanabilir. Hamilelik durumunun sonlanması kasılmaların bitmesi ve rahimin eski büyüklüğüne dönmesiyle beraber son bulur. Bu nedenle hamilelik esnasında sancının oluşma zamanı normal bir durum ya da patolojik bir durum olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle gebelikte adet sancısı olarak nitelenen ağrıların hamileliğin 9. Ayından daha erken oluşması hamileliğin daha erken dönemde sonuçlanmasına işaret sayılabilir. Bu nedenle düzenli doktor kontrolü olmanız ve uzman görüşü almanız önemlidir.
]]>
Adet Sancısı Nasıl Geçer https://www.sancilar.gen.tr/adet-sancisi-nasil-gecer.html Tue, 30 Oct 2018 10:44:39 +0000 Adet Sancısı Nasıl Geçer, Adet sancısı kadınlarda oluşan adet döneminde hissedilen ve duyulan ağrıdır. Adet sancısının tıbbi olarak adı "dismenore" olarak bilinir. Genel olarak adet sancısı kanama olduğu sırada ve Adet Sancısı Nasıl Geçer, Adet sancısı kadınlarda oluşan adet döneminde hissedilen ve duyulan ağrıdır. Adet sancısının tıbbi olarak adı "dismenore" olarak bilinir. Genel olarak adet sancısı kanama olduğu sırada veya kanamadan önce gerçekleşen sürekli olarak değil, belli aralıklarla olan ağrıdır. Ortalama olarak bir veya üç gün gün içerisinde ağrı kendini hafifleterek azalır. Adet sancısı olduğu sırada belli başlı kramplar ortaya çıkar. Bunlar mide bulantısı, baş dönmesi, bel ve sırt ağrısı, ishal ve benzeri kramplar oluşur. Adet sancısı migreni olan insanlarda baş ağrısına neden olur. Bu dönemde gerçekleşen ağrılar iş hayatınızı ve sosyal hayatınızı etkileyebilir. Bunun yanında sinir bozukluğu, uyku sorunu ve konsantrasyon bozukluğuna neden olur. Kadınların adet döneminde oluşan kanamanın kontrol altına alınması için rahim kasılır. 

Rahimde oluşan ve üretilen "prostoglandin" adını verdiğimiz kimyasallar buna neden olur. Böylece rahimin kasılmasına neden olan ve rahme ulaşmaya çalışan kan akımı ve oksijen azalmasına neden olur buna karşın ağrı hissedilmeye başlanır. Bu bütün kadınlarda olan bir olaydır. Bütün kadınlarda ağrı hissedilecek kadar değildir ama bazılarında da hissedilir. Bu olan olayların hepsi insanın ağrı algısıyla, sosyolojisiyle, psikolojisiyle ve genetik faktörleriyle ilişkilendirilir. Adet sancısı bilindiği üzere fizyolojik bir olay olamasına rağmen ağrı oluşturan patolojilerin bulunduğu durumları tespit etmek gerekir. Bu sebep den dolayı kadınların adet sancısı geçirdiği dönem sonrasında hemen jinekolojik muayene yaptırması gerektirmektedir. Doğum yapan kadınlarda adet sancısına pek fazla rastlanmaz. Bu sebepten dolayı doğum sonrası adet sancısı azalır. Fakat her zaman böyle olmayabilir. Bazı kadınlarda da doğum sonrası adet sancısı oluşması görülür. Bazı görüşlere göre kadınların evlendikten sonrası adet sancısının olmadığı söylenmektedir. 

Adet sancısı nasıl geçer

Adet sancısına uygulanacak ilk işlem ilaç tedavisidir.İlaç tedavisi adet döneminde oluşan ağrıları geçirmek ve rahatlamak açısından önemli bir tedavi yöntemidir. Özellikle başvuracağınız doktorunuzun vereceği ilaçlar sizin için daha da öneme sahiptir. Bunlara uymak kadınlar açısından çok önemlidir. İkinci olarak ise ameliyattır. Bu ameliyat Diagnostik Laporoskopi diye bildiğimiz bir ameliyattır. Bu ameliyat amacı karnın içerisine bakıp ağrı olan yeri tespit etmektir. Bütün bunları yaptığımızda eğer ağrı devam ediyorsa uygulanacak tedavi doğal tedavilerdir. 
 • Yürüyüş yapmak, spor yapmak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Kadınların sadece ağrı dönemlerinde değil bütün ay boyunca düzenli bir şekilde yürüyüş ve spor yapması gerekir.
 • Kadınlar ayaklarını sürekli sıcak tutması ve vücudunu üşütmemesi ağrıları hafifletir. Kadınlar özellikle adet sancısı döneminde sıcak su torbası alıp vücuduna ve ayaklarının altına koyabilir.
 • Ağrının yükseldiği durumda ılık suyla duş alabilir.
 • Gün içerisinde bir bardak kadar fesleğen çayı içilirse bu çay ağrılarınızı azaltarak rahat kalmanıza yardımcı olur.
 • Ağrı olan yere dairesel şekilde masaj yaparak ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur.
 • Su bardağının içerisinde ılık süt ve bunun üzerine bir çay kaşığı kadar pekmez ekleyerek içebilirsiniz ve ağrınız bu sayede hafifler.
 • Eski yıllardan da bilinen ve adet sancısına iyi gelen zencefil çayı da önemli bir doğal bitkidir.
 • Civanperçemi çayı da adet sancısına iyi gelen doğal bitkilerden bir tanesidir.
 • Papatya çayı içmekte ağrılarınızı hafifleten doğal tedavilerden birisidir.
 • Doğal bitkilerden olan rezene çayını da içmek ağrılarınızı hafifletir.
 • Ahududu adet döneminde kullanılabilecek doğal bitkiler içerisine girer ve ağrılara iyi gelir.
 • Kara alıç bitkisi de şifalı bitkiler arasında yer bulmuş ve adet döneminde oluşan kramplara iyi gelen bitkilerden bir tanesidir.
 • Yaban mersini de adet dönemlerinde sancıların arttığı kısımlard]]> Bağırsak Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/bagirsak-sancisi.html Wed, 31 Oct 2018 00:12:33 +0000 Bağırsak sancısı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Tıp literatüründe irritabl bağırsak sendromu olarak tanımlanmaktadır. Kişide bulunan hassas bağırsağın rahatsız olduğu anlamında kullanılır. Hassa Bağırsak sancısı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Tıp literatüründe irritabl bağırsak sendromu olarak tanımlanmaktadır. Kişide bulunan hassas bağırsağın rahatsız olduğu anlamında kullanılır. Hassas bağırsak tüketilen yiyecek ve içeceklere karşı bağırsağın tepki göstermesi nedeniyle ortaya çıkar. Bağırsak sancısı duygusal sebeplerden dolayı da etkilenmektedir. Duygusal geçişler içerisinde ani yaşanan korku, heyecan gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde süt tüketimi meyve ve ekmek tüketimi gibi durumlar bağırsağın rahatsız olmasına sebebiyet verirken; kimi kişilerde ise ishal, kabızlık, karın bölgesinde şişlik, aşırı şekilde gaz sancısı, karın ağrısı, gibi problemler yaşanmasına sebebiyet verir. Hemen hemen her yaşta görülebilen rahatsızlıklar içerisinde yer alırken; genellikle orta yaş kişilerde daha fazla görülür. Özellikle kadınlarda daha fazla görülen şikayetler içerisinde yer alır. Bu süreç içerisinde kişide dışkılama da bozukluk, bağırsak ağrısı, bağırsak sancısı gibi problemler sürekli tekrar ederken; ataklar halinde meydana gelir.  Bu şikayetler kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler.

  Bağırsak sancısı yemek tüketilmesinin ardından ortaya çıkarken; dışkılama ihtiyacının ortaya çıkması sonucu ortaya oluşur. Bazı kişilerde kabızlıktan dolayı aşırı şekilde sancı çekilmesine sebebiyet verirken; bazı kişilerde ise ishal sebebiyle aşırı şekilde bağırsak ve karın ağrısı yaşanmasına sebebiyet verir. Dışkılama bittiği zaman bu problem ortadan kalkar. Bununla birlikte kişide sırt ve omuz ağrıları,yorgunluk, karın ve bağırsak sancısı, sinirlilik, asabiyet gibi durumlar gözlenir.  Kişide bulunan asabiyet ruhsal problemlerin oluşumuna sebebiyet verdiği için bağırsak sancısını tedavi edilmesi ile kişinin ruh hali düzelir. Bu süreç içerisinde kişinin lifli gıdalar tüketmesi son derece önemlidir. Süt ürünlerinin tercih edilmemesi yerine doğal çaylarının içilmesi fayda sağlar. Tekrar eden problemlerde kişinin vakit kaybedilmeden doktor kontrol ettirilmesi gerekir. Yapılan tetik ve yöntemler sayesinde hastalığın asıl sebebi ortaya çıkar. Yapılacak patolojik ve organik incelemeler ile kakadan alınan dışkılama sayesinde bu bölümde oluşan problem ortaya konulur. Bazı hastalara ise kolon endoskopi yöntemi uygulanır. Bağırsak sancısı kesin sebebi belli olmadığı için hastalığının tedavisinin yapılması için bütün tetkiklerin yapılması gerekir. Böylece bağırsak sancısı ve karın ağrısı gibi problemlerin giderilmesi için tıbbi tedavi uygulanır. Ayrıca kişinin uygulayacağı bağırsak diyeti de bağırsak sancısının giderilmesine fayda edebilir.

  Bağırsak sancısı sebepleri 
  • Bağırsak sancısının en önemli sebebi enfeksiyon sebeple oluşan bağırsak sancısıdır. Tüketilen yiyecek veya besinlerden dolayı vücuda alınan parazitlerin yol açtığı problemler içerisinde yer alırken; bağırsakta sancı oluşumuna sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı tüketilen yiyeceklerin hijyenik koşullarda olmasına dikkat edilmesi gerekirken; hazır gıdaların tüketilmemesi tavsiye edilir. 
  • Vücuda giren bazı parazitler midede iltihaplanması ve bağırsak iltihaplanmasına sebebiyet verir. Bu durum ishal olmaya sebebiyet verirken; bağırsak sancısı tetiklenmesine sebebiyet verir.
  • Bağırsak sancısını oluşturan en büyük etkenlerden bir de antibiyotik gibi kullanılan ilaçlardır. Antibiyotikler vücutta bulunan bakterileri öldürür. Vücutta bulunan zararlı bakterilerin yanısıra yararlı bakterileri de yok eder. Bu sebepten dolayı bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin ölmesi bağırsağın dengesini bozduğu için bağırsak sancısı oluşumuna sebebiyet verir.
  • Vücudun sinirsel anlamda uyarılması ve hormonların etkilenmesi ile ortaya çıkan bir problemdir. Tüketilen gıdaların bağırsak tarafından uyarılması bu uyarıya bağırsağın yoğun şekilde tepki göstermesi olarak tanımlanır. 
  • Günlük tüketilen alkol, süt, kahve, çikolata gibi ürünler bağırsak sancısı yaşanmasına sebebiyet verir.
  • <]]> Gaz Sancısı Kalp Krizi https://www.sancilar.gen.tr/gaz-sancisi-kalp-krizi.html Wed, 31 Oct 2018 02:33:37 +0000 Gaz sancısı kalp krizi, son dönemlerde görsel medyada sıkça duyduğumuz kalp krizinin erken belirleyicisi olabilir. En başta basit bir gaz ağrısı gibi görülen belirtileri dikkate almanız farkında olmadan kalp krizi riskini f Gaz sancısı kalp krizi, son dönemlerde görsel medyada sıkça duyduğumuz kalp krizinin erken belirleyicisi olabilir. En başta basit bir gaz ağrısı gibi görülen belirtileri dikkate almanız farkında olmadan kalp krizi riskini fark etmenize sebep olabilir. Rakamlara göre her yıl, kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırılan her on kişiden sekizinin gaz sancısı şikayetleriyle aynı semptomları yaşadığı ve %60'ın hayatının kurtarılamadığı belirtilmiştir. İlerleyen tıp, birçok hastalığın tedavisinin erken teşhisi ile risk faktörlerini en aza indiriyor.

  Sindirilemeyen besinler, sakız, hızlı yemek yenilmesi, nişasta, ayak üşütmesi,dengesiz beslenme ve vücudumuza gün içerisinde aldığımız hava vücut içerisinde birikerek sıkışma ve gaz sancısına sebep olur.Geğirerek ve gün içerisinde başka yollarla dışarıya atamadığımız gaz, şiddetli ağrılara ve kimi zamanda kramplara yol açar. Bazen kalp ağrısı hissi veren bu kramplar, kalp krizi ile karıştırılabilir. Bu ağrıları mutlaka önemsemeli, ağrının semptomları arttığında mutlaka bir hastaneye gidilmelidir. Kim bilir gaz sancısı yaşadığınız sorun büyük bir kalp krizinin habercisi olabilir.

  Bu semptomlar:
  • Sırt ve göğüste ağrı ve batma hissi
  • Terlemek
  • Gaz çıkarmak istediğiniz halde çıkartamıyorsanız (Örneğin; yere yüz üstü yattığınız halde.) mutlaka hastaneye gitmelisiniz. Gaz sancısı ile gaz sancısı kalp krizinin belirtileri birbirine çok benzer olduğundan bu iki rahatsızlık çok karıştırılıyor ve ölümle sonuçlanabiliyor. 
  Uzmanlar, gaz sancısı kalp krizinin, her yaşta olabileceğini vurgulayarak otuzlu yaşların sonlarından sonra daha dikkatli olunmasını söylüyor. Yeme  alışkanlığından tutun, spor aktiviteleri ve insanin doğası gereği konuşurken bile vücuduna hava aldığını düşünürsek; her yaşta karşımıza çıkabilecek gaz sıkışmasına karşı daha bilinçli olunmalıdır. Bu nedenle;
  • Daha hafif, sindirimi kolay besinler tüketilmeli,
  • Patates ve buğdaydaki nişasta gaz yaptığından onlar yerine pirinç tüketilmeli 
  • Bol bol ılık su içilmeli, 
  • Vücut sıcak tutulmalıdır. 
  Gaz sancısı  kalp krizinin belirleyicisi olabileceği unutulmamalı ve birbirine benzer belirtileri görüldüğünde mutlaka bir hastanede yapılacak olan tetkiklerden sonra teşhis edilip gerekli tedavi uygulanmalıdır. 
  ]]> Adet Döneminde Aşırı Sancı https://www.sancilar.gen.tr/adet-doneminde-asiri-sanci.html Wed, 31 Oct 2018 12:50:36 +0000 Adet Döneminde Aşırı Sancı, hemen hemen bütün adet gören kadınların ortak problemidir. Adetin ilk üç günü rahimde oluşan kasılmalar nedeni ile adet gören kişi, hem karında, hem kasıklarda, hem rahim bölgesinde, hem de baca Adet Döneminde Aşırı Sancı, hemen hemen bütün adet gören kadınların ortak problemidir. Adetin ilk üç günü rahimde oluşan kasılmalar nedeni ile adet gören kişi, hem karında, hem kasıklarda, hem rahim bölgesinde, hem de bacakların üst kısımlarında şiddetli ağrı hisseder. Bu şiddetli ağrılar bazen dayanılamayacak seviyelere yükselerek adet gören kişinin hayatını oldukça olumsuz etkiler ve hatta kişiyi üç gün boyunca yatağa bağlar. Bu durumda adet sancısını azaltmanın çeşitli yolları aranır. 

  Bunun için adet döneminde aşırı sancıyı kesmek için ağrı kesiler atılabilir. Bunun yanı sıra vücudu sıcak tutmak da adet sancısının kesilmesini sağlar. Bu nedenle bel bölgesinde kullanılan adet dönemleri için ısıtıcı bantlar veya sıcak su torbasının karın bölgesine, bele veya ayak ucuna koyulması adet sancılarının kesilmesine yardımcı olur. Ancak bir türlü geçmek bilmeyen adet sancılarının altında yatan bir çok rahimde oluşan rahatsızlıkların bir belirtisi olabilir. Bu nedenle ağrı kesiciler ile geçmeyen adet dönemi aşırı sancılar ihmal edilmeden uzman bir kadın doğum doktoruna başvurularak muayene ile teşhisi konulmalıdır. 

  Adet Döneminde Aşırı Sancı Nedenleri

  Adet döneminde görülen aşırı sancıların nedeni, adet kanamasının ilk günlerinde kan akışını dengelemek için rahimde kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalar rahimden kanın gelmesini yavaşlatarak adet döneminde oluşan kan pıhtılarında geçişini zorlamaktadır. Bu nedenle adet döneminde aşırı sancılar meydana gelir. Bunun dışında görülen adet sancıların nedenlerinden biri ise, polikistik over ve endometriozis (çikolata kisti) hastalığıdır. Bu rahim ve yumurtalıklar ile ilgili olan rahatsızlıklar adet döneminde aşırı sancıya neden olarak adet olan kişinin hayatını oldukça zor bir duruma girmesine neden olur. Endometriozis hastalığı, rahim iç tabakasının rahim dışın tabakalarında veya rahim dışı bir yerde bulunması durumuna denir. 

  Bu durum adet kanın rahim içinde veya rahim dışında bir yerde yapışıklığa neden olmasına sebep olur. Bu yapışıklık nedeni ile adet kanaması dökülmekte zorlanır ve adet döneminde aşırı sancılar oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra, rahim ağzının dar olması, adet döneminde oluşan psikolojik nedenler ve rahim tümörü adet döneminde aşırı sancıya neden olur. 
  ]]>
  Doğum Sancısı Belden Mi Başlar https://www.sancilar.gen.tr/dogum-sancisi-belden-mi-baslar.html Thu, 01 Nov 2018 03:54:24 +0000 Doğum Sancısı Belden Mi Başlar, Bebek rahimde gelişir ve büyümeye başlar. Karın bölgesinde belli bir hacime sahip olarak gelişir bel bölgesinde baskılar oluşmaya başlar. Zaman zaman hareketleri zorlaşan anne adayının doğum y Doğum Sancısı Belden Mi Başlar, Bebek rahimde gelişir ve büyümeye başlar. Karın bölgesinde belli bir hacime sahip olarak gelişir bel bölgesinde baskılar oluşmaya başlar. Zaman zaman hareketleri zorlaşan anne adayının doğum yaklaştıkça karın bölgesinin şişmesi nedeni ile karın bölgesi öne doğru şişerken bel bölgesi vücudu taşıyamaz bir hal alır ve vücudun omurgası eğilecekmiş gibi baskılar oluşmaya başlar. Doğumun yaklaşması ile bel bölgesindeki ağrılarda sıklaşmaya başlar. Bu nedenle doğum sancısı bel bölgesinden başlar. Bebeğin tekmeleri ve bebeğin ana rahmindeki hareketleri bel bölgesinde ve kasıklarda ani oluşan kasılmalara neden olur. Bu nedenle doğum sancısı belden mi başlar diye düşünüldüğü zaman, doğum sancısının bel bölgesinden başlaması gayet doğaldır. 

  Doğum Sancısı Belden Mi Başlar Ne Yapılmalı

  Doğum sancısında genellikle hamile olan kadının karın alt bölgesinin arka kısmında ince bel olarak bilinen bölgede ve sırtın alt kısımların başlayıp daha sonra şiddetlenen bir ağrının oluşması sonucu doğum sancısı başlar. Bu durumda yapılması gereken ilk müdahale ılık bir duş alarak vücudun rahatlatılmaya çalışılmasıdır. Doğum sancısı belden mi başlar. Eğer bel bölgesinde başlayan yalancı kasılmalar ise, ılık duş sonrası hamile olan kadın rahatlayacaktır. Ancak bel bölgesindeki ağrılar sıklaşmaya başlarsa ve sürekli olarak devam ederse bu durumda hemen vakit kaybetmeden uzman bir kadın doğum doktoruna başvurmanız gerekir. 

  Doğum Sancısı Belden Mi Başlar Nasıl Gerçekleşir

  Doğum sancısını yalancı kasılmalardan ayırt etmek nerede ise imkansızdır. Özellikle ilk kez hamile olan ve doğum yapacak olan kişiler için bu durumu ayırt etmesi daha zordur. Doğum sancılarında da yalancı kasılmalarda da ilk olarak sancı bel bölgesinden başlar. Bunun nedeni bebeğin doğum sürecine girdiği zaman başını rahime doğru çevirerek dönmesi karın bölgesinin aşağı doğru düşmesine neden olur. Karın bölgesinin aşağı doğru inmesi ise, bel bölgesinde baskı yaparak omurgaların birbirine sıkışmasına neden olur. Aynı zamanda ana rahmindeki bebek başını rahim ağzına doğru çevirirken doğum süreci başlamış olur. Yani bu durumda bebeğin başı anne vücudunda leğen kemiklerinin arasındaki boşluğa gelir. Bu durum şiddetli bel ağrılarına sebebiyet verir. 
  ]]>
  Suni Sancı İle Normal Doğum https://www.sancilar.gen.tr/suni-sanci-ile-normal-dogum.html Thu, 01 Nov 2018 19:04:07 +0000 Suni Sancı İle Normal Doğum, Doğum sürecine giren bir kadının doğum yapabilmesi için öncelikle rahimdeki kasılmalar oluşarak rahimde yumuşama ve incelme meydana gelmesi gerekir. Bebeğin rahim ağzından rahatça geçerek normal d Suni Sancı İle Normal Doğum, Doğum sürecine giren bir kadının doğum yapabilmesi için öncelikle rahimdeki kasılmalar oluşarak rahimde yumuşama ve incelme meydana gelmesi gerekir. Bebeğin rahim ağzından rahatça geçerek normal doğumun gerçekleşmesi için rahim ağzının, rahim kasılmaları sonucu açılması gerekir. Ancak herhangi bir nedenden dolayı doğum başladığı halde rahimde açılma gerçekleşemiyor ise, bu durumda suni sancı verilerek rahimdeki kasılmaların artması sağlar. Böylelikle rahim ağzında yumuşama ve rahim iç duvarında incelme meydana gelir. Bu durumda normal doğumun gerçekleşmesini sağlar. Suni sancı ile normal doğum arasındaki bu ilişki doğumun gerçekleşebilmesi için oldukça önemlidir. 40 haftasını dolduran ve herhangi bir doğum belirtisi yaşamayan hamile olan kadınlarda da hamilelik sürecinin uzaması hem anne adayına hemde bebeğe zarar vereceğinden bir an önce suni sancı ile normal doğum gerçekleştirilmeye çalışılır. Buna rağmen rahimde herhangi bir incelme ve açılma gerçekleşmezse bu durumda sezeryana başvurulur. 

  Suni Sancı İle Normal Doğum Arasındaki İlişki

  Hamile olan kadınların doğum sancılarının yanı sıra doğumun hemen gerçekleşmesi için suni sancı verilmektedir. Bebek rahim ağzında leğen kemiği boşluğuna geldiği zaman karın aşağı iner. Bu durum doğumun gerçekleşmeye başladığının göstergesidir. Uzun süre leğen kemiği boşluğunda kalan bebek anne tarafından bir ıkınma gerçekleşmediği zaman bu bölgede sıkışır ve bu durumda bebeğin hayati risk taşıyan bir pozisyona girmesine neden olur. Bu nedenle suni sancı verilerek annenin ıkınmalarının artması sağlanır. Böylelikle suni sancı ile normal doğum gerçekleşmeye başlar. Bu nedenle bir çok normal doğumda suni sancı verilmektedir. Suni sancı ile normal doğumun gerçekleştirilmeye çalışılmasının bir diğer nedeni ise, doğum başlamadan önce bebeğin içinde bulunduğu amino sıvısının erken boşalmasıdır. Bu durumda sancı olmasa bile suni sancı ile normal doğum gerçekleştirilmelidir. Çünkü uzun süre bebek su olmadan anne karnında yaşayamaz. Bir diğer neden ise, rahim bölgesinde oluşan enfeksiyondur. Suni sancı ile normal doğum, doğum biran önce gerçekleşmesini sağlar. Doğum uzarsa bebek bu enfeksiyondan olumsuz bir şekilde etkilenebilir. 
  ]]>
  Nst Sancı Değerleri https://www.sancilar.gen.tr/nst-sanci-degerleri.html Fri, 02 Nov 2018 17:08:01 +0000 Nst sancı değerleri, hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin takibi için Nst uygulaması geliştirilmiştir. Anne karnındaki bebeğin düzenli olarak hareketlerinin izlenmesi ve kalp atış hızı ile bebeğin durumunun değerlendir Nst sancı değerleri, hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin takibi için Nst uygulaması geliştirilmiştir. Anne karnındaki bebeğin düzenli olarak hareketlerinin izlenmesi ve kalp atış hızı ile bebeğin durumunun değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca annenin erken doğum riski bulunuyorsa veya bebekte bulunan herhangi bir problemin saptanması için uygulanır. 

  Bebek için Nst sancı değerleri

  Bebeğin kalp atışı anne karnında değişiklik gösterir. Bebeğin kalp atış hızı ve oksijen seviyesine göre düzenlenirken; bebekte merkezi sinir sisteminin içerisinde bulunan hücrelerin fonksiyonunun kaybına neden olacak düzeyde durumlar oluştuğu zaman gerekli müdahale yapılması için bu işlem oldukça önemlidir. Buradaki amaç bebeğin hareketleri izlemektir. Bebeğin kontrolleri esnasında uygulanan bu yöntemde bebek uykuda olması halinde ve annenin yaşına göre nst  sancı değerleri, değişiklik gösterebilir. Bu sebepten dolayı Nst uygulanması genellikle 26 hafta sonrasında uygulanmaya başlar. Bu süreç içerisinde anne karnına iki adet alet bağlanır. Bu aletlerden bir tanesi annenin rahim sertliğini ölçerken, diğeri ise bebeğin kalp atış hızını düzenli olarak kağıda işler. Bu süreç içerisinde anne adayına bir buton verilir. Anne karnındaki bebek hareket ettiği zaman anne bu butona basar ve test yapılırken daha sağlıklı sonuç alınması sağlanır. Yapılan bu uygulama ile anne karnında bebeğin sağlıklı olup olmadığı kontrol edilir. Bebekte istenilen seviyede kalp atışı gerçekleştirilmemiş ise nst sancı değerleri, işlemi uzatılır. Bu sürenin sonunda bebekte hala gerekli düzeyde kalp hızı elde edilmemiş ise gerekli değerlendirme yapılır. Anne karnındaki bebeğe zarar vermeden güvenli şekilde uygulanan ağrısız bir yöntemdir.

  Anne için nst sancı değerlendirmesi

  Hamilelik sürecinde 32 -34 hafta arasında güvenilirliği kanıtlanmış olmasına rağmen bu haftalar içerisinde  testin güvenilirliği kesin değildir. Bu sebepten dolayı sürekli değerlendirilmesinin yapılması gerekir. Doğum sürecine yakın süreçlerde nst sancı değerleri, uygulaması sıklıkla uygulanır. Bu süreç içerisinde ani başlayan sancılar sebebiyle gerekli takibinin yapılması için bebek nst ye bağlanır anne adayında rahimde kasılmalar meydana gelir. Yalancı sancılar olarak nitelendirilen bu sancıların gerçek sancıdan ayırt edilmesi için nst uygulaması son derece önemlidir. Anne bağlanan aletler sayesinde gerçek sancının yüksekliği belirlenir. Gerçek sancı ile yalancı sancının birbirinden ayırt edilmesi için belirli noktalar bulunur. Yalancı sancılar oldukça kısa sürerken ara ara girer. Nst sancı değerleri sayesinde gerçek doğum sancıları düzenli olarak birbirini takip eder.

  Gerçek doğum sancıları şiddetini artırarak devam eder. Bu süreç içerisinde anne adayı hangi pozisyona geçerse geçsin sancısı gitgide artmaya devam eder. Sancıların suresi 1 dakikayı bulur.  Anne adayını vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Gerçek doğum sancısı olduğu zaman anne adayının rahim bölümünde yumuşama ve açılma meydana gelir. Bu süreç içerisinde anne adayının sakin olması, hareket ederek yürüyüş yapması tavsiye edilir. Ayrıca ılık bir duş alması sancının artmasına sebep olacağı için doğumun daha kolay olmasını sağlayabilir. Bu sebepten dolayı vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi nst sancı değerleri, bağlanarak doğumun başlama süresinin takip edilmesi gerekir. Sancısı şiddeti nst de yüksek görünüyor ise vakit kaybedilmeden anne adayı doğumhaneye alınır. 
  ]]>
  Regl Sancısına Ne İyi Gelir https://www.sancilar.gen.tr/regl-sancisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 03 Nov 2018 00:05:08 +0000 Regl sancısına ne iyi gelir, Regl dönemi bayanlarda buluğ çağına erdikten sonra 28 günde bir görülen kanamalı bir olaydır. Anatomik yönden normal olan bu olay; sağlık açısından da gerçekleşmesi gereken bir durumdur. Ancak b Regl sancısına ne iyi gelir, Regl dönemi bayanlarda buluğ çağına erdikten sonra 28 günde bir görülen kanamalı bir olaydır. Anatomik yönden normal olan bu olay; sağlık açısından da gerçekleşmesi gereken bir durumdur. Ancak birçok hanım; regl döneminden pek memnun değildir. Bunun sebebi ise; oldukça sancılı ve stresli bir dönem olmasıdır. Yaygın görülen regl sancıları, kadınların yaklaşık %60'ının şiddetli veya hafif olarak yaşadığı ağrılı bir problemdir. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen regl sancıları, tıp dilinde "dismenore" olarak adlandırılmaktadır. 

  Regl sancısı belirtileri

  Regl sancıları çoğunlukla kanama başlamadan 1-2 gün önce veya kanamanın başlaması ile hissedilir. Bilhassa migren rahatsızlığı olan kişilerde şiddetlenen baş ağrıları görülebilir. Regl sancılarına ek olarak yaşanabilecek tüm problemler; kişinin genetik faktörlerine, ağrı duygusuna, sosyal düzeyine ve psikolojisine göre değişkenlik gösterebilir.

  Regl sancıları daha çok okul dönemindeki genç kızlarda yaygın görülen bir durumdur. Düzenli veya düzensiz olabilen regl dönemi sancıları, sadece fiziksel olarak rahatsızlık vermekle kalmayıp, ruhsal açıdan da kişiye olumsuz etkileri olabilen bir problemdir. Yapılan araştırmalar; aşırı yorgunluk, beslenme şekli ve altında yatabilecek farklı rahatsızlıkların da regl sancılarını etkilediğini ortaya çıkarmıştır. 

  Regl sancısı nedenleri

  Regl sancılarının temel olarak 2 sebebi olabilir. Ya vücudunuzdaki bir bileşenin regl döneminde salgılanıyor olması olabilir. Ya da kadınsal bir hastalığa bağlı olarak yaşanıyor olabilir. Regl sancılarının her ne kadar fiziksel açıdan normal bir durum olduğu söylense de, tıbbi bir tedavi gerektiriyor olabilir. Böyle bir durum söz konusu değil ise evde yapılabilecek çeşitli uygulamalar ile regl sancılarında rahatlama sağlanabilir.

  Regl sancısına neler iyi gelir
  • Öncelikle pek çok kişinin ağrı kesicileri ilk çare olarak gördüğü bilinen bir gerçektir. Ancak ağrı kesiciler bazen fayda vermeyebilir. Bunların yanı sıra sıcak su torbası veya sıcak havlu aracılığı ile regl sancılarınızdan rahatlama sağlayabilirsiniz.
  • Tarih boyunca medeniyetlerce kullanılan zencefil bitkisinin, regl sancılarına iyi geldiğini biliyor muydunuz Çünkü, zencefilin içerisinde regl sancılarına yol açan, hormonların seviyesini düşürmeye yarayan maddeler vardır.
  • Bünyesinde asit bulunan fesleğen bitkisi de yine regl sancısına ne iyi gelir sorusuna cevap veren bitkiler arasındadır. Kaynar suya atacağınız bir tutam fesleğeni demlendikten sonratüketerek regl sancılarını azaltabilirsiniz.
  • Anti-inflamatuar özelliğine sahip olan rezene bitkisi; regl döneminde sancılarla baş etmek için yaygın kullanılan bir bitkidir. Rezene çayı, regl dönemine bağlı görülen kramp ve sancılar için etkili bir yöntemdir.
  • Mangan, kalsiyum ve demir kaynağı olan tarçının, regl sancısına da iyi geldiği bilinmektedir.
  • Papatya çayı; hem regl sancısını hafifletmede, hem de regl döneminde yaşanan sinirlilik halini azaltmada oldukça etkilidir.
  • Birçok kadının bildiği ve uyguladığı başka bir yöntem ise maydanozdur. Regl dönemini uyaran ve bu dönemde yaşanabilecek sancısını gidermede etkili 2 önemli madde, maydanoz bitkisinin içinde bulunmaktadır. Maydanoz ile hazırlayacağınız çayı, günde 2 bardak sıcak olarak tükettiğinizde şikayetlerinizde azalma olduğu göreceksiniz.
  • İçerisinde bulunan pekçok kimyasalların kas kramplarına iyi geldiği söylenen alıç bitkisi; regl sancısı için de iyi gelmektedir.
  • Regl sancılarına dayanamayan bayanlara; birçok uzman yaban mersini tüketmelerini tavsiye etmektedir. Ayrıca çilek ve ahududu meyveleri de regl sancısı yaşayan kişilerde bolca tük]]> Gerçek Doğum Sancıları https://www.sancilar.gen.tr/gercek-dogum-sancilari.html Sat, 03 Nov 2018 09:10:45 +0000 Gerçek doğum sancıları ve yalancı doğum sancıları anne adaylarının çözmekte zorlandığı bir karmaşadır, çoğu zaman yalancı doğum sancılarını gerçek sancılar zannederek paniğe kapılabilirler. Anne adaylarına yardımc Gerçek doğum sancıları ve yalancı doğum sancıları anne adaylarının çözmekte zorlandığı bir karmaşadır, çoğu zaman yalancı doğum sancılarını gerçek sancılar zannederek paniğe kapılabilirler. Anne adaylarına yardımcı olabilmek için gerçek doğum sancılarını ele alacağız. Öncelikle gerçek ve yalan doğum sancıları arasındaki farkı anlayalım. Şunu da bilmemiz gerekirse yalancı sancılar rahmi gerçek sancılara hazırlayan bir süreçtir.

   Gerçek doğum sancıları 
   • Düzenli olarak aynı aralıklarla gelir ve kaybolurlar. (30-60 saniye sürer)
   • Anne adayı ne yaparsa yapsın sancıyı geçiremez.
   • Sancılar şiddetini artırarak devam eder.
   • Rahimde yumuşamaya ve açılmaya yol açar.
   Gerçek doğum sancısı ile karşı karşıya olduğunuzu anladığınız takdirde; öncelikle sakin olmalısınız. Yavaş yürüyüşler yaparak hareket edilmeli bu sırada anne adayına yardımcı olacak kişi hastane valizlerini kontrol etmeli ve ardından anne adayı hastaneye götürülmelidir.

   Yalancı doğum sancıları
   • Şiddet ve sıklığı çok düzensizdir.
   • Pozisyon değişikliği ve dinlenme ile giderilebilir.
   • Rahimde açılma veya yumuşama meydana gelmez.
   • Ağrıdan ziyade rahatsızlık vericidir.
   Yalancı doğum sancısı geldiğinde önce sakin olmalı sancı tanınmaya çalışılmalıdır. 6. aydan sonra gelmeyen başlayan bu sancılar bazı durumlarda 4. aydan sonrada başlayabilir. Yalancı doğum sancısı olduğu anlaşıldığı zaman pozisyon değiştirilmeli; anne adayı yatar vaziyetteyse kalkmalı oturuyorsa yürüyüş yapmalıdır, bol su tüketmekte sancıya iyi gelebilecek bir durum olabilir çünkü; vücuttaki suyun azalması yalancı sancıya neden olabilir. Aldığınız önlemler sancının geçmesine yardımcı olmadıysa bir doktora başvurulmalıdır.
   ]]>
   Normal Doğum Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/normal-dogum-sancisi.html Sun, 04 Nov 2018 04:01:28 +0000 Normal Doğum Sancısı; gebeliğin son aylarına yaklaşıldığında kısa süreli, ara sıra rahim kasılmaları meydana gelir. Bunlar gerçek doğum sancıları olmayıp yalancı doğum sancılarıdır. Anneler genellikle bu sancılı dön Normal Doğum Sancısı; gebeliğin son aylarına yaklaşıldığında kısa süreli, ara sıra rahim kasılmaları meydana gelir. Bunlar gerçek doğum sancıları olmayıp yalancı doğum sancılarıdır. Anneler genellikle bu sancılı dönemi normal doğum sancıları sanıp telaşa kapılabilir. Erken doğum düşüncesini akla getirebilir. Bu asılsız doğum dışı sancılar genellikle gebelik süresinin son üç ayında başlar. Aralıklı ve şiddeti farklı şekilde doğum zamanına kadar devam edebilir. Bu asılsız sancılar doğum yolunun ve doğumun başlamasına neden olmaz. Yalancı doğum sancıları giderek şiddeti artmaz. Ama gerçek doğum sancıları şiddetini giderek artar. Normal doğum sancısı ise geçici değildir. Doğum tetiklenmiştir. Ancak sancılar doğumdan belli bir süre sonra geçer. 

   Normal doğum sancısı yaklaşık bir dakika kadar sürmektedir. Yalancı doğum sancıları ise çok kısa sürelidir. Yalancı doğum sancılarının etkisini azaltmak için anne yatmalı dinlenmelidir. Günün yorgunluğunda ve stresinde yalancı sancıların sıklığı artabilir. Yalancı sancıların stresini azalmak için yeme ve içmeye dikkat edilmelidir. Gün içesinde yeteri kadar su içmeyi ihmal etmemek gerekir. Metabolizmayı yoracak ağır yemeklerden kaçınılmak gerekir. Yalancı sancı geçmiyorsa hekiminize başvurunuz. Yalancı doğum sancıları geldiğinde zaman sakin olunmalıdır. Sancıların gerçek mi yoksa yalancı sancımı olduğu gebelik zamanı göz önünde bulundurarak ayırt edilmelidir. Normal doğum sancıları belirli bir sıklıkta, şiddeti giderek artan sancılar şeklinde olup rahimde yumuşama ve açılmaya neden olur. 

   Normal doğum sancısı esnasında yapılması gerekenler; 
   • Sakin olunmalı.
   • Hareket edilmeli, evde kısa yürüyüş yapılmalı.
   • Sık sık tuvalete çıkılmalı.
   • Ilık bir duş alınabilir.
   • Masaj yapılabilir. 
   Normal doğum sancısı başladığında karında, kasıklarda, bel bölgesinde şiddetli ağrılar belirir. Ağrı şiddeti kadınlar arasında farklılık gösterir. Annelerin gebelik süresi boyunca yaptıkları egzersizler, beslenmesi gibi durumlar bu ağrıların şiddetini belirlemektedir. Beslenmesine dikkat eden ve gebelik süresince günlük egzersiz yapan anne adaylarında ağrı şiddeti ve normal doğum sancıları hafif olmaktadır. Doğum esnasında sancıları daha az hissetmek için bağırmak ve solunum egzersizleri yapabilirsiniz.
   ]]>
   Doğum Sancısı Bacaklara Vururmu https://www.sancilar.gen.tr/dogum-sancisi-bacaklara-vururmu.html Sun, 04 Nov 2018 10:17:50 +0000 Doğum sancısı bacaklara vururmu, Doğum sancısı başka bir adıyla  doğum ağrısı başladıktan sonra karında, kasıklarda ve belde bir ağrı başlar. Bu ağrılar belli aralıklarla gelip geçen ağrılardır. Doğum ağrıs Doğum sancısı bacaklara vururmu, Doğum sancısı başka bir adıyla  doğum ağrısı başladıktan sonra karında, kasıklarda ve belde bir ağrı başlar. Bu ağrılar belli aralıklarla gelip geçen ağrılardır. Doğum ağrısı kadınlar arasında farklılık gösterebilir. İnsanların yapısından dolayı bazı kadınlar ağrıyı çok hissederken bazı kadınlar az hissedebilir. Doğum sancısı başladıktan sonra annenin derin derin nefes alarak ağrılarını hafifletmesi, sancısının geçmesini beklemesi gerekir. 

  Doğum sancısı ve egzersiz etkisi

  Annenin doğuma kadar olan zamanda egzersiz yapması da doğumun rahat geçmesini sağlayacaktır.  Artık doğum zamanı geldiğin de ise kunt ağrılar başlar ve rahim ağzı 3-4 santimetre kadar da açılmış olur. Bu ağrı bele de vurur. Rahim ağzı zamanla daha da açıldıkça ağrılar da şiddetini arttırarak keskin ağrılara dönüşecektir ve doğum sancısı bacaklara vururmu sorusuna cevaben kalçalara ve bacaklara da vuracaktır. Hamileliğin son dönemlerinde annenin ağrıları artacaktır ve dayanılmaz bir hal alabilir ama yukarıda dediğimiz gibi kiminde bu ağrının şiddeti az olacaktır. Bebek büyüdükçe annenin hareket etmesi kısıtlanacaktır. Otururken, oturduğu yerden kalkarken, yatarken ,yürürken anne zorlanacaktır ve çocukta içeride büyüdüğünden annenin nefes almasını bile zamanla zorlaştırabilir. Bu da anneyi etkileyeceğinden annenin ağrıları artmaya başlayacaktır. Anne zamanla kilo alacağı için vücudun yükü bacaklarda olacaktır ve bacaklar da ağrı olacaktır.
  ]]> Adet Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/adet-sancisi.html Mon, 05 Nov 2018 08:02:05 +0000 Adet sancısı, hemen hemen her kadının adet dönemlerinde yaşadığı ağrıdır. Bu dönemde yaşanan adet sancısı bazen çok normal geçebiliyorken bazen de çok şiddetli geçebilecek bir durumdur. Çok sık yaşanan bir kadın hastal Adet sancısı, hemen hemen her kadının adet dönemlerinde yaşadığı ağrıdır. Bu dönemde yaşanan adet sancısı bazen çok normal geçebiliyorken bazen de çok şiddetli geçebilecek bir durumdur. Çok sık yaşanan bir kadın hastalığı olan adet sancısı  hayatı dar edebilecek bir ağrıdır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre kadınların yaklaşık olarak yüzde 50-60 kadarı ay başlarında az ya da çok fazla ağrı problemi yaşadıklarını, bunların yüzde 25 kadarı bu dönemde yaşam standartlarında değişiklik yaşadıklarını ve bunun sosyal hayatlarını da olumsuz yönde etkiliyor olduğunu, öğrenci olanların okul başarılarının da düştüğü konusunda yorumlar yapmışlardır. Adet sancısının tıbbi olarak tanımında dismenore  denilmektedir. Ağrı hissi genellikle kanama yaşamadan önce ya da başladıktan kısa bir süre sonra hissedilir. Adet başlangıcının ilk gününde çok fazla görülen şiddetli ağrılar ikinci gün de kesilmeye başlar. Bu ağrının yanı sıra buna eşil eden kramp bulantı kusma şişkinlik ve yorgunluk da görülebilir. 

  Adet sancısı neden yaşanır 

  Adet döneminde rahim içerisindeki  kanama nedeni ile oluşan kanı atmak için kendini kasar. Çünkü içerisinde yer alan kimyasallar bunun oluşumuna neden olur. Bu kasılma nedeni ile de rahime inen kan akımı ve buna bağlı olarak da oksijen azalır bu da ağrının çok daha fazla hissedilmesine neden olur. Bu problem bütün kadınlar da yaşanır ama kişinin ağrı hassasiyetine bağlı olarak da değişiklik gösterir. Yani ağrının şiddeti genetik faktörlerin yanında psikolojik düzeye de bağlıdır. Ağrılar ve yaşanan adet dönemi yumurtalıkların bir işlevi olarak yaşandığı bilinse de yine de gerekli patolojik sonuçlar alınarak ağrının farklı nedenlerinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Çünkü çok şiddetli yaşanan ağrıların sebepleri bazen yumurtalık kistleri neden olabilir. Bu gibi sonuçları değerlendirmek amacı ile bir kadın doğum uzmanından yardım almak da faydalıdır. Bu sonuçlara ulaşmak için ultrason ya da pelvik muayene yapılarak rahim ve yumurtalıklar incelenir. 

  Adet sancısı nasıl geçer 

  Ağrı kesiciler kullanılarak ağrının bir dönem kesilmesi asına bir uygulama yapılabilir. Eğer ağrının sebebi kist oluşumu ile alakalı ise kadın doğum uzmanı bu ağrının kesilmesi ve kistin yok olması için doğum kontrol hapı önerebilir. Çok ileri seviyelerde bir neden ile yaşanıyor ise ameliyat sonucuna kadar ulaşılabilir yapılacak bu ameliyatlar ile kamera ile karnın içi kontrol edilerek ultrason ile görülemeyecek kısımlar incelenir. Doğum yapanlarda adet sancılarının daha fazla azalma yaşandığı gözlemlenmiştir. Ama bu durum her kadın için geçerli olmayabilir. Evlenince adet sancısının azalacağı ise çok yanlış bir bilgidir. İlerleyen yaşlarda sancıların şiddeti azalabilir fakat evlenmeye bağlı bir durum değildir. Karın bölgesine yapılacak olan sıcak kompresler de ağrıyı hafifletmek konusunda işe yarayabilir. Ya da yapılacak olan sıcak bir duş ve ya sıcak ayak banyosu da ağrının giderilmesini sağlayabilir  
  ]]>
  Böbrek Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/bobrek-sancisi.html Mon, 05 Nov 2018 19:01:34 +0000 Böbrek sancısı, böbrek adlı organımız vücudumuz için önemli bir organdır. Çünkü vücudumuzun su dengesi sağlamaktadır ayrıca kanımızın temizlenmesinde de görevlidir. Fakat böbrekler de laktik asit birikimi sonucunda b Böbrek sancısı, böbrek adlı organımız vücudumuz için önemli bir organdır. Çünkü vücudumuzun su dengesi sağlamaktadır ayrıca kanımızın temizlenmesinde de görevlidir. Fakat böbrekler de laktik asit birikimi sonucunda böbrek sancılarınız ortaya çıkabilir. Böbrek kandaki asit baz dengesini sağlamaktadır. Ayrıca böbrek gerektiğinde vücuda şeker takviyesi de sağlamaktadır. Böbrek hem de hormon da üretebilmektedir. Böbrek sancısı genellikle sol kaburganın altında ortaya çıkmaktadır. Böbrek sancısı kişide halsizlik ateş, bulantı, baş dönmesi, kusma, idrarda kan gibi belirtilerin oluşmasına neden olur.

  Böbrek sancısına hangi hastalıklar neden olmaktadır
  • Böbrek taşı: Böbrek taşında ortaya çıkan sancılar çok şiddetli ve kişinin günlük aktivitelerini meydana getirmesine engel olmaktadır.  Fakat bu sancı taş böbrekte iken değil de mesaneye düştüğünde görülmektedir. Yani taş idrar yolundan idrar torbasına geçtiğinde şiddetli ağrılar ve sancılar meydana gelmektedir. Ayrıca böbrek taşında idrarda kan da görülmektedir. Hemde kişi de bulantı ve kusmaya yol açmaktadır. 
  • İdrar yolu enfeksiyonu: Enfeksiyon hem böbrekte hem de idrar yollarında veya mesanede görülebilir. Idrar yolu enfeksiyonu daha çok kadınlarda görülmektedir. 
  • Böbrek enfeksiyonu (piyelonefrit): Genelde mesaneden başlayıp böbreklere kadar görülebilen özel bir enfeksiyon türüdür. İdrar yolu kadar tehlikeli bir enfeksiyon türü değildir. Ayrıca çok tehlike arz eden bir enfeksiyondan değildir. Fakat bu enfeksiyon tedavi edilmez ise böbreklerde hasara yol açmaktadır. Piyelonefrit hastalığı tedavi edilmez ise bu hastalığa neden olan bakteriler kana karışarak hayati risklere yol açabilir.
  • Piyelonefrit hastalığında tedavi döneminde genellikle antibiyotik kullanılmaktadır. Bu enfeksiyona yakalandığında belirtileri iki saat içerisinde ortaya çıkmaya başlamaktadır. Kişinin sırtında böbreklere denk gelen yerlerde sancılara, ağrılara yol açarak kişide ateşlenme ve halsizlik görülmesine neden olur. Bu enfeksiyon daki bakteriler genellikle idrar yolundan bulaşmaktadır. Bu enfeksiyondan bol su içerek ve genital bölgenin temizliğinde titiz davranarak kurtulabilirsiniz. 
  • Arterioskleroz (damar sertliği): bildiğiniz üzere Vücudumuzdaki damarların yapısı esnektir Çünkü içerisinde kalojen ve lifler bulundurmaktadır. Atardamar içerisinde bulunan temiz kanı diğer bütün organlara dağıtmak üzere kalpten çıkar. İşte bu damarlarda meydana gelen sertleşme sonucunda damar esnekliğini kaybeder ve damar duvarı kalınlaşır. Damar duvarı kalınlaşmasından dolayı atar damarın çapı giderek azalır. Böylece kan akışı giderek zorlaşır.
  • Damar sertliği bazen böbreğe yakın olan damarlarda ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı da böbreğe giden kan akımı zorlaşır ve böbrek sancıları, ağrıları görülmeye başlar. Bu durum böbreğe kan akışını sekteye uğrattı için kişide yüksek tansiyonun oluşmasına zemin hazırlamaktadır.
  Böbrek sancısı nasıl giderilir
  • Böbrek sancıların giderilmesinde genellikle taş kum veya kristal oluşması sebep olduğu için bol su içmek ve zıplamak sancının hafiflemesine yardımcı olabilir.
  • Böbrek sancısının görülmesini istemiyorsanız tuzlu ve hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Ayrıca bol meyve sebze tüketerek Düzenli egzersiz yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Böylece hem ideal kiloya erişip hem de böbrek sancılarını oluşmasını engelleyebilirsiniz.
  • Ayrıca tütün mamülleri ve alkolden uzak durmalısınız ayrıca tansiyonunuza dikkat etmelisiniz.
  ]]>
  Gaz Sancısı Kasık Ağrısı Yaparmı https://www.sancilar.gen.tr/gaz-sancisi-kasik-agrisi-yaparmi.html Mon, 05 Nov 2018 20:57:47 +0000 Gaz sancısı kasık ağrısı yapar mı, Çoğu insan gaz sancısı ve kasık ağrısı çekmiştir. Elbetteki gaz sancısı kasık ağrısı yapar.Özellikle gaz sancısı kişinin beslenmesi ile ilgilidir. Çünkü hazır gıdalar, ay Gaz sancısı kasık ağrısı yapar mı, Çoğu insan gaz sancısı ve kasık ağrısı çekmiştir. Elbetteki gaz sancısı kasık ağrısı yapar.Özellikle gaz sancısı kişinin beslenmesi ile ilgilidir. Çünkü hazır gıdalar, ayakta atıştırmalıklar ve gazlı içecekler çoğu zaman kişiyi rahatsız eder ve aynı zamanda obeziteye neden olur. Gaz sancısı kasık ağrısı yapar mı bu soruya en iyi yanıt kişinin yemiş olduğu nohut, fasulye, bezelye, brokoli, kuru yemiş, kola, kahve, çikolata ve çay gibi günlük tüketilebilen yiyecekler kişide bazı olumsuz tabloları meydana getirebilir. 

  Gaz sancısı kasık ağrısı yapar mı, sindirim işleminin tam olarak yapılamaması vücutta gaz sancısına neden olmaktadır. Çünkü sindirilemeyen besinler bağırsaklarda kalarak yavaş yavaş sindirilmeye çalışılır. Bu esnada açığa çıkan gaz ise atılamadığı için kasık sancısına neden olur. Bu gaz sancısı elbette ki karna ve kasık bölgesine baskı yapmakta ve ağrı oluşmasına neden olmaktadır.

  Gaz sancısı kasık ağrısı yapar mı

  Vücutta herhangi bir yolla gaz sancısı meydana gelebilir. Gaz sancısı kişinin soğuk alması yada üşütmesinden de kaynaklanabilir. Özelikle gaz sancısı sağ kasık bölgesinde bulunan apandisite baskı yaparak istenmeyen sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu yüzden kişi kendine çok dikkat etmelidir. Besin seçimi yaparken öncelikle sulu ve lifli besinleri tüketmeye özen göstermeli ve sağlıklı beslenmelidir. Gün içerisinde aşırı derecede çay, kola, gazlı içecekler ve kahve tüketimi yapılmamasına özen gösterilmelidir. 

  Gaz sancısı kasık ağrısı yapar mı 

  Kabız, ishal, sağlıksız beslenme ve diğer nedenlerden dolayı vücutta gaz birikmesi oluşur. Bu gaz birikmesi sonucunda da gaz sancısı kasık ağrısına neden olur. Bu durum da kişiye oldukça büyük bir rahatsızlık ve ağrı verir. Gaz sancısı kasık ağrısı yapar mı sorusu kenarda kalarak günlük hayatın bile aksamasına neden olur. Hem ev hayatınızı hem de iş hayatınızı olumsuz etkiler. Ayrıca sağlıksız beslenmeden ötürü gaz sancınız oluyorsa ve bu durum kasık ağrısına neden oluyorsa işte o zaman mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Nedene yönelik tedavi gereklidir.
  ]]> Aşırı Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/asiri-gaz-sancisi.html Tue, 06 Nov 2018 10:57:50 +0000 Aşırı Gaz Sancısı, gaz karın boşluğunda veya bağırsaklarda gerekenden fazla hava bulunmasından kaynaklanır. Bu havanın yarattığı sıkıntı gaz sancısını ortaya çıkarır. Aşırı gaz sancısı durumunda karında şişkin Aşırı Gaz Sancısı, gaz karın boşluğunda veya bağırsaklarda gerekenden fazla hava bulunmasından kaynaklanır. Bu havanın yarattığı sıkıntı gaz sancısını ortaya çıkarır. Aşırı gaz sancısı durumunda karında şişkinlik, geğirme anüs yoluyla gaz kaçırma gibi olumsuzluklar oluşur. Aşırı gaz sancıları yenilen besinlerin dokunması yoluyla ya da mide ve bağırsak hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Kimi zaman akciğer hastalıkları da gaz sancılarını sebep olabilmektedir. Akciğer hastalarının nefes alırken gereğinden fazla hava yutmaları bu durumun en iyi örneklerinden birisidir. Mide gaz oluşmasının sebebi sindirilmemiş karbonhidratlardır. 

  Aşırı gaz sancısı gidermenin yolları;
  • Lifli gıdaların tüketimi azaltılmalıdır.
  • Yemekler yavaş yavaş çiğnenerek yenmelidir
  • Sık sık ve az az yemeye özen gösterilmelidir
  • Sakız çiğnenmemelidir.
  • Hazımsızlığı önlemek adına yemek yedikten sonra hemen üzerine yatılmamalıdır
  • Yemeklerin iyi pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir. 
  Gaz sorunu bağırsaktaki süt şekerini parçalayan enzimde eksiklik olmasından da kaynaklanmaktadır. Süt ve sütün türevi besinlerin tüketimi kişilerde aşırı gaz sancılarına sebep olmaktadır. Yağlı ve kızarmış gıdaları azaltmak da gaz sancılarının giderilmesine yardımcı olacaktır. Fasulye, brokoli, soğan, karnabahar, şeftali, erik, kepekli ekmek, soda ve diğer gazlı içecekler öteki besinlere göre aşırı gaz sancısı meydana getiren besinlerdir. Şikayetlerden kurtulmak için sigara bırakılmalıdır. Egzersiz yapılarak metabolizma hızlandırılmalı ve bu sayede gaz sancılarının önlenmesi sağlanmalıdır. Stres, sıkıntı gibi psikolojik rahatsızlıklar daha çok hava yutulmasına neden bu da aşırı gaz sancılarını kaçınılmaz kılar. Bazen karında oluşan şişkinlikler, ağrılar ve kramplar kalp ağrıları, safra taşları ve apandisit ile karıştırılabilmektedir. Eğer bu rahatsızlıklar sıklıkla yaşanıyorsa bir doktora başvurulması en doğru yol olacaktır. 
  ]]>
  Hamilelikte Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/hamilelikte-gaz-sancisi.html Tue, 06 Nov 2018 15:25:41 +0000 Hamilelikte gaz sancısı, Hamilelik kadınlar için özel ve güzel bir süreçtir. Bebeğin sağlığı için beslenme süreci en önemli ve özen gösterilmesi gereken bir unsurdur. Hamilelikte gaz sancısı, her anne adayı için ka Hamilelikte gaz sancısı, Hamilelik kadınlar için özel ve güzel bir süreçtir. Bebeğin sağlığı için beslenme süreci en önemli ve özen gösterilmesi gereken bir unsurdur. Hamilelikte gaz sancısı, her anne adayı için kaçınılmaz bir rahatsızlıktır. Hamilelikten önce kronik olarak gaz problemi olmayan vücutlarda, hamileliğin ilk aylarında ciddi bir gaz sorunu olmaz. Fakat gaz çıkarması genel olarak bir rahatsızlık haline gelen kişiler için bu süreç en baştan çok ağır geçmektedir. Her bünyenin gaz problemi farklı şekilde meydana gelir.

  Hamilelikte gaz sancısının ilerleyen aylarda meydana gelmesinin nedeni bebeğin ve annenin yerinin daralmasıdır. Bebek büyüdükçe annenin karın bölgesindeki organlar sıkışır ve midenin yeri iyice daralır. Bu duruma bağlı olarak midede şişlik ve hazımsızlık meydana gelir. Aynı zamanda bebeğin büyümesiyle beraber anne adayının hareketleri de zorlaşır.

  Anne adayı hamilelikte gaz sancısını en aza indirebilmek için bir takım önlemler alabilir. Ciddi gaz problemi yaşadığı besinlerde azaltma yapabilir. Hamilelikte gaz sancısı, genelde yemek yendikten sonra kendini gösterir. Öğün sonralarında sindirim problemine bağlı oluşan gaz bazı krampları ve ağrıları beraberinde getirir. Anne adayının tükettiği besin yüksek gaz içeren bir besin ise bu durum daha çıkmaz bir hale gelir. Hamilelikte gaz sancısı gittikçe ilerliyor ve şiddetli ağrılara neden oluyorsa anne adayı mutlaka bu durumu doktorla konuşmalıdır.

  Hamilelikte gaz sancısını azaltmak için neler yapılmalıdır
  • Anne adayı öğünlerini azar azar ve sık sık olacak şekilde tüketilmelidir.
  • Şişkinlik yapar düşüncesine girmeden kesinlikle bol bol su içilmelidir.
  • Hamileliğin ayına uygun olarak riski olmayan sporlar yapılmalıdır.
  • Mümkün olduğu durumlarda yemeklerden hemen sonra kısa bir yürüyüş yapılmalıdır. Hareket eden vücut gazını da kolaylıkla çıkarabilir.
  • Anne adayı ayakları hafif havada kalacak şekilde uzanmalı ve dinlenmelidir.
  • Lif bakımından zengin ve yeşil sebzelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.
  • Hamilelikte gaz sancısı yaşayan anne adayları sakız çiğnememelidir. Sakız çiğnemek hava yutmaya neden olur ve vücuttaki gazı daha çok sıkıştırır.
  • Öğünlerde aşırı gaz içeren mercimek, lahana gibi besinler daha az ve orantılı tüketilmelidir.
  • Hamileliğe uygun olan ve gaz problemleri için hazırlanan bitki çayları içilmelidir. Bunu akşamları yatmaya yakın saatlerde içmek daha rahat uyumayı sağlar. Aynı zamanda sıcak ve gaz yapmayacak içecekler tüketmekte mideyi rahatlatır.
  • Bunlarla birlikte hamilelikte gaz sancısını engellemek için kesinlikle anne adayı aşırı soğuk havaya maruz kalmamalıdır.
  ]]>
  1 Aylık Bebek Gaz Sancısı Nasıl Giderilir https://www.sancilar.gen.tr/1-aylik-bebek-gaz-sancisi-nasil-giderilir.html Tue, 06 Nov 2018 20:24:34 +0000 1 Aylık Bebek Gaz Sancısı Nasıl Giderilir sorusu her anne-babanın en büyük sorunudur. Aynı zamanda da merakla yanıtını beklediği bir sorudur. Çünkü bebekte yaşanan bu gaz sancısıyla beraber uykusuz geceler de gelmektedi 1 Aylık Bebek Gaz Sancısı Nasıl Giderilir sorusu her anne-babanın en büyük sorunudur. Aynı zamanda da merakla yanıtını beklediği bir sorudur. Çünkü bebekte yaşanan bu gaz sancısıyla beraber uykusuz geceler de gelmektedir. Bu gaz sancısı da genellikleri bebeklerin ilk aylarında daha sık yaşanmaktadır. Tabii bu durumu tamamen engellemeniz mümkün değildir. Ancak bazı tüyolarla 1 aylık bebek gaz sancısı nasıl giderilir sorusuna cevap bulmak mümkündür. İster televizyon programlarında ister internette kendinden oldukça fazla bahsettiren bir konudur. 

  Yeni doğum yapıldıktan sonra yaşanan bu krizi anlamak pek de kolay olmuyor ne yazık ki. Genelde ilk başlarda bebeğin neden ağladığını çözmek güç olabiliyor. 

  1 Aylık Bebeğin Gaz Sancısı Çektiğini Anlamak
  • Gaz sancısı çeken bebekler ayaklarını karnına doğru çekerek ağlıyorsa,
  • Bebeğinizi emzirdikten sonra sakinleşmiyorsa,
  • Bebeğinizin karnı sert ve şiş görünüyorsa gaz sancısı yaşıyor demektir.
  1 Aylık Bebek Gaz Sancısı Nasıl Giderilir
  • Bebeğinizin karnına ılık havlu koyabilirsiniz. Bu uygulama bebeğinizi hem sakinleştirecek, hemde gaz sancısını hafifletecektir.
  • Bebeğinizi kucağınıza alıp sırtını yavaş bir biçimde oval hareketlerle okşayarak gazı çıkartmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Bebeğinizi emzirdikten 5-10 dakika sonra yüzükoyun bir şekilde yatırarak gazı kendiliğinden çıkartabilirsiniz.
  • Hardal yağıyla bebeğinizin karın bölgesine masaj yaparak şişkinliği alıp, bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.
  Bu yöntemleri her anne-babanın gönül rahatlığıyla kullanabilir. Ama bunları yapmanıza rağmen bebeğinizin gaz sancısı yine de geçmiyorsa bir doktora başvurmanız en doğrusu olacaktır. 
  ]]>
  Mide Sancısı Neden Olur https://www.sancilar.gen.tr/mide-sancisi-neden-olur.html Wed, 07 Nov 2018 11:36:21 +0000 Mide sancısı neden olur, Bu sorunun cevabı herkes tarafından merak edilir. Çünkü herkes bu sancıyı yaşar ancak nedenini ne yazık ki tam olarak bilememektedir. Bu da herkesin farklı yorum yapmasından kaynaklanmaktadır. Genel Mide sancısı neden olur, Bu sorunun cevabı herkes tarafından merak edilir. Çünkü herkes bu sancıyı yaşar ancak nedenini ne yazık ki tam olarak bilememektedir. Bu da herkesin farklı yorum yapmasından kaynaklanmaktadır. Genellikle de bugün yemeği fazla kaçırmışız der geçeriz. Ancak her zaman nedeni bu olmayabilir. Mide sancısı, kısa süreli ancak çok şiddetli ya da hafif ancak dinmek bilmeyen ağrılar şeklinde görülebilmektedir. 

  Mide sancısı nedenleri

  Mide sancısı neden olur sorusuna verilebilecek cevaplar şunlardır:
  • Hızlı ve fazla yemek yemek: Hepimiz bir yere geç kaldığımızda ya da alışkanlıklardan ötürü hızlı yemek yiyebiliriz. Bazen de ne kadar fazla yediğimizi fark etmeden yemeğe devam ederiz. İşte bu durumlarda sindirim sistemimiz zorlanır ve bunun sonucunda mide sancısı yaşarız. Bu durumun önüne geçebilmek için porsiyonları küçültebilir, daha yavaş yemeği yiyebilir ve yemek sonrası küçük yürüyüşler yapabiliriz.
  • Kabızlık: Beslenme sırasında bünye yeterince sıvı alamıyorsa ya da lifli ürünler yeterince tüketilemiyorsa bu durum kabızlığa neden olmaktadır. Bunun sonucunda da mide sancısı yaşanmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için günlük su ihtiyacımızı yeterince karşılamaya çalışmalıyız ve yüksek lif oranlı yiyecekler tüketmeye gayret etmeliyiz.
  • Stres: Günlük yaşamın koşuşturması, yerine getirilmesi gereken sorumluluklar kişide stres yaratmaktadır. Yapılan araştırmalara göre de bu stresten mide kolayca etkilenebilmektedir. Bünye de bu strese tepki olarak mide de sancıya neden olabilmektedir. Bu durumun tek bir çözümü var. O da stresi mümkün mertebe hayatınızdan uzaklaştırmaktır.
  • Enfeksiyon: Vücuda giren bazı bakteri ya da virüsler sindirim sistemini etkilemektedir. Sindirim sisteminin etkilenmesi sonucunda ise mide sancıları yaşanması oldukça mümkündür ve bununla beraber ishal, kusma gibi şikayetler de olur. Böyle bir durumda doktora gitmeniz en doğrusu olacaktır.
  • Aşırı baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi: Bazen yemek yerken aşırı baharat tüketebiliyoruz. Bu durumdan direkt olarak mide ve sindirim sistemimizi etkilemektedir ve mide sancılarına neden olmaktadır. Bunların yaşanmaması için baharat kullanımında dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Fazla kilolar: Yapılan araştırmalara göre fazla kilo alımı mide üzerinde baskıya neden olmaktadır ve bu baskı neticesinde kişide mide sancısı yaşanmaktadır. Bu durumda bir doktora başvurup ve doktor kontrolünde sağlıklı kilo verimi bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
  Ayrıca şiddetli mide sancısı asla ihmal edilmemelidir ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü ciddi sancılar bazı rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir.
  ]]> Hamilelikte Sancı https://www.sancilar.gen.tr/hamilelikte-sanci.html Wed, 07 Nov 2018 19:26:05 +0000 Hamilelikte sancı, her anne adayının yaşadığı en bilindik sorunların başında gelmektedir. Her anne adayı da bu durumda telaşa kapılabilir. Ancak bu sancılar her zaman ciddi bir sorunun var olduğu anlamına gelmez. A Hamilelikte sancı, her anne adayının yaşadığı en bilindik sorunların başında gelmektedir. Her anne adayı da bu durumda telaşa kapılabilir. Ancak bu sancılar her zaman ciddi bir sorunun var olduğu anlamına gelmez. Aynı zamanda da hamilelikte sancı, hamileliğin her döneminde yaşanılan bir sorun değildir. Genellikle hamileliğin ilk aylarında bu sancılar çok fazla yaşanmaz. Ancak ilerleyen zamanlarda anne adaylarında bu sancı şiddetli bir şekilde görülebilmektedir. İşte bizde sizlere bu sancıları nedenleriyle birlikte anlatacağız. 

  Hamilelikte sancı nedenleri:
  • Anne adayının adetinin geciktiğinin fark edildiği günlerde ve hamileliğin ilk günlerinde karın ve kasık bölgelerinde hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissi  çoğu kadınların başına gelmektedir.
  • Hamileliğin üçüncü ve dördüncü aylarında hafif sancılar zamanla giderek şiddetlenir. Hatta bazen hamilelerde bu sancılar uyku sorunu yaşamalarına da neden olabilmektedir. Bu dönemdeki şiddetli ağrıların nedeni rahmin genişlemesi ya da rahim etrafında bulunan bağların gerilmesi olabilmektedir. Bu tür sancılar da genellikle kasıkların sağ bölümünde yaşanılır. Tabi nedenlerden biri bu olabilmekle beraber aynı zamanda kabızlık, gaz sancısı ya da mide rahatsızlığı da olabilmektedir. Ancak bu şiddetli ağrıları hamileliğin ilk dönemlerinde yaşıyorsanız kesinlikle ihmal etmeden bir doktora başvurmanız gerekmektedir. 
  • Hamilelikte karının üst bölümünde gerçekleşen ağrılar ile beraber midede bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların görülmesi tansiyon yükselmesinden kaynaklanmaktadır.
  • Hamileliğin son aylarında görülen yalancı doğum ağrıları da mide sancısı gibi hissedilmesine neden olabilir. Bu sancılar düzensiz, hafif şiddetli olmasıyla ve dinlenerek geçmesi özelliğiyle gerçek doğum ağrısından ayrılmaktadır. Ancak bu ağrılar sık sık şiddetli bir şekilde geliyorsa ve bir türlü geçmiyorsa muhakkak bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü bu durum gerçek doğum sancısı ya da erken doğumun habercisi olabilmektedir.
  • Hamilelik döneminde karında meydana gelen sancılarla birlikte yaşanan ateş, bulantı, kusma, idrarda kan gelmesi şikayetler idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilmektedir.
  • Anne adaylarının yaşadığı stres de sancıya sebep olabilmektedir. Bu nedenle anne adayları stresten mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır.
  Hamilelikte sancı işte bu nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Ancak sancı yaşandığı durumlarda kesinlikle doktordan habersiz, bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Çünkü bu kullanım hem size hem de bebeğinize zarar verebilme riskine sahiptir. Bu nedenle doktor kontrolünde ilaç kullanılması gerekmektedir.
  ]]>
  Karın Ağrısı Adet Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/karin-agrisi-adet-sancisi.html Thu, 08 Nov 2018 12:32:25 +0000 Karın ağrısı adet sancısı, bazı kadınların adet dönemleri hafif bir şekilde yada şiddetli karın ağrılarla geçer. Çoğu zaman bu ağrılarla nasıl baş edeceğimizi bilemeyiz. Çoğu kadınların korkulu rüyasıdır bu ağr Karın ağrısı adet sancısı, bazı kadınların adet dönemleri hafif bir şekilde yada şiddetli karın ağrılarla geçer. Çoğu zaman bu ağrılarla nasıl baş edeceğimizi bilemeyiz. Çoğu kadınların korkulu rüyasıdır bu ağrılar. Karın ve rahim bölgesinde kramplar şeklinde çıkan sancıya adet sancısı denir. Adet sancısı sırasında oluşan kramplar; mide bulantısı, işgal, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bel ve sırt ağrısı, yorgunluk, grip gibi hastalıklar oluşur. Özellikle migreni olan kadınlarda baş ağrılarında artış olur. Aynı zamanda iş ve sosyal hayatlarında olumsuz etki eder. Bunlar sinirlilik, uykusuzluk meydana gelir. Pek çok kadında karın ağrısı adet sancısını dindirmek için rahim kasılmalarını azaltıcı etkisi olan aspirin yada ibuprofen gibi ilaçlar yeterli olabilir.

  Karın ağrısı adet sancısı nasıl diner
  • Ağrının başladığını anladığımız zaman uzanın, ağrı kesici alacaksak hemen almalıyız. Ağrı kesicinin en etkili olduğu an ağrının başladığı andır.
  • Karnımızın alt kısmını ovalamak ve bu bölgeye sıcak su torbası koymak çok etkili olur.
  • Ilık duş aynı etkiyi gösterir ve ağrıyı azaltır.
  • Egzersizler, yürüyüş ve yoga yapmakta yararlıdır.
  • Zencefil ve ahududu içeren içecekler ve çaylar ağrı kesecik etkisini gösterir.
  • Bazende akupunktur yaptırmakta ağrıyı kesmekte etkili olur.
  • Sigara ve alkol damarlarda daralma etkisi göstereceği için ağrıyı artırır.
  • Bu dönemde kan kaybı çok olduğu için demir içeren besinleri daha fazla tüketmek gerekir.
  • Kendimizi başka hobilere yöneltmek (kitap okumak, sevdiğimiz şeyleri yapmak) ağrıyı düşünmememizde etkili olur.
  • Bazen doğum kontrol hapları da ağrıyı dindirmede etkili olur.
  ]]>
  Adet Sancısı İçin Bitki Çayı https://www.sancilar.gen.tr/adet-sancisi-icin-bitki-cayi.html Thu, 08 Nov 2018 22:26:48 +0000 Adet Sancısı İçin Bitki Çayı, Adet döneminde bayanların en büyük sorunu sancılarıdır. Adet sancısı adet döneminde rahimin kanamayı azaltmak için kasılmasından dolayı oluşmaktadır. Bayanların bazen bütün adet dönemi Adet Sancısı İçin Bitki Çayı, Adet döneminde bayanların en büyük sorunu sancılarıdır. Adet sancısı adet döneminde rahimin kanamayı azaltmak için kasılmasından dolayı oluşmaktadır. Bayanların bazen bütün adet dönemi bitene kadar sancısı olabilmekte bazende bir iki gün sonra sancı görülmemektedir. Adet sancısı her bayanda farklılık göstermektedir. Kiminde karın bölgesinde ağrı olabilirken kiminde bacaklarda veya belde adet sancısı etkili olabilmektedir. Adet dönemi boyunca bayanlara sıkıntılı zamanlar geçirtebilen adet sancıları kişinin hareketlerini de etkilemektedir. 

  Adet sancısı için bitki çayı kullanmak ağrı kesici kullanmaktan daha faydalıdır. Çünkü bazı ağrı kesiciler kanamayı azaltacağı için vücuda zarar da verebilir. Bu yüzden adet dönemi sancılarında doğal bitkilerden şifa aranmalı bitki çayları sayesinde ağrı azaltılmalıdır. Papatya çayı veya aslan perçemi otu sayesinde de adet sancılarınız dinecektir.

  Adet Sancısı İçin Bitki Çayı Önerileri

  Zencefil: Zencefil çayı içilmesi ile adet sancısına neden olan proslaglandinlerin salgılanmasını dengeleme özelliği ile adet sancılarınız dinecektir. Ayrıca adet sancısı yüzünden yorgun olan kişi direnç kazanacaktır.

  Fesleğen: Adet sancısındaki karnınıza giren kramplar için fesleğen çayı içebilirsiniz.

  Rezene: Kas gevşetici özelliği sayesinde adet sancısını geçirebilir ve aynı zamanda gerginliğinizi alacaktır. Bitki çaylarını taze olark günlük yapmanız gerekmektedir. Günde iki kez içilmesi halinde adet sancısı olmayacaktır.
  ]]>
  Bebeklerde Gece Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/bebeklerde-gece-gaz-sancisi.html Fri, 09 Nov 2018 08:17:19 +0000 Bebeklerde gece gaz sancısı, bebeklerde ilk 6 aya kadar gaz sancısı çok sık görülen durumlardan biridir. Gaz sancısının birçok nedeni olabilir. Bunlar ciddi nedenler olabileceği gibi önemsiz nedenler de olabilmektedir. Gaz sanc Bebeklerde gece gaz sancısı, bebeklerde ilk 6 aya kadar gaz sancısı çok sık görülen durumlardan biridir. Gaz sancısının birçok nedeni olabilir. Bunlar ciddi nedenler olabileceği gibi önemsiz nedenler de olabilmektedir. Gaz sancısı özellikle bebeklerde uyku sorunu ve huysuzluk meydana getirmektedir. Bebekler genellikle beslendikten sonra gaz sancısı sorunu yaşamaktadır. Yapılan araştırmalara göre akşam saatleri ve gece gaz sancısının daha fazla olduğu yönündedir. Genellikle geceleri anne uykusundan kalkıp bebeğini doyurur ve onun geri uyumasını bekler. Bebek emdikten sonra omuza yatırılıp hafifçe sırtı ovulmalıdır. Bu sayede bebeğiniz gazını çıkaracak ve gaz sancısı yaşamayacaktır. Eğer bu işlemi yapmıyorsanız bebeğiniz gece uyumaz. Bunun sebebi de genellikle gaz sancısıdır. Gece gaz sancısı sorunu yaşayan bebeklere rezene çayı da kullanabilirsiniz. Rezene çayı hem bebeğinizin gaz sancısı problemini ortadan kaldıracak hem de daha iyi bir uyku uyumasına yardımcı olacaktır. Eğer bebeğiniz her gece gaz sancısı sorunu yaşıyor ise doktorunuza danışmanızda yararlı olacaktır. Anneler bebeklerini emzirmeden önce kaynattıkları bir çay kaşığı kimyonu ılık bir şekilde bir kaç damla olarak da verebilir. Kimyon da gaz sancısı yaşamamasına yardımcı olur. Doktorların önerilerine göre gece emzirdikten sonra masaj yaparak gazının çıkmasını sağlayın daha sonra uyutmanız doğru olacaktır demektedirler. Geceleri gaz sancısı sorunu yaşayan bebekler genellikle uyku problemi yaşarlar.

  Bebeklerde gece gaz sancısı nedenleri
  • Bebeğin emerken hava yutması
  • Emzikten sonra gazlarını çıkaramamaları
  • Kolik gaz sancıları
  Bebeklerde gece gaz sancısı için yapılması gerekenler

  Bebeğiniz eğer geceleri gaz sancısı yaşıyor ise her emzirmeden sonra gazı çıkana kadar masaj yapmanız yardımcı olacaktır. Gün için de bebeğinize vereceğiniz bitkisel çaylar hem bebeğinizin gaz sancısının oluşmamasını hem de daha huzurlu uyumasını sağlayacaktır. Eğer geceleri gaz sorununu çok sık şekilde yaşıyorsanız doktorunuza başvurup kullanabileceğiniz gaz ilaçları da bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.
  ]]>
  Sancı Duası https://www.sancilar.gen.tr/sanci-duasi.html Fri, 09 Nov 2018 23:48:24 +0000 Sancı Duası, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed hasta olanları ziyaret ettiği zaman, elini vücudunun üzerine koyarak, 3 defa bismillah dedikten sonra, 7 defa şu duayı okuması gerektiğini söylemiştir.  Sancı Duası, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed hasta olanları ziyaret ettiği zaman, elini vücudunun üzerine koyarak, 3 defa bismillah dedikten sonra, 7 defa şu duayı okuması gerektiğini söylemiştir. 

'Euzü bi'izzetil'lahi ve kudrethi min şerri ma ecidu ve uhaziru' anlamı da bedenim de çekmekte olduğum, bu hastalığın şerrinden, Allah'ın izzet ve kudretine sığınırım. Sahabelerden osman bin eb bu duayı birçok kere tekrarladım. Allah-u Teala bütün sancılarımı aldı diye buyurmuştur. Bu duayı kendinizden, ailenizden ve tüm yakınlarınızdan eksik etmeyin diye tavsiye etmiştir.
 
Diğer Sancı Duaları

'Bismillahi bi rukyeti badına yüşfa sakimüna bi izni rabbina' anlamı da rabbimizin izniyle, bizim dualarımızla, hastalıklarımız şifa bulsundur. Bu duayı abdestli bir şekilde işaret parmağımızı sancı yapan yere koyup 3-5-7 defa okunmalıdır.

Allah-u Teala'nın isimlerinden de sancı duası için şifa verecek isimler vardır. Bunlar: Ya-Şafi; şifayı yaratan, şifalandıran, şifanın tek kaynağı olan anlamındadır. Uygulaması ise 'Ya şafi celle celeluhüismini 451 kere okunmalıdır.

Allah-u Teala'nın isimlerinden olan El-Halık; her şeyi yoktan var eden, yaratan. İyileşmesi zor, sancılı, ağrısı geçmeyen hastalıkların şifası için El-Halık ismini 5115 kere abdestli bir şekilde kıbleye dönerek okunmalıdır.

Allah-u Teala'nın isimlerinden olan Ya-Baki; varlığı daim olan anlamındadır. Herhangi bir hastanın sancılı yerine eli koyularak 113 defa 'Ya baki celle celeluhü' ismi okunmalıdır.
]]>
Karın Ağrısı Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/karin-agrisi-gaz-sancisi.html Sat, 10 Nov 2018 03:42:52 +0000 Karın ağrısı gaz sancısı, Toplumumuzda son zamanlarda artan karın ağrısı ve gaz sancısının çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir. Özellikle çok fazla fast food yiyen kişilerde karın ağrısı ve gaz Karın ağrısı gaz sancısı, Toplumumuzda son zamanlarda artan karın ağrısı ve gaz sancısının çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir. Özellikle çok fazla fast food yiyen kişilerde karın ağrısı ve gaz sancısı görülmektedir. Çünkü kola, çikolata, şeker, çay, kahve ve hazır yiyecekler kişinin bünyesine fazla gelerek karın ağrısı ve gaz sancısına neden olur. Özellikle de içecekler kişinin hem midesine hem de bağırsaklarına zarar vermektedir. Bu yüzden besin seçiminizi daha sağlıklı yapmaya özen göstermelisiniz. Sulu yemekleri ve lif yönünden zengin olan besinleri tercih etmelisiniz. Karın ağrısı ve gaz sancısı oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü kişinin hem günlük yaşamını hem de sağlığını olumsuz etkileyerek istenmeyen sorunların yaşanmasına neden olur. Vücuda herhangi bir şekilde giren hava karında ve bağırsaklarda sıkışarak karın ağrısı ve gaz oluşumuna neden olmaktadır. Günde normal bir insanın on ile yirmi arasında gaz çıkışı yaptığı gözlemlenmiştir. Fakat bu durumun azalması ya da artması sonucunda istenmeyen sorunlar meydana gelebilir. Özellikle de kişinin kendisini rahat hissetmesini engelleyerek günlük yaşantısının zorlanmasına neden olmaktadır.

Karın ağrısı ve gaz sancısı nedenleri: Vücuda alınan besinlerin tam olarak çiğnemeden yutulması, fazla baharatlı, acılı, yağlı ve soslu besinlerin yenilmesi, grip soğuk algınlığı gibi üşütmeden kaynaklanan sağlık sorunları, kuru gıdalar, lifsiz besinler ve abur cubur yiyecekler karın ağrısı ve gaz sancısına neden olur.

Karın ağrısı gaz sancısı belirtileri: Her insanda farklı belirtiler gösteren karın ağrısı ve gaz sancısının neden olduğu farklı farklı belirtiler vardır. Bunlara örnek vermemiz gerekirse; ağrı, şişkinlik, karında gurulma seslerinin gelmesi, bulantı, kusma, aniden gaz çıkışı ve nedeni belli olmayan kramp tarzında ağrı ve sancılar karın ağrısı gaz sancısının belirtilerindendir.

Karın ağrısı gaz sancısı tedavisi: Bu durumun elbetteki hem doğal hem de ilaçlar ile tedavisi mümkündür. Fakat her durumda olduğu gibi önce doğal yöntemleri uygulamak gereklidir. Bunun için yapmanız gereken tek şey ıhlamur, ada çayı, kuşburnu ve papatya çayı hazırlamak ve içmektir. Hem sindiriminize hem de karın ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur. Eğer doğal yöntemler karın ağrısı ve gaz sancınıza iyi gelmiyor ve ağrınız giderek artıyor ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Ne dersiniz olduğunu ve şikayetlerinizi doktora anlatmalısınız. Doktorunuz yapmış olduğu tahlil ve tetkiklere göre ilaç tedavisine başlanır. Düzenli olarak kullanılan ilaçlar ise karın ağrısı ve gaz sancınıza iyi gelerek kısa sürede iyileşmenize yardımcı olur.
]]>
Kalp Sancısı Neden Olur https://www.sancilar.gen.tr/kalp-sancisi-neden-olur.html Sat, 10 Nov 2018 07:33:54 +0000 Kalp Sancısı Neden Olur, Her yaştan insan için meydana gelebilen ciddi bir hastalık ve bazı hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Genel olarak bu hastalık kırk ve elli yaş üstü bireyler arasında sıkça korkulan ve sık bir Kalp Sancısı Neden Olur, Her yaştan insan için meydana gelebilen ciddi bir hastalık ve bazı hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Genel olarak bu hastalık kırk ve elli yaş üstü bireyler arasında sıkça korkulan ve sık bir şekilde görülebilen bir rahatsızlıktır. Nadiren doğumdaki anormalliklerden kaynaklanan kalp ağrılarına da yol açabilir. İleri seviyelerde hastada sancılanma da görülebilir. 

Kalp sancısının nedenleri

Kalp sancısı neden olur sorusunun cevaplarından bir tanesi de kalpte meydana gelen damar tıkanıklığıdır. Kesinlikle kalp tıkanmasının en büyük tetikleyicisi sigaradır. Kalpte  sancıya neden olan en büyük sorunlardan birisi olan sigara kalbin besleyici koroner damarlarını tıkayarak kalpte ki sancıyı tetikleyerek kalp krizi, kalp spazmı ve aritmiye ve beraberinde daha birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir. Kalp sancısının en buyuk belirtileri şunlardır; herhangi bir iş yaparken aniden kalpte oluşan sancı insana o an ölecekmiş gibi bir his verir. Göğüs kafesinde oluşan basınç veya sıkışmayla insana müthiş bir rahatsızlık verir. Bu ağrılar vücuda dağılabilir mesela çeneye ve göğüs boşluğuna kadar yayılabilir. 

Kalp sancısının tedavileri

Kalp sancısının tedavisi kesinlikle doktor kontrolü eşliğinde yapılmalıdır. Eğer hastada hayati tehlike varsa uzman doktorlar ameliyat yöntemini kullanabilir. Ameliyattan sonra yapılması gerekenler arasında kesinlikle sağlıklı,  düzenli biçimde  beslenmesi gerekir. Doktorun önerdiği ilaçları zamanında almalıdır hasta. Yoksa tam tersine ilaçlar zamanında kullanılmazsa kalpteki ağrılar artar ve hastanın hayatı tehlikeye girer. Hasta bireyin iyileşmesi için olarak yapılması gereken bireyin yemeklerini ve içeceklerini gözden geçirip veya bir diyetisyen hekime başvurarak yardım almalıdır. Sonucunda  hasta da psikolojik olarak rahat eder. 
]]>
Bağırsak Gaz Sancısı Nasıl Geçer https://www.sancilar.gen.tr/bagirsak-gaz-sancisi-nasil-gecer.html Sat, 10 Nov 2018 14:14:37 +0000 Bağırsak Gazı Sancısı Nasıl Geçer, Kişiler konuşurken yada yemek yerken vücudu hava alır. Hava vücut içinde birikir ve bağırsakta gaz sorunu oluşur. Gaz ağızda geğirerek veya alt yoldan çıkarak gazın dışarı atılması Bağırsak Gazı Sancısı Nasıl Geçer, Kişiler konuşurken yada yemek yerken vücudu hava alır. Hava vücut içinde birikir ve bağırsakta gaz sorunu oluşur. Gaz ağızda geğirerek veya alt yoldan çıkarak gazın dışarı atılması sağlanır. Gaz dışarı atılmadığı zaman karın bölgesinde ciddi ağrı ve sıkışma hissedilir. Bu durum sağlık sorunu oluşturur. Gaz sancısı için önlem alınmalıdır. Bağırsak gaz sancısı nasıl geçer denildiğinde mutlaka günlük ılık su içilmelidir. Ilık su karın içinde oluşan ağrının azalmasını sağlar. Lifli besinler tüketilmelidir. Dar giysiler yerine geniş giysiler giyilmesi karın gaz sıkışmasına engel olur. Karın gaz sancısı varsa kişi sırt üzeri uzanmalı ve yakınındaki birisi masaj yapmalıdır. Bele yapılan masaj gazın çıkmasını sağlar. Bitki çayı içilmelidir. Bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Ilık su içine bir kaç damla limon sıkılıp veya şeker atılıp içilebilir. Süt ve yoğurt ürünleri tüketilmelidir. Gaz yapacak yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Yiyecek ağızda iyice çiğnenip yutulmalıdır. Karın ağrısı 2 gün içerisinde geçmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Bağırsak gazı sancısı için bitkisel çay önerileri

Karında oluşan gaz sancısı kişinin vücut direncini düşürür. Bir çok nedenden dolayı görülen sancı bağırsak sorunu oluşturur. Vücutta atılmayan gaz karın ve kasık bölgesinde ağrıya neden olur. Gaz midede dolar ve dışarı atılmadığı zaman bağırsakta problem başlar. Kabızlık oluşur. Gaz sıkışmasının sürekli yaşanması ve ilerlemesi ciddi hastalık riskini arttırır. Bitkisel çay tüketimi karın gaz sancısına faydalı olur. Oluşan kabızlığı önler. Özellikle papatya çayı kaynatılıp içilmesi gaz sıkışmasına iyi gelir. Ihlamur ve papatya çayı karışımı içilmesi faydalı olur. Ilık su içine karanfil koyulup kaynatılıp içilmesi gaz sorunu için faydalı olur. Nane, limon ve zencefil karışımı içilmelidir ve içine bir tatlı kaşığı bal ilave edilir. Limon ve elma kaynatılıp içilebilir. Bitkisel çay karışımı midenin rahatlamasını sağlar ve gaz sıkışmasını önler.
]]>
Midede Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/midede-gaz-sancisi.html Sat, 10 Nov 2018 23:52:36 +0000 Midede Gaz Sancısı, Bir hastalık belirtisi olmamasına rağmen kişiye rahatsızlık veren can sıkıcı bir durumdur. Mide asitinin yükselerek yemek borusuna kadar çıkması ve mideye dolan hava dolu baloncukların mide de gaz oluşturma Midede Gaz Sancısı, Bir hastalık belirtisi olmamasına rağmen kişiye rahatsızlık veren can sıkıcı bir durumdur. Mide asitinin yükselerek yemek borusuna kadar çıkması ve mideye dolan hava dolu baloncukların mide de gaz oluşturması ile gaz sancısı meydana gelmektedir. Midede ki gaz dışarı çıkana kadar midede gaz sancısı devam eder. Midede oluşan gaz sancısı çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Aynı zamanda mide de oluşan gaz reflü yada ülser gibi mide hastalıkların ilk belirtsi olarak da karşımıza çıkabilir. Mide rahatlatıldıktan kısa bir süre sonra gaz dışarı çıkarak gaz sancısı kendiliğinden ortadan kaybolur. Midede gaz sancısı küçük büyük demeden hayatın her evresinde sıklık ile karşılaşılır. Bu nedenle dengeli ve düzenli beslenerek ve gaz yapan yiyeceklerden uzak durarak midede gaz sancısını engellemek mümkündür. 

Midede Gaz Sancısı Nedenleri

Mide de oluşan gaz sancısının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan biri karbonhidratlı besinler, brokoli, karnıbahar, gaz yapan meyve ve sebzeler, yüksek miktarda lif içeren besinler, kola ve soda gibi asitli içecekler, çay, kahve, sigara, hava yutmak ve hazır paketlenmiş gıdalar midede gaz sancısına neden olur. Aynı zamanda kurubaklagillerden fasulye de kuru yemişleri fazla tüketmek de gaz sancısına neden olur. Sakız çiğnerken insanlar hava yuttuklarının farkına bile varmaz. Oysa ki sakız çiğnemek mideye hava kaçmasına neden olur. Bu nedenle midede gaza dönüşen hava midede gaz sansına neden olur. Doğal olmayan her türlü gıda ve içecek vücudun metabolizmasını bozar. Bu nedenle kişinin vücuda değer vermesi ve zararlı gıdalardan uzak durması gerekir. 

Midede Gaz Sancısı Tedavi

Midede gaz sancısına neden olan hava dışarı çıkamadıkça gaz sancısı eksik olmaz. Bu nedenle midenin rahatlatılması oldukça önemlidir. Mide asitlerinden ve gaz sancılarından kurtulmanın en iyi yolu diyet uygulamaktır. Böylelikle mideye ne kadar az yüklenirse mide de gaz o kadar az oluşur. Sigara içenlerin sigara içerken dumanı mideye göndermesi nedeni ile midede gaz sancısı oluşur. Bu nedenle sigara içmeye ara verilmesi gerekir. Zencefil tam bir vitamin ve mineral deposu olup mide dostudur. Aynı zamanda zencefilin ağrı kesici bir özelliğinin olması nedeni ile midede gaz sancısına da oldukça faydalıdır. Ayrıca zencefil, tam bir şifa kaynağı olduğu için sindirim sitemini çalıştırır. Metabolizmayı hızlandırır ve mide de hazmı kolaylaştırır. Zencefili sıcak su içine rendeyerek çay şeklinde hazırlayabilirsiniz. Nane ve papatya çayı hazırlamak da midede gaz sancısına iyi gelen bir diğer yöntemler arasındadır. Nane ve papatyanın hoş aroması ve içeriğindeki vitamin ve mineraller midenin rahatlamasını midede ki yağ asitlerinin yemek borusuna kadar yükselmemesini sağlar. Bu nedenle hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda günde bir kase doğal ev yoğurdu tüketmek de hazmı kolaylaştırır ve midede gaz sancısının kesilmesini sağlar. 
]]>
Memede Sancı https://www.sancilar.gen.tr/memede-sanci.html Sun, 11 Nov 2018 23:23:33 +0000 Memede sancı, Kadınlar arasında çok fazla görülen bir problemdir. Meme sancısı çeken kadınlar genellikle doktora gitmezler. Kültür seviyesi yüksek olan kadınlar bu konunun ciddiyetini anlayıp hemen bir uzman doktora başvurmakta Memede sancı, Kadınlar arasında çok fazla görülen bir problemdir. Meme sancısı çeken kadınlar genellikle doktora gitmezler. Kültür seviyesi yüksek olan kadınlar bu konunun ciddiyetini anlayıp hemen bir uzman doktora başvurmaktadırlar. Ama hafif alınacak bir hastalık türü değildir. Farklı türde ve farklı zamanlarda memede sancı ortaya çıkmaktadır. Bu sancıları kaynağını ve neyden kaynaklandıklarını ancak yapılacak tetkikler sonucunda ancak belli olabilir. Memede sancı hafif alınacak bir sancı türü değildir. Belki de kanserin belirtisi olabilir. Kırsal alanlarda kadınların utanma duygusundan dolayı hastaneye gidememeleri ve ilerleyen dönemlerde sancı ilerleyerek daha büyük sorunlara gebe kalmaktadır. 

Memede sancı nedenleri

Memede sancının bir çok nedeni olabilir. Bazen dönemsel olarak görülebilir, bazen adet düzensizliği bazen de göğüs duvarı ağrısından kaynaklanabilir. Asitli ve kafeinli içeceklerden dolayı görülebilir. Memede tabir edilen bıçak saplanması ve batma gibi belirtiler çoğu zaman kas ve iskelet sisteminden de kaylanan ağrılar olması hasebiyle o bölgenin komşuluğu itibariyle memede sancı da oluşabilir. 

Memede sancı için ne yapılmalıdır

Kadınların daha iyi bir fizik ve memelerinin dik ve sabit tutmak için olduğundan daha küçük sutyen kullanmaktadırlar. Bazen de sutyenin olumlu tarafları vardır. Memede oluşabilecek sancıyı önlemek için kadınların hassas dönemlerinde tuza ve suya yeterince tüketmemeleri gerekir. Sigara kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Kafein ve alkol içeren ürünlerden uzak durmaları onların yararına olacaktır. Memede sancı olduğu dönemlerde basit bir ağrı kesici ile sancılar dindirilebilir. Memede sancı problemi ortaya çıkınca hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Çünkü doktor oluşabilecek sorunların önünü kesmek için ilaç yazabilir ya da tedavi başlatabilir. 

]]>
Kolik Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/kolik-sancisi.html Mon, 12 Nov 2018 22:09:30 +0000 Kolik Sancısı, Bebeklerde görülen kolik sancısı, en az üç hafta, her hafta en az üç gün ve günlük üç saati geçen huzursuz olma durumu ile geçmek bilmeyen ağlama nöbet­leri şeklinde tanımlanır. Kolik doğumdan itib Kolik Sancısı, Bebeklerde görülen kolik sancısı, en az üç hafta, her hafta en az üç gün ve günlük üç saati geçen huzursuz olma durumu ile geçmek bilmeyen ağlama nöbet­leri şeklinde tanımlanır. Kolik doğumdan itibaren, ilk üç ay içinde bebeklerde çok sık görülen bir rahatsızlık durumudur. Kolik sancısı bebeklerin yüzde 5-25’inde görülmektedir. Çoğunlukla doğumdan itibaren 2. veya 3. haftalarda başlar, 6-8. haftalarda artarak devam ederken 12-16. haftalarda kendi kendine geçer. Kolik sancısından kaynaklanan ağla­ma, normal bir ağlamadan farklıdır. Bebekte sakinleşme olmadan ağlaması saatlerce sürebilir. Bu ağlama çok az bebekte, 24 saat süreyle devam eder. Ağlama nöbetleri çoğunlukla öğleden sonra ya da akşam saatlerinde görülür. Çoğu zaman kolik sancısı ağlamasında her gün yineleme olur, bazen de bir gecelik ara verdiği olur. Ağlama nöbetleri esnasında bebek yüzünde ağrı ifadesi meydana gelir, yumruklarını sıkar, ayağını karnına doğru çeker. Karakteristik olan nöbet ani olarak başlar, yüksek sesli ve sürekli bir ağlama görülür.

Kolik Sancısının Nedenleri

Kolik sancı sebeplerini açıklayan değişik teoriler oluşmuş, fakat bunun nedeni net bir şekilde ortaya konulamamıştır. Kolik, normal şekilde ağlamanın bir üst ucu biçiminde tanımlanabilir. Kolik’i ayıran tanı için enfeksiyonlar, mide ile bağırsak problemleri, ilaç reaksiyonu, beslenme, travma, nörolojik sebep ve kardiyo-vasküler akla gelmelidir. Kolik için etkili bir tedavi yöntemi bulunmamıştır. Ağlaması olan bebeğe erken cevap verme, aşırı bir uyarı için kaçınma, bebeği yatıştıran hafif hareketlerde bulunma, emzik ve kanguru kullanımı ile ayrıca bebeğin yanı başında elektrik süpürgesi çalıştırılması ya da çalışan bir çamaşır makinesinin üzerine oturtulması, bebeği yatıştırmada ve kolik sancısını azaltmada etkili bir yol olabilir.

]]>
Doğum Sancısı Gelmesi İçin Ne Yapmalı https://www.sancilar.gen.tr/dogum-sancisi-gelmesi-icin-ne-yapmali.html Tue, 13 Nov 2018 05:22:54 +0000 Doğum Sancısı Gelmesi İçin Ne Yapmalı, doğum gerçekleşmeden önce, doğum konusunda bulunabilecek tüm kitap ve yazıları okuyup, arkadaşlar, doğum yapan anneler ve doktorla doğum konusundaki meraklarınızı gidermeye çal Doğum Sancısı Gelmesi İçin Ne Yapmalı, doğum gerçekleşmeden önce, doğum konusunda bulunabilecek tüm kitap ve yazıları okuyup, arkadaşlar, doğum yapan anneler ve doktorla doğum konusundaki meraklarınızı gidermeye çalışılır. Ta ki doğum olana kadar meraklı bekleyişler sürer gider. Her anne adayının sabırsız bir heyecan ve birazda korkuyla bekledikleri güzel bir olaydır. Doğumda anne adayı hem anneliğin tadına neşesine varacak hem de dünyaya yeni bir canlı getirmenin mutluluğunu yaşayacaktır. Peki doğum nasıl olacak, doğum uzun sürer mi, canım çok yanar mı, doğum sancısı nasıldır, doğum sancısız olur mu, doğum sancısız olmazsa, doğum sancısı gelmesi için ne yapmalı gibi sorular merak edilen sorulardır.

Doğum Sancısının Gelmesi İçin Ne Yapılmalı

Aslında bu olayda normal süreci bekleyerek, doğumun normal bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak en doğrusudur. Ancak doğum vaktinin geldiğini veya geçtiğini düşünerek doğum sancısı başlamayan anne adaylarının doğum sancısı gelmesi için ne yapmalı sorusu için aşağıda yazılı olan şu tavsiyeleri uygulayabilirler.

Yürüyüş yapmak; yürüyüş yapmak, doğum sancısının erken gelmesinde etkili olabildiği gibi, doğumu da kolaylaştıran bir aktivitedir.

Hamama gitmek; hamamda, sıcak bir ortamda sıcak su ile banyo yapmak, sıcak suya oturmak doğum sancısı gelmesi için faydalı olabilecek bir çözüm yolu olabilir. Sıcak banyo kasları yumuşatarak doğumun kolay olmasına da etki eder.

Bitkisel yöntemler: Doğum sancısının gelmesi için diğer bir yol da bitkisel yöntemlerdir. Siyah yılan kökü mavi yılan kökü gibi birçok bitkiler doğum sancılarının gelmesinde işe yarayacağı düşünülür. Ancak bitkisel yöntemlerin doğum sancısı olayında etkili olduğunu gösteren bilimsel delil yoktur. Üstelik bitkisel yöntemler uygun olarak kullanılmadığı zaman tehlikeli de olabilmektedir. Bundan dolayı, bu yöntemlere başvurmadan önce bir hekimle görüşüp bilgi ve öneri almadan doğum sancısını başlatmak için bu yönteme başvurulmaması gerekir.

Bunlardan ayrı olarak; göğüs uçlarına masaj yapmak,  merdiven inip çıkmak, cinsel ilişkide bulunmak gibi etkinlikler doğum sancısının gelmesi için çözüm olabilir. Hurma ve nar yemenin doğum sancısının gelmesi için etkili olduğunu söyleyenler vardır.

]]>
İlk Doğum Sancısı Nasıl Başlar https://www.sancilar.gen.tr/ilk-dogum-sancisi-nasil-baslar.html Tue, 13 Nov 2018 14:32:59 +0000 İlk Doğum Sancısı Nasıl Başlar, Her hamile olan kadında doğum belirtileri farklılık gösterir. Ancak en belirgin belirtiler, nişan denilen pembe kan şeklinde bir lekenin gelmesi onun ardından bebeğin suyunun boşalması bize doğ İlk Doğum Sancısı Nasıl Başlar, Her hamile olan kadında doğum belirtileri farklılık gösterir. Ancak en belirgin belirtiler, nişan denilen pembe kan şeklinde bir lekenin gelmesi onun ardından bebeğin suyunun boşalması bize doğumun başladığının ilk sinyallerini verir. Aynı zamanda sık sık yalancı kasılmalarda anneyi doğuma hazırlayan ilk belirtiler arasında yer alır. Yalancı kasılmalar ile gerçek kasılmaları birbirinden ayırt etmenin tek yolu kasılmaların hangi aralıklar ile tekrar ettiği ve kasılmaların devamlılığıdır. İlk doğum sancısı nasıl başlar, doğuma yaklaşıldığı zaman başlar. Gebelik 40. haftayı tamamladığında anne adayı doğum zamanının geldiğini hisseder ve bu nedenle her kasılmayı doğum sancısı olarak algılaması gayet normaldir. Ancak kasılmalar sıklaştığı ve uzun sürdüğü andan itibaren artık doğum başlamış demektir. İlk doğum sancısı nasıl başlar diye merak eden anne adayları için, gebelikte karın sürekli olarak ya yukarıda yada dik bir pozisyonda sabit durur. Karnın aşağı inmesi ise, bebeğin başının rahim ağzına döndüğünü gösterir. Bu nedenle karnın aşağı doğru inmesi ilk doğum sancısına işarettir. 

İlk Doğum Sancısı Nasıl Başlar

Rahimde kasılmalar başlaması bebeğin doğumun kolaylaşması için rahim ağzının genişlemesine neden olur. Bu nedenle rahimde ve kasıklarda oluşan kramplar ve kasılmalar ilk doğum sancının belirtileridir. İlk doğum sancısı nasıl başlar, doğum öncesi suyun gelmesi ile başlar. Rahimden gelen suyun boşalması, hamilelik de bebeği saran su dolu kesenin yırtılması ve doğuma artık hazır olduğunun göstergesidir. Su geldiği halde gebelikte sancı görülmezse bile mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir. Çünkü amino sıvısı boşaldığı zaman bebeğin uzun süre su olmadan anne rahminde kalması bebeğin sağlığını tehlikeye atar. İlk Doğum sancısı nasıl başlar, kasılma ve kramplar ile başlar. Doğumun başlaması ile rahimde kasılmalar meydana gelir. Bu ağrılar çoğunlukla şiddetli adet sancılarına, bel ağrılarına ve kasık ağrılarına benzer ağrılardır. Her beş dakika da bir sıklıkla kasık ağrıları artmaya başlar. 
]]>
Erkek Bebeklerde Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/erkek-bebeklerde-gaz-sancisi.html Tue, 13 Nov 2018 21:38:54 +0000 Erkek bebeklerde gaz sancısı, yetişkinlerde olduğunun tam aksine bebeklerde sindirim sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bundan dolayı bebeklere bazen süt yada mama ağır gelmekte ve sindirememektedirler. Sindiremediklerinden dola Erkek bebeklerde gaz sancısı, yetişkinlerde olduğunun tam aksine bebeklerde sindirim sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bundan dolayı bebeklere bazen süt yada mama ağır gelmekte ve sindirememektedirler. Sindiremediklerinden dolayı bağırsaklarında gaz sıkışmakta ve sancıya neden olmaktadır. Buda bebeğin sürekli olarak ağlamasına neden olmakta ve uyku problemleri de oluşmaktadır. Erkek bebeklerde gaz sancısı, kız bebeklere göre daha fazla görülmektedir.

Erkek bebeklerde gaz sancısı nedenleri

 • Bağırsak ve mide sindirimi tam olarak gelişmemiş olması en büyük nedenlerden birisidir.
 • Gaz sancısı genellikle bebek 3 haftalıkken başlar ve 3. ayın sonuna doğru azalmalar görülür. Yaşını doldurana kadarda devem edebilmektedir.
 • Ağrıların başlaması ile ağlayan bebek hava yuttuğundan gaz sancısı daha fazla çoğalır.
 • Annenin doğun zamanı yaşayabileceği bazı zorluklar da bebeğin gaz sancısı çekmesine neden olmaktadır.
 • Bebek emzirme esnasında ağlamaya devam ediyorsa gaz sancısı devam etmektedir.
 • Bebeğe anne sütünün yaramadığı zamanlar olabilmekte bu durumlarda da bebekte gaz sancısı yaşanabilmektedir.
 • Mama ile beslenen bebeklerde de gaz sancısı görülmektedir. Mamanın yaramaması ya da çok yemesi durumlarında gaz sancısı oluşabilmektedir.
 • Annenin gaz yapıcı gıdalar tüketmesi lahana, karnabahar, brokoli, kuru baklagiller, baharatlı gıdalar, kahve, çikolata ve benzeri ürünleri tüketmesi de bebekte gaz sancısına neden olmaktadır.

Erkek bebeklerde gaz sancısı belirtileri

 • Emmek isteyip de bir iki emdikten sonra bırakıyorsa bu gaz sancısı belirtisi olabilmektedir.
 • Bebek ağlayarak ayaklarını karnına doğru çekiyorsa ve durmadan ağlamaya devam ediyorsa buda gaz sancısı belirtisi olabilmektedir.
 • Emiyorsa ve buna rağmen bebek susmuyorsa bu durumda gaz sancısı belirtisi olabilmektedir.
 • Bebeğin karnında şişlik ve sertlik varsa bu durumda gaz sancısı belirtisi olabilmektedir.
 • Erkek bebeklerde gaz sancısı tedavisi,
 • Bebeği sıkan dar kıyafetlerden uzak durulmalı mümkün olduğunca geniş kıyafetler giydirilmelidir.
 • Bebeği anne sütünden ayırmayınız her şeye rağmen anne sütüne devam edilmelidir.
 • Annenin gaz yapıcı gıdalardan uzak durması ve yediği yiyeceklere kimyon eklemesi bebekte gaz sancısını kesecektir.
 • Bebek 2 saat aralıklarla emzirilmelidir. Önce emdiği sütü sindirebilmesi için ara verilmelidir.
 • Bebeği her emzirdikten sonra dik tutup gazının çıkartılması gerekmektedir.
 • Ara sıra bebeğe masaj yapılması rahatlatacak sancı oluşumunu azaltacaktır.
 • Bebek yüz üstü yatırılmamalıdır. Ara sıra yatış şeklini değiştirebilirsiniz. 

]]>
Çocuklarda Gaz Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/cocuklarda-gaz-sancisi.html Tue, 13 Nov 2018 22:44:38 +0000 Çocuklarda Gaz Sancısı, Özellikle küçük yaşlarda oldukça sık görülen bir sorundur. Bu sancılar çocukların ve bebeklerin sindirim sistemleri yeterince olgunlaşmamış olduğundan dolayı aldıkları yeni bir besine karş Çocuklarda Gaz Sancısı, Özellikle küçük yaşlarda oldukça sık görülen bir sorundur. Bu sancılar çocukların ve bebeklerin sindirim sistemleri yeterince olgunlaşmamış olduğundan dolayı aldıkları yeni bir besine karşı gösterdikleri bir reaksiyon olabilir. Yedikleri aşırı lifli besinler, çok yağlı yemekler ve gazlı içecekler de sindirim sisteminde gaz oluşumuna yol açabilir. Ayrıca evin içinde ki sıkıntılar ve streste çocuk üzerinde baskı oluşturarak gaz sancıları çekmesine neden olabilir. Bebeklerde yanlış emzirmeden dolayı da gaz sorunları oluşabilir. 
Gaz sancısı çeken çocuklar mide sıkıntılarından bahsedebilirler ve karınları ağrır. İştahları kapalı olur ve yemek yemeyi reddederler. Huysuzluk yapmaya meyillidirler.

Çocuklarda Gaz Sancısını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır
 
Çocuklarda gaz sancısı önlemek için yediği yemekleri dikkatle takip edin ve hangi yemekten sonra gaz sorunu yaşıyorsa o yemeği bir daha yedirmemeye çalışın. Genelde lifli besinler ve yağlı yemekler sindirim sisteminde gaz oluşumuna yol açar. Gaz sorunu yaşayan çocuklarınızdan bu gıda maddelerini uzat tutun. Aynı zamanda kola, gazoz gibi gazlı içecekleri kesinlikle içirmeyin. Gazlı içecekler yerine çocuğunuza doğal meyve suyu ve ya sade içirin. Özellikle bol su çocuğunuzun sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca çocuğunuz hızlı yemek yiyorsa ve ya ayakta hareket halinde yemek yiyorsa bu daha fazla hava yutmasına neden olur. Çocuğunuzun daha fazla hava yutması demek sindirim sisteminde daha fazla gaz olması demektir.
 
Çocuklarda gaz sancısını gidermek için çocuğunuzu sırt üstü yatırın ve karın bölgesine fazla bastırmadan masaj yapın. Aynı zamanda sırt üstü uzandığı sırada bacaklarıyla pedal hareketi yapması da sancısını dindirmeye ve gazını çıkarmasına yardımcı olur. Ayrıca çocuğunuz bebek yaşlarındaysa onu başı omzunuza gelecek şekilde kollarını sırtınızdan aşağı sarkıtarak kucağınıza alıp çocuğunuzun sırtına avucunuzun ayasıyla hafif hafif vurun daha sonraysa belinden boynuna doğru sıvazlayın. Bu da çocuğunuzun gazını çıkarmasına yardımcı olacaktır.

Unutmayın ki en sağlıklısı çocuğunuzu alanında uzman bir doktora göstermeniz olacaktır. Çünkü çocuğunuzun çektiği karın ağrısının altında gaz sancısından farklı ve daha önemli nedenler olabilir.
]]>
Gaz Sancısı Bebek https://www.sancilar.gen.tr/gaz-sancisi-bebek.html Wed, 14 Nov 2018 05:34:17 +0000 Gaz sancısı bebek, doğum anından sonra hem anne hemde bebek için oldukça zor bir süreç başlar. Göbek bağı, gaz sancıları, diş başlangıçları ve pişikler derken bebekler oldukça yıprandıkları ve anneyi de beraber yıpratt Gaz sancısı bebek, doğum anından sonra hem anne hemde bebek için oldukça zor bir süreç başlar. Göbek bağı, gaz sancıları, diş başlangıçları ve pişikler derken bebekler oldukça yıprandıkları ve anneyi de beraber yıprattıkları bir gelişim gösterirler. Bu rahatsızlıkların en katlanılmaz olanı gaz sancısıdır. Çünkü gaz sancısı bebeklerde daha küçük ve çaresiz zamanlarında meydana gelir. Büyüdükçe vücudun gelişmesine ve bebeğin hareketlerine bağlı vücut gaz çıkarmaya zaten başlayacaktır. Fakat birinci aydan yaklaşık altıncı aya kadar devam eden gaz sancısı bebekleri bir hayli zorlar. Üstelik sancıyı sadece ağlayarak anlatmaya çalışabilirler. Anne ve babalar ne kadar üzülse de bu durumun geçici bir şey olduğunu düşünüp kendilerini mutlaka motive etmelidirler. Bebeğin bu sancı ile ağlamaları sırasında anne ve babalar ciddi oranda etkilenir ve gerilirler. Gaz sancısını yoğun ve sürekli yaşayan bebeklere genel anlamda kolik bebek denmektedir. Kolik bebekler durmadan gaz sancısına bağlı olarak ağlarlar ve karın bölgelerinin bir tarafında mutlaka şişlik bulunur. Gaz sancısı bebekte bu şişliğe bakılarak ta tespit edilebilmektedir. Bebekler ve ebeveynler için oldukça zor bir sorun olan gaz problemine uygun eczanelerde reçetesiz ilaçlar mevcut. Bu gaz ilaçları genelde damlalık halinde ve belli bir ayı doldurana kadar ölçülerini aşmamak gerekli. Gaz sancısını bebeklerde biraz azaltmak ve bebeğin gaz çıkarmasını sağlamak için yeterli miktarda ve düzenli olarak bebeğe verilebilir.

Gaz sancısını sürekli yaşayan bebekler için neler yapılabilir
 • Her emzirme ve beslenmeden sonra bebeğin gazı alınmalıdır. Gaz sesini iki defa duymak daha doğrudur. Fakat bunun içinde bebek çok zorlanmamalıdır. İki defa gaz çıkaran bebeklerde rahatlama hissi olması mümkündür.
 • Bebeğin sakinleşmesi için sevdiği müzikler dinletilebilir. Gaz sancısını yoğun yaşayan bebeklere fön makinası ve elektrik süpürgesi sesini iyi geldiği bilinen ve ispatlanan bir çözümdür. Cihazlar kesinlikle çalıştırılarak bebekle yalnız bırakılmamalıdır. Bebeğin bu cihazların sesini duyması susarak, şaşırarak etrafını izlemesini sağlamaktadır.
 • Bebeklerin beslenme kadar hava yutmasının önem taşıdığı gaz problemini en aza indirmek için kesinlikle bebek doğru emzirilmelidir. Bebek anne sütü almıyor, biberonla besleniyorsa bu yöntem biberon içinde sağlanmalıdır. Doğru beslenme yöntemi, bebeğin ağzının boşluk kalmadan tamamen meme veya biberon ucuyla kapalı olarak beslenmesidir. Bu sırada burun delikleri mutlaka açık olmalıdır. Mamasını yutarken beraber hava çekip yutmayan bebekte daha az gaz meydana gelir. Kolay gaz çıkarır ve gaz sancısı az görülür.
 • Gaz sancısının bebeklerde annenin yediği bir besine karşı oluştuğu tespit ediliyorsa, anne o besini uzun süre yememelidir. Bu tespiti anneler kendileri yapabilir. Yediğiniz yemekten sonra emzirdiğiniz bebekte rahatsızlanma görülüyorsa, bebeğin o besine karşı verdiği tepki olabilmektedir. Anne bu durumu iyi saptamalıdır.
 • Bunlarla birlikte gaz sancısı yaşayan bebeklerin keyifli saatlerinde, bebekle oyun oynarken, ayağını kaldıracak veya sırtını oyalayacak hareketler yaparak aralarda gaz çıkarması sağlanmalıdır. Aralarda gaz çıkaran bebeklerde gaz sıkışması ve buna bağlı sancı oluşumu daha az görülür.
]]>
Adet Dönemi Sancısı https://www.sancilar.gen.tr/adet-donemi-sancisi.html Thu, 15 Nov 2018 00:44:41 +0000 Adet Dönemi Sancısı, Bu sancıların tıp dilindeki adı dismenoredir. Adet sancıları adet dönemindeki güçlü rahim kasılmalarından dolayı ortaya çıkar. Adet sancısı sırasında salgılanan prostaglandinler daha çok ağrıya se Adet Dönemi Sancısı, Bu sancıların tıp dilindeki adı dismenoredir. Adet sancıları adet dönemindeki güçlü rahim kasılmalarından dolayı ortaya çıkar. Adet sancısı sırasında salgılanan prostaglandinler daha çok ağrıya sebep olur. Adet kanamaları genellikle 28 günde bir görülür. 3 ile 7 gün arasında da devam eder. 

Adet dönemi sancısı çeşitleri
 • Primer dismenore
 • Sekonder dismenore
Primer dismenore en çok rastlanan sancı biçimidir adetten bir ile iki gün önce başlayıp adetten iki ile dört gün sonrasına kadar devam etmektedir. Sekonder dismenore de kramplar sadece adet dönemi ile ilgili değildir temelde başka sağlık sorunları da yatmaktadır.

Adet dönemi sancısında meydana gelebilecek şikayetler
 • Baş ağrısı
 • Sersemlik
 • Kabızlık
 • Karında şişme
 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
Adet dönemi sancısını azaltmak için sigara,alkol ve kafeinden uzak durulmalıdır. Rahimdeki kasılma hareketlerini yumuşatmak için egzersizler yapılmalıdır. Eğer sancı çok şiddetliyse karın üzerine sıcak su torbası konması iyi gelecektir. Adet dönemi sancıları karın altına yapılacak minik masajlarla da azaltılabilmektedir. Adet dönemi sancısı genetik olabilmektedir. Ayakların üşütülmesi ya da soğukta kalınması çok şiddetli sancılara sebep olur. Adet döneminde kansızlık oluşma riski bulunduğu için kadınlar aldıkları besinlere önem vermelidirler. Adet dönemi sancısının tedavisi ağrı kesiciler ile yapılmaktadır eğer ağrılar geçmiyorsa bir jinekoloğa başvurmakta yarar vardır. Rahim ağzında darlık, rahim tümörleri, iltihaplı hastalıklar ve psikolojik nedenler adet dönemi sancılarının daha şiddetli geçmesine neden olur. Adet döneminde aşırı duyarlılık, tatlı ve tuzlu tüketme hissi ve karında oluşan şişkinlikler baş rol oynamaktadırlar.
]]>